אלימות נגד נשים
מקלטים לנשים מוכות

ויצו מפעילה בשיתוף עם משרד הרווחה שני מקלטים לנשים מוכות וילדיהן. המקלטים מספקים מסגרת מגינה לאישה המוכה וילדיה והכנתם לקראת חיים עצמאיים ללא אלימות. במקלטים עוברת האישה תהליך שיקומי בעזרת הצוות המקצועי הכולל עובדות סוציאליות ועובדים פארא-מקצועיים. כמו כן מקבלות הנשים סיוע משפטי בזמן שהותן במקלט.

ההפניה למקלטים נעשית ע"י מרכזים לטיפול ומניעת אלימות במשפחה או עו"ס מומחה בתחום האלימות במחלקות לשירותים חברתיים.

מרכזים לטיפול ולמניעת אלימות במשפחה

ויצו, האגף למעמד האישה מפעיל שלושה מרכזים לטיפול ולמניעת אלימות במשפחה הפועלים בשיתוף עם משרד הרווחה והרשות המקומית. המרכזים פועלים ברמת גן (המרכז ע"ש הלנה גלזר) בירושלים ובאשקלון.
מטרת המרכזים לעסוק במניעה ובטיפול בתופעות של אלימות במשפחה במסגרת הקהילה, מבלי לנתק את בני המשפחה מסביבתם הטבעית. ייחודם של המרכזים הוא טיפול במשפחה כולה. המרכזים נותנים לנשים סיוע מידי בשעות משבר, סדנאות טיפול בגברים מכים, בילדים עדים לאלימות, הפעלת קבוצות עזרה עצמית ופיתוח מודעות הקהילה לבעיות האלימות. במרכזים מופעלים פרויקטים ייחודיים: בירושלים פועל קו סיוע טלפוני לגברים אלימים , עו"ס בתחנת משטרה, ברמת גן פועל פרויקט לווי נשים במשטרה. כמו כן קיימים פרויקטים נוספים.


הקו לגברים במעגל האלימות במשפחה

הקו לגברים במעגל האלימות במשפחה נותן ייעוץ לגברים שחשים מצוקה ומאפשר להם לקיים דיאלוג ראשוני, זמין ונח אודות התחושות הקשות שמציפות אותם. בכך מהווה הקו כתובת מתווכת להמשך טיפול מקצועי. המענה בקו ניתן על ידי מתנדבים גברים שהוכשרו לסיוע טלפוני והם מלווים באופן שוטף על ידי אנשי מקצוע. השיחה הינה אנונימית ולא נדרשת חשיפה או התחייבות לתהליכים ארוכי טווח.
הקו נותן מענה גם לבני משפחה וחברים המבקשים ייעוץ סביב מצבי משבר זוגי אלים הידועים להם. אנו מנסים לקדם תפיסה המבקשת לשנות את השיח הציבורי בישראל ולקרוא לגברים במעגל האלימות במשפחה לקחת אחריות על מעשיהם, להתקשר ולקבל סיוע במטרה לצאת ממעגל האלימות.
טלפון: 1800-39-39-04 I  פייסבוקאיתור סימני אלימות


מחקרים מצאו כי כ- 80% מהגברים המכים היו עדים לאלימות בביתם או חוו אלימות. כ –60% מהנשים המוכות גדלו בבתים בהם הייתה אלימות. חשיבות השפעת המשפחה הינה גדולה והיא מהווה את התחנה הראשונה בטיפול באלימות. הקהילה החברתית בכלל ובית הספר בפרט הינם התחנה השנייה בה ניתן לסייע לבני נוער לעשות שינוי, לצאת ממעגל האלימות או להימנע מלהגיע אליו.
אנו מאמינים כי בידי אנשי חינוך, עובדים סוציאליים מדריכים בתנועות נוער וכד` הכוח למנוע את מימוש פוטנציאל האלימות במקרים בו הוא קיים, וכן האפשרות לחנך את בני הנוער כיצד יש להתנהג במקום בו מתגלים סימנים ראשונים לאלימות.
בדרך כלל הקשר עם בן זוג אלים מתחיל בצורה רומנטית וסוחפת כיאה לתקופת החיזור, אולם קיימים סימנים רבים אותם ניתן לאתר עוד לפני המכה הראשונה, סימנים המתגלים במקרים רבים כבר בראשית הקשר הזוגי – בתקופת החיזור.
סימנים אילו במרבית המקרים מעידים על פוטנציאל למערכת זוגית אלימה:

 • חשדנות רבה.
 • רכושנות.
 • קנאות מופרזת (המובילה להתנהגות אובססיבית כגון: מעקב, שיחות טלפון חוזרות ונשנות),
 • מצבי רוח קיצוניים.
 • בידוד בת הזוג מהחברה ומן המשפחה.
 • ביקורת מתמדת ואי הערכה של רגשות בת הזוג, מחשבותיה והישגיה.
 • התקפות מילוליות על בת הזוג ועל אנשים אחרים.
 • האשמת בת הזוג בכל דבר שאינו מסתדר בזוגיות ובחיים המשותפים.
 • הכחשת התרחשות אירוע.
 • איומים באלימות.
 • איומים בפגיעה עצמית.                         
 •  

סימנים ראשוניים אלו מנבאים ברוב המקרים מערכת זוגית אלימה!!!


סרט עלילתי - " הוא מת עלי"

תסריט ובימוי: נעמי עזר הפקה: גיל ארד
 
אודות הסרט
קיומה של פעילות חינוכית מניעתית בנושא תפתח פתח להעלאת המודעות לנושא בקרב בני הנוער ותקדים תרופה למכה. לפיכך, במסגרת פעילותו בנושא אלימות נגד נשים הפיק האגף לקידום מעמד האישה בויצו ישראל סרט עלילתי –" הוא מת עלי"- שמטרתו להציג בפני בני הנוער התפתחותה של מערכת יחסים זוגית בשלב החיזור, בה ניכרים סימנים מקדימים להתפתחותה של מערכת אלימה, סימנים אשר בת הזוג מתכחשת להם.
 
מטרת הסרט
הסרט הופק בכוונה תחילה כסרט עלילתי ולא דוקומנטארי במחשבה כי כך יקל על בני הנוער לזהות עצמם עם הדמויות. בני הזוג המתוארים בסרט הינם משכבה סוציו אקונומית מבוססת – בניגוד לסטריאוטיפ אשר מייחס מערכות אלימות לשכבות סוציו אקונומיות נמוכות – הכוונה היא כמובן להדגיש כי מערכת אלימה יכולה להתפתח בכל שכבה חברתית.
 
רכישת /השאלת הסרט
את הסרט ניתן להשאיל/לרכוש באגף לקידום מעמד האישה בטל` 03-6923791
עלות שכירת הסרט למשך 4 חודשים הינה 200 ₪
ניתן לרכוש את הסרט בעלות של 400 ש"ח
יש להדגיש כי מומלץ להקרין את הסרט בשילוב עם הרצאה של איש מקצוע מתחום האלימות.

מידע נוסף

המחלקה מעמידה לרשותכם אנשי מקצוע מתחום האלימות למתן הרצאה בנושא.(בתשלום).רשימת קורבנות האלימות
להלן סיכום פעילות רבעון ראשון לשנת 2015
   
 
 לחצו להורדת הקובץ >>