אלימות נגד נשים
מקלטים לנשים מוכות

ויצו מפעילה בשיתוף עם משרד הרווחה שני מקלטים לנשים מוכות וילדיהן. המקלטים מספקים מסגרת מגינה לאישה המוכה וילדיה והכנתם לקראת חיים עצמאיים ללא אלימות. במקלטים עוברת האישה תהליך שיקומי בעזרת הצוות המקצועי הכולל עובדות סוציאליות ועובדים פארא-מקצועיים. כמו כן מקבלות הנשים סיוע משפטי בזמן שהותן במקלט.

ההפניה למקלטים נעשית ע"י מרכזים לטיפול ומניעת אלימות במשפחה או עו"ס מומחה בתחום האלימות במחלקות לשירותים חברתיים.

מרכזים לטיפול ולמניעת אלימות במשפחה

ויצו, האגף למעמד האישה מפעיל שלושה מרכזים לטיפול ולמניעת אלימות במשפחה הפועלים בשיתוף עם משרד הרווחה והרשות המקומית. המרכזים פועלים ברמת גן (המרכז ע"ש הלנה גלזר) בירושלים ובאשקלון.
מטרת המרכזים לעסוק במניעה ובטיפול בתופעות של אלימות במשפחה במסגרת הקהילה, מבלי לנתק את בני המשפחה מסביבתם הטבעית. ייחודם של המרכזים הוא טיפול במשפחה כולה. המרכזים נותנים לנשים סיוע מידי בשעות משבר, סדנאות טיפול בגברים מכים, בילדים עדים לאלימות, הפעלת קבוצות עזרה עצמית ופיתוח מודעות הקהילה לבעיות האלימות. במרכזים מופעלים פרויקטים ייחודיים: בירושלים פועל קו סיוע טלפוני לגברים אלימים , עו"ס בתחנת משטרה, ברמת גן פועל פרויקט לווי נשים במשטרה. כמו כן קיימים פרויקטים נוספים.


הקו לגברים במעגל האלימות במשפחה

הקו לגברים במעגל האלימות במשפחה נותן ייעוץ לגברים שחשים מצוקה ומאפשר להם לקיים דיאלוג ראשוני, זמין ונח אודות התחושות הקשות שמציפות אותם. בכך מהווה הקו כתובת מתווכת להמשך טיפול מקצועי. המענה בקו ניתן על ידי מתנדבים גברים שהוכשרו לסיוע טלפוני והם מלווים באופן שוטף על ידי אנשי מקצוע. השיחה הינה אנונימית ולא נדרשת חשיפה או התחייבות לתהליכים ארוכי טווח.
הקו נותן מענה גם לבני משפחה וחברים המבקשים ייעוץ סביב מצבי משבר זוגי אלים הידועים להם. אנו מנסים לקדם תפיסה המבקשת לשנות את השיח הציבורי בישראל ולקרוא לגברים במעגל האלימות במשפחה לקחת אחריות על מעשיהם, להתקשר ולקבל סיוע במטרה לצאת ממעגל האלימות.
טלפון: 1800-39-39-04 I
  פייסבוקאיתור סימני אלימות


מחקרים מצאו כי כ- 80% מהגברים המכים היו עדים לאלימות בביתם או חוו אלימות. כ –60% מהנשים המוכות גדלו בבתים בהם הייתה אלימות. חשיבות השפעת המשפחה הינה גדולה והיא מהווה את התחנה הראשונה בטיפול באלימות. הקהילה החברתית בכלל ובית הספר בפרט הינם התחנה השנייה בה ניתן לסייע לבני נוער לעשות שינוי, לצאת ממעגל האלימות או להימנע מלהגיע אליו.
אנו מאמינים כי בידי אנשי חינוך, עובדים סוציאליים מדריכים בתנועות נוער וכד` הכוח למנוע את מימוש פוטנציאל האלימות במקרים בו הוא קיים, וכן האפשרות לחנך את בני הנוער כיצד יש להתנהג במקום בו מתגלים סימנים ראשונים לאלימות.
בדרך כלל הקשר עם בן זוג אלים מתחיל בצורה רומנטית וסוחפת כיאה לתקופת החיזור, אולם קיימים סימנים רבים אותם ניתן לאתר עוד לפני המכה הראשונה, סימנים המתגלים במקרים רבים כבר בראשית הקשר הזוגי – בתקופת החיזור.

סימנים אילו במרבית המקרים מעידים על פוטנציאל למערכת זוגית אלימה:

 • • חשדנות רבה
  • רכושנות 
  • קנאות מופרזת (המובילה להתנהגות אובססיבית כגון: מעקב, שיחות טלפון חוזרות ונשנות) 
  מצבי רוח קיצוניים 
  • בידוד בת הזוג מהחברה ומן המשפחה 
  • ביקורת מתמדת ואי הערכה של רגשות בת הזוג, מחשבותיה והישגיה 
  • התקפות מילוליות על בת הזוג ועל אנשים אחרים 
  • האשמת בת הזוג בכל דבר שאינו מסתדר בזוגיות ובחיים המשותפים 
  • הכחשת התרחשות אירוע 
  • איומים באלימות 
  • איומים בפגיעה עצמית 

"שלי ורק שלי" סרט עלילתי וסדנה לזיהוי ומניעת אלימות בזוגיות צעירה, בחירת בני זוג וניהול מערכות יחסים בריאות

 

 

אודות הסרט

במסגרת פעילותו בנושא אלימות נגד נשים הפיק האגף לקידום מעמד האישה בויצו סרט עלילתי –"שלי ורק שלי"- שמטרתו להציג בפני בני הנוער התפתחותה של מערכת יחסים זוגית בשלב החיזור, בה ניכרים סימנים מקדימים להתפתחותה של מערכת אלימה. הסרט עוסק בזיהוי ומניעת אלימות בזוגיות צעירה.   

 

הקרנת הסרט מלווה בהרצאה או סדנה/סדרת מפגשים תהליכית שנבנו על ידי צוות מקצועי ומונחית על ידי עו"ס המתמחים בטיפול באלימות, מתוך ההבנה כי קיומה של פעילות חינוכית מניעתית בנושא תפתח פתח להעלאת המודעות בקרב בני הנוער ותקדים תרופה למכה.  

 

המטרה המרכזית של הסרט והסדנא המלווה: מניעת אלימות בזוגיות באמצעות הקניית יכולת לזהות סימנים ורמזים להתנהלות אלימה.

 

מטרות התכנית:

 מניעת אלימות בזוגיות באמצעות הקניית יכולת לזהות סימנים ורמזים להתנהלות אלימה בראשית ובהעמקת הקשר הזוגי תוך קבלת דרכי התמודדות לאורך הקשר. 

 • קידום שיח על יחסים בין המינים, ממקום של שוויוניות ורגישות מגדרית, במטרה לחזק את הידע של בני הנוער לגבי תהליכי יצירת קשר מיטיב תוך התייחסות לצרכים הייחודיים של כל פרט. 
 • העמקת הידע של המשתתפים לגבי תהליכי הסללה מגדריים ומכלול הגורמים המשפיעים על בחירת בן/בת זוג ועל היכולת להיות בקשר המבוסס על קרבה, אהבה, אותנטיות וביטחון. 
 • העשרת מכלול הכלים לתחילת קשר זוגי, והרחבת השפה והמודעות של בני נוער למצבים בריאים במערכות יחסים זוגיות, תוך התייחסות למציאות ולאתגרי התקופה הנוכחית. 

 

הסדנה נוגעת בארבעה חלקים מרכזיים בקשר:

"טרום הקשר" יעסוק בעיקר בפנטזיה בה מופיע ייצוג בן/ת הזוג, "ראשית הקשר" חיזור וההיענות לחיזור, "מיסוד הקשר" העמקת הקשר בין בני הזוג והסביבה, "תהליך פרידה" סיום וסגירת קשרים בינאישיים. בכל שלב יושם דגש על זיהוי סיטואציות בעלות אופי אלים ודרכי התמודדות עימן.

הסדנא מדמה אורח חיי קשר כספירלה, המתחילה בעולם הפנימי של כולנו וממשיכה במציאות הזוגית ובהמשך הדיאלוג בין העולם הפנימי לקשר הזוגי.

דימוי התהליך הספירלי ביחסים נבחר כיוון שאף במצבים של פרידה ממשיך להתקיים בתוכנו ייצוג בן/ת הזוג ונוכחות הזיכרון של הקשר ממשיך ללוות אותנו בקשרים הבאים.


רציונל ומבנה הסדנה:

בגיל ההתבגרות במהלך התיכון, מתחילה להתעורר סקרנות בין מגדרית ובד בבד נרקמים קשרים זוגיים אינטימיים ראשונים.

הצעירים והצעירות חשופים ומוצפים בידע, המגיע בעיקר דרך הרשתות החברתיות ודרך אמצעי התקשורת על יחסים אינטימיים.

 

פעמים רבות מועברים מסרים שגויים לגבי יצירת קשר בין המינים. התפיסות והדימויים בהם מוצגים נשים וגברים מייצרים תפיסת מציאות שגוייה,

לגבי האופן שבו מבנים גבריות ונשיות ומנהלים מערכות יחסים אינטימיות.

הסדנא משלבת בין צפייה מודרכת בסרט "שלי ורק שלי" ובין ידע תיאורטי, התנסויות חוויתיות וכלים מעשיים.

במפגשים אלו יקבלו המשתתפים/ות הזדמנות להתבונן על הגורמים המשפיעים על בניית הזהות שלהם, לחקור ולערער על תפיסות חברתיות קיימות,

להבין תהליכים המאפיינים יחסים אינטימיים, לברר ולשאול מהי הזוגיות הנכונה והמיטיבה עבורם.

 


הזמנת הסדנה

ניתן להזמין את הסדנה באגף לקידום מעמד האישה בטל`: 03-6923791רשימת קורבנות האלימות
להלן סיכום פעילות רבעון ראשון לשנת 2015
   
 
 לחצו להורדת הקובץ >>