המקום שמגשים חלומות לילדים חוגג שבעה עשורים

במסגרת הטקס החגיגי נערכה תצוגת ההיסטוריה של הפנימייה בתמונות, ובמעמד שגריר אוסטרליה בישראל נחנך בניין רב תכליתי חדש שהוקם בזכות תרומות של פדרציית ויצו אוסטרליה

27/5/2009


מימין: מר טום מנדל, נשיאת ויצו אוסטרליה, גב' ג'ו גוסטין, גב' ריי מנדל ויו"ר הנהלת ויצו העולמית, גב' טובה בן-דב

כ- 290 בוגרים של פנימיית "אחוזת ילדים" בחיפה הגיעו למקום במסגרת חגיגות 70 שנים לקיומה. את האירוע המרגש כיבדו בנוכחותם שגריר אוסטרליה בישראל ג'יימס לארסן, יו"ר ויצו העולמית טובה בן דב, נשיאת ויצו אוסטרליה ג'ו גוסטין ומשלחת של 40 פעילים ותורמים  של פדרציית ויצו אוסטרליה אשר הגיעו ארצה במיוחד .

עשרות רבות של בוגרים, חלקם למדו בתקופת קום המדינה, התכנסו בחצר הפנימייה והתרגשו עד דמעות לפגוש זה את זה לאחר שנים של ניתוק. במגרש הספורט המטופח והמרשים הוצגה תערוכה של עשרות תמונות מחזור משנות קיומה הארוכות של "אחוזת ילדים" ובאחד המבנים הוקמה תערוכה מיוחדת הסוקרת את ההיסטוריה של המוסד החינוכי יוצא הדופן, אשר הוקם ב-1939 על ידי ויצו במטרה להוות בית לילדים שניצלו מטביעת הספינה "פאטרייה". בין הבוגרים שבאו היו גם כמה בשנות התשעים שלהם ולא מעט זוגות שהכירו כנערים ב"אחוזה" והקימו יחד משפחות נורמטיביות וחמות.

במסגרת המעמד המרגש נחנך גם "בית החלומות" - בניין רב-תכליתי חדש בן 3 קומות שמומן כולו על ידי תורמים מאוסטרליה. בבניין סדנאות מקצועיות (קרמיקה, תכשיטנות ועוד), חדרי טיפול וייעוץ, משרדי ההנהלה ומזנון לתלמידים. הסרט הכחול-לבן ל"בית החלומות" נחתך על ידי נשיאת ויצו אוסטרליה, ג'ו גוסטין, אשר אמרה במעמד זה: "הרצל אמר אין זאת אגדה – והאגדה שלנו קמה כאן לתחייה. המשימה של כולנו היא להגשים את חלומות הילדים – למצוא ולתת אהבה, לחוש אושר ולהצליח בעולם הגדול".
רבה הראשי של חיפה, הרב שאר ישוב כהן ברך כדין והצמיד את המזוזה לבניין.
שגריר אוסטרליה בישראל, ג'יימס לארסן, אורח כבוד בטקס סיפר שאין זה  הביקור הראשון שלו במקום: "כבר ביקרתי כאן בעבר ואני חושב שזה מקום מדהים. האנרגיה והמחויבות של הצוות, ילדים מיוחדים שזקוקים וראויים לטפול ואהבה שמתכוננים לחיים – זה סיפור מאוד חיובי. אני שמח מאוד שזה חלק מהסיפור האוסטרלי בישראל. הקשר הממושך של יהדות אוסטרליה למקום זה מבליט את החום ואת הלב של הקהילה היהודית באוסטרליה ומסמל את הקשרים ההדוקים בין שתי המדינות.. לעזור לילדים אלה ,זה בעצם לעזור לעתיד של החברה כולה".


שגריר אוסטרליה בישראל, מר ג'יימס לארסן

יו"ר ויצו העולמית, טובה בן דב, אמרה היום בטקס: "אחוזת ילדים התחיל כבית לאודים מוצלים מן השואה, ילדים שמשפחותיהם נספו. עם השנים הפך המקום למקלט לילדים מרקע משפחתי קשה שסבלו מאלימות פיזית רגשית ומילולית. היום המקום הזה הוא גן עדן לילדים, הוא נותן להם סיכוי מחודש לבטוח בעצמם ובסביבה וליישר את הגב. הוא הופך אותם לילדים שגם תורמים ולא רק מקבלים. הם מגיעים להישגים, עושים ספורט אתגרי ומתנדבים בקהילה. ויצו הייתה ותמיד תהיה ראש חץ בעבור כל צורך של המדינה, כל ילד שנשאר לבדו יכול להיקלט על ידי ויצו. "אחוזת ילדים" מעניקה לילדים את העוצמה והיכולת להתמודד עם החיים – זה האני מאמין של ויצו".

יוסי סרגוסי, מנהל "אחוזת ילדים", עובד בפנימייה כבר 27 שנים והחל את דרכו כסייע באחת הכיתות. הוא זה שיזם את כנס המחזורים לכבוד שנת ה-70, ולראשונה בתולדות המקום התאפשר לבוגרים להתאחד ולפגוש זה את זה. "היה קשה מאוד לאתר את כולם ולהזמין אותם לכאן", אמר סרגוסי, "אבל המאמץ היה שווה ". סרגוסי גם סיפר על ההתפתחות של "אחוזת ילדים" והייחוד שלה בנוף החינוך הישראלי: "בלי להגזים, המקום הזה פשוט מציל ילדים. חלק מהם עברו התעללות וחוויות קשות מאוד. אין עוד מקום בארץ שמסוגל לטפל כמונו בבעיות התנהגות חמורות של ילדים – על רקע רגשי, נפשי וסביבתי". סרגוסי מספר כי גם המדינה מכירה בייחוד של "אחוזת ילדים" והחל מהשנה הבאה יתקבלו לפנימייה שעד כה טיפלה בגילאים 12 עד 18, גם ילדים בגילאים 7 – 12.


יו"ר הנהלת ויצו העולמית, גב' טובה בן-דב ונשיאת ויצו אוסטרליה, גב' ג'ו גוסטין

קבוצת  חיילי מצ"ח צפון בלטה בין האורחים במדי החאקי שלה. יחידת מצ"ח צפון אימצה את אחוזת ילדים לפני כשבע שנים ומאז ועד היום באים חיילים וחיילות מהיחידה מידי יום  ונמצאים עם החניכים, מבלים איתם כדרכם של צעירים, במשחקים, ספורט, צפייה בסרטים, סיבוב בקניון וחשוב מכל – בשיחות, אפילו שיחות נפש.

בעיניים נוצצות מהתרגשות אמרה אחת החיילות שמעולם לא חלמה שתזכה לתחושה כזו של הבנת האדם סיפוק והגשמה. "אין לי ספק" היא אמרה, "שהמפגש עם החניכים הללו מעניק לי יותר מאשר להם ומותיר בי חותמו לתמיד".