אירועי המכבייה ה-18: חוויה שלא תשכח!

בטקס פתיחת המכבייה, שהתקיים במעמד נשיא המדינה וראש הממשלה, נשאו את דגל ישראל דמויות שפעלו ופועלות רבות בתחום החברתי והקהילתי בישראל. בראשם צעדה הלנה גלזר, נשיאת ויצו העולמית, ובכך שבה והכירה המדינה במעמדה של ויצו כארגון קהילתי חשוב ומרכזי, הפועל רבות בנושא החינוכי והקהילתי, לרווחתם של רבבות תושבי המדינה ולחיזוק הקשר בין יהדות התפוצות לארץ.

27/7/2009


מימין: הלנה גלזר, נשיאת ויצו העולמית, בראש נושאי דגל המדינה

אנשי ציבור ותיקים התכבדו לשאת את דגל ישראל בטקס הפתיחה של  אירועי המכבייה  ה -18. ובתוכם הלנה גלזר, נשיאת ויצו העולמית.

משלחת נושאי הדגל כללה תשעה נציגים – דמויות מוכרות מעולם הספורט ודמויות שפעלו ופועלות רבות בתחום החברתי והקהילתי בישראל. משלחת זו צעדה יחד עם משלחת של תשעה בני נוער, על מנת להדגיש את הקשר בין הותיקים לצעירים.

טקס פתיחת המכבייה שהתקיים במעמד נשיא המדינה, שמעון פרס וראש הממשלה, בנימין נתניהו, היה הגדול והמרשים מאירועי הפתיחה שנעשו עד כה, השתתפו בו למעלה מ-7,000 ספורטאים מכל העולם בכל ענפי הספורט המקובלים.

כמיטב המסורת, לקחו נשות ויצו בפדרציות בעולם חלק באירועי המכבייה: חברות רבות הגיעו מרחבי העולם יחד עם קבוצות מכבי מארצותיהן, לאות הזדהות ולעידוד הספורטאים וכמלוות של בני משפחה: בנים, בנות, בעלים והורים. היו ביניהן גם שהשתתפו בתחרויות.

בויצו הדסים התארחו כ- 270 ספורטאים מאמנים ומלווים מקנדה ומדרום אפריקה. במהירה למדו בני הנוער להנות מהמקום המטופח, רחב-הידיים בעל משטחי הדשא המוריקים מהאווירה המיוחדת ומהאירוח החם בעל אופי מאד "ישראלי".

הנהלת ויצו-הדסים נערכה מבעוד מועד לקבלת פני המשלחות מהמכבייה: מספר מבנים שופצו ונצבעו, צוות לוגיסטי מיוחד הועמד הכן ובמשך השהיה של הנבחרות הועמדה לרשותם בריכת השחייה, הוצב שולחן פינג-פונג לטורניר חברתי משותף, ניתנו לנערים ולנערות שרותי כביסה, אוכל מצוין וגישה חופשית לאינטרנט.

כמו כן, נערכו מדי ערב מפגשים של האורחים מחו"ל עם בני נוער ישראלים, עם חיילים, צפייה בתיאטרון ישראלי ופעילות חברתית וחינוכית ענפה, בהדרכת מדריכים ישראלים מ"מכבי" צעיר.

בנוסף לאינטראקציה בין המשלחות השונות, יצאו הילדים לטיולים רבים בכל רחבי הארץ, מהגליל ועד ים המלח ומצדה.165 צעירים וצעירות מקנדה ו-106 בני נוער מדרום-אפריקה השתתפו במשחקי המכבייה, בין היתר בקריקט, כדורגל, כדורסל, קראטה, נטבול ועוד.


משלחות הנוער למכביה בכפר הנוער ויצו הדסים


דגלי המדינות ושלט המכביה מתנוססים בויצו הדסים

165 צעירים וצעירות מקנדה ו-106 בני נוער מדרום-אפריקה השתתפו במשחקי המכבייה, בין היתר בקריקט, כדורגל, כדורסל, קראטה, נטבול ועוד.

תוצאות והישגים ספורטיביים לא אחרו להגיע: נבחרת קנדה למכביית הנוער נבחרה לנבחרת המעוטרת ביותר- 11 מדליות , מתוכן 6 מדליות זהב. על כך זכתה קנדה במקום הראשון מבין נבחרות הנוער. גם נבחרת הנערות ונבחרת הבייסבול זיכתה את קנדה במדליות זהב.

בסופה של המכבייה ה-18 עזבו כולם את כפר הנוער הדסים כשחיוך נסוך על פניהם וחלקם הבטיחו לשוב לישראל בהקדם.

בנות קבוצת הכדורגל של נבחרת אנגליה למכבייה , אשר התמודדו על אחת המדליות בתחרות, הביעו רצון לבקר באחד ממוסדות ויצו והגיעו למוסד חינוכי מיוחד במינו : ויצו אחוזת ילדים בחיפה, המשמש כפנימייה לטיפול בנוער בסיכון. את הנבחרת ארח מנהל בית-הספר, יוסי סרגוסי, אשר תאר בפרוטרוט את הערכים והחזון העומדים בתפיסתו החינוכית של המוסד, ואת העובדה כי ילדים אשר איבדו אמון בעצמם ובסובב אותם, שבו וגילו זאת מחדש, לאחר מספר שנים באחוזת ילדים והפכו לאזרחים נורמטיביים מהשורה.


נבחרת אנגליה בכדורגל למכבייה במדים תרומת ויצו אנגליה

הבנות מאנגליה התרשמו מאוד מהפעילות החינוכית במקום, חלקן אף מחו דמעה, מה שלא הפריע להן לנצח אחר-כך את הבנים במשחק קצרצר. הבנות התרשמו מאוד מהפעילות החינוכית במקום, ואמרו כי היה זה מפגש מעשיר, אשר השפיע עד מאוד עליהן ועל תפיסת עולמן.

שחקניות נבחרת אנגליה ציינו כי הן תחזורנה מהמכבייה עם רשמים אישיים וערך מוסף רגשי, שלא ישכח במהירה. הבנות שמחו לשמוע כי הכוכב ה"אנגלי" לשעבר, אייל ברקוביץ', יגיע לאמן את הנערים בויצו אחוזת ילדים בראשית ספטמבר, כחלק מהעבודות הקהילתיות שהוטלו עליו.