אירוע השקה חגיגי של ספר הזהב לחקלאות ולהתיישבות

09/05/12

האירוע המרגש והמרשים של השקת "ספר הזהב לחקלאות ולהתיישבות" התקיים ביום ה' 8 במאי 2012 בערב באולם המועצה האזורית אשכול, בנוכחות מוזמנים רבים מכל הארץ ונערך במקום המיוחד הזה כאות הצדעה ליישובי עוטף עזה.

המועצה האזורית אשכול הוקמה בשנת 1951 ונקראת על שם לוי אשכול ראש הממשלה השלישי של מדינת ישראל ומשתרעת על פני 760,000 דונם ומקיפה 14 קיבוצים, 15 מושבים ושני מרכזים קהילתיים וכן מרכזי מחקר ופיתוח. במועצה מתגוררים כיום  12,500 תושבים ומאז הקמת ראשוני הישובים ועד היום הם מהווים חלק בלתי נפרד ממערכת ההגנה והביטחון של הנגב.

האתגרים בפניהם ניצבת המועצה כוללים בין השאר קידום מרכזי פעילות לילדי ונערי האזור (שבהם משולבת ויצו העולמית), המשך פיתוחה של המועצה כמובילה בתחום החקלאות ומו"פ החקלאות וכן המשך ההרחבות בישובים וקליטת תושבים חדשים באזור.  ראוי לציין שהמועצה נמצאת במרחק קטן מרצועת עזה והייתה פעמים רבות מטרה להפגזות מן השכנים ממערב. בועידת ויצו העולמית הוחלט לפני שלש שנים על פרויקט "ויצו מחבקת את עוטף עזה" ובמסגרת הפרויקט נרתמו לסייע בתקופות הקשות הללו והשקיעו בשדרוג חדרי המורים. תרומות נוספות התקבלו לפעילות התמודדות של בני נוער בעיתות שיגרה וחירום. בנוסף התארחו אנשי החינוך של המועצה בכפרי הנוער של ויצו ברחבי הארץ וכן ב"בית הויס" בהרצלייה פיתוח.


הספר מתאר 150 שנות חקלאות והתיישבות בישראל והוא יצא לאור ביוזמת העיתונאית עדנה זיו, הכתבת לענייני חקלאות של העיתון "מעריב" ובעריכת דר' חיים צבן.

כמובן שויצו העולמית המפעילה 8 בתי ספר ובהם 5 כפרי נוער שותפה לעשייה וכן לתכני הספר. האירוע נערך כאות הצדעה ליישובי עוטף עזה ובמעמד שרת החקלאות גב' אורית נוקד.

אני מביאה מדבריה של ד"ר כרמלה דקל, יושבת ראש אגף החינוך בויצו העולמית, שייצגה את ויצו באירוע:

"פגשתי אנשי חקלאות מחוברים לאדמה כמו אלי רוטשילד, חבר קיבוץ חצרים משנת 1946 אשר בשומעו כי אני מויצו, סיפר לי בהתלהבות כי אמו, גב' רוטשילד הייתה נשיאת ויצו בשטוטגרט שבגרמניה. החלפתי כמה מילים עם ראש המועצה חיים ילין ועם סגנו, אלי אהרון. הופתעתי שאינם יודעים מספיק על כפרי הנוער שלנו והפעילות הברוכה שלהם בתחומי החקלאות. הצעתי להם לבקר והם נענו בהתלהבות. כמובן שאנו נדאג  לארגן ביקור כזה.
לאחר נאומי הברכה שכולם העלו על נס את שיתוף הפעולה של כל הגורמים, מרתק היה לשמוע את דבריו של העורך, דר' חיים צבן.

יורם טהרלב היה מרתק בקריאה (בעל פה) של כמה משיריו הישנים והמוכרים לצד שינויים שאותם ערך בהם בשנינות ובחוש הומור. ההופעה של להקת הגבעטרון הייתה מדהימה ומרעננת והשיגה התלהבות ושיתוף פעולה של הקהל שהריע וביקש הדרן.


 ד"ר כרמלה דקל עם אלי רוטשילד

דר' כרמלה דקל עם שרת החקלאות אורית נוקד