אלפים השתתפו בחגיגות ה-90 של ויצו נחלת יהודה

30/05/2012

אלפים מבוגרי כפר הנוער ומשפחותיהם, תלמידים, מורים ועובדים בעבר ובהווה, הנהלת ויצו ועובדיה- כולם השתתפו בערב שבועות בכנס בוגרים חגיגי לציון 90 שנה להיווסדו של ויצו נחלת יהודה. כנס המחזורים הגדול, שהיווה את שיאן של חגיגות ה-90,נערך במעמד שרת החקלאות, אורית נוקד, מיכאל רייף, חבר מועצת העיר, ד"ר יחיאל שילה, ראש המנהל לחינוך התיישבותי, נשיאת ויצו העולמית, טובה בן דב, יו"ר הנהלת ויצו העולמית, פרופ' רבקה לזובסקי, הלנה גלזר, נשיאת כבוד ויצו העולמית, מירלה גל, מנכ"לית ויצו העולמית, אן ארג'י, נשיאת ויצו שוויץ, הפדרציה התורמת לכפר, לוסי גדעון ורות דרייפוס, נשיאות שוויץ לשעבר ורבות מהנהלת ויצו מהארץ ומהעולם.

עם הגעתם של אלפי הבוגרים, מכל רחבי הארץ, אחזה בכפר התרגשות רבה. כל מחזור- בוגרים ומורים כאחד, התכנס להעלאת זיכרונות ולהתעדכנות, צפה בתערוכת ענק של תמונות מחיי הכפר- "מאז ועד היום"  וערך סיור במגורי הכפר, בביה"ס ובענפי המשק השונים לזכר ימים עברו.

לאחר המפגש המרגש נפתח האירוע החגיגי במופע לייזר מרהיב שהציג את ההיסטוריה של הכפר ושל ההתישבות העובדת על רקע הימנון ה-90 לכפר אשר חובר במיוחד לאירוע. להקות הזמר והמחול הייצוגיות הופיעו בפני האורחים הרבים לקול תשואות רבות ומופע הבאת ביכורים של ילדי הכפר ריגש את האורחים.

שרת החקלאות, אורית נוקד אשר הגיעה לברך את הכפר ביום חגו אמרה כי ההישגים המרשימים של ויצו נחלת יהודה ממחישים עד כמה כרוכים זה בזה החינוך ופיתוח החקלאות והודתה לכל בוגרי הכפר לדורותיו על חלקם בבניית הארץ. "אני מאחלת לעוד שנים רבות של הצלחה וצמיחה ומודה על תרומתה של ויצו לקיומו של מוסד מפואר זה", הוסיפה.

ויצו נחלת יהודה, אחד ממוסדות החינוך הוותיקים של ויצו ועלית הנוער, הוקם בשנת 1922 כמשק פועלות ולאחר קום המדינה הפך לתיכון חקלאי לבני נוער ותיקים ועולים מעשרות מדינות. עם הזמן הפך לאחד ממוסדות החינוך המובילים בחינוך ההתיישבותי ומהווה רשת ביטחון לאלפי בני נוער המבקשים ללמוד בחינוך פנימייתי. בכפר לומדים 430 תלמידים, 230 מהם מתגוררים בפנימייה, והשאר מגיעים מכל רחבי העיר ראשון לציון ולומדים במסגרת יום לימודים ארוך הכולל חוגים וסיוע לימודי עד לשעות הערב.

טובה  בן דב, נשיאת ויצו העולמית אמרה: "כתנועת נשים חברתית, כחלוצה וכוח מוביל בחינוך ובקידום מעמד האישה, ויצו רואה במתן הזדמנות שווה לתלמידים מכל שכבות החברה בישראל ערך בסיסי. אנו מאמינים ביצירת מחר חדש ע"י מתן הזדמנויות ואפשרויות שיכולות לשנות ולשפר את חיי התלמידים ולהבטיח שיגדלו להיות אזרחים אחראיים ותורמים לחברה. תודה  מיוחדת לאן ארג'י, נשיאת ויצו שוויץ וללוסי גדעון ורות דרייפוס על המחויבות שלכן לכפר ולהצלחתו. אין ספק שתרומתכן להישגים הנפלאים של נחלת יהודה רבה מאוד. למנהל הכפר, ד"ר חזי יוסף ולצוותו על העשייה החינוכית המפוארת ולבוגרי הכפר הרבים על חלקכם בבנין הארץ". 

פרופ' רבקה לזובסקי, יו"ר הנהלת ויצו העולמית אמרה: "זהו יום חג עבור נחלת יהודה וויצו כולה ויום חגם של החינוך והחברה בישראל! הסיפור של ויצו נחלת יהודה הנו סיפור של תקומה של עם בארצו. גל אחרי גל של מהגרים מכל קצווי תבל חונך בכפר הנוער ויצו נחלת יהודה החל מילדים ניצולי שואה וכלה בילדים המגיעים כיום מרחבי הגלובוס. הם בגרו להיות  חלק מהחברה הישראלית והנם כיום אזרחי תורמים במדינת ישראל. האהבה והקשר בין ויצו שוויץ לבין ויצו נחלת יהודה הם מעיין של גאווה ואושר לכולנו. מזל טוב לכל משפחת ויצו".

ד"ר יחיאל שילה, ראש המנהל לחינוך התיישבותי בירך: "ויצו נחלת יהודה הוא דוגמא ומופת לעשייה חינוכית וערכית ולהצלחה! כפר הנוער המהווה מוקד למיזוג גלויות ושדואג לפתח ולטפח כל תלמיד ולתמיד בהתאם לכישורים ולהעדפות שלו,  מתהדר באחוזי גיוס גבוהים, בהישגים לימודיים המצויים בעליה מתמדת ובצוות חינוכי שמרעיף אהבה ללא תנאי על תלמידיו. תודה לויצו על שיתוף פעולה פורה ועל חינוכו של מיטב הנוער".

גם אן ארג'י, נשיאת ויצו שוויץ ברכה בשמה ובשם הפדרציה כולה את ויצו נחלת יהודה: "אנו גאים לקחת חלק בהצלחה של הכפר ולתרום למוסד המשלב בין טכנולוגיה וערכים ומהווה מודל לשילוב בין תרבויות ולקליטת עלייה. נמשיך לשמור על הקשר האמיץ בין ויצו שוויץ לויצו נחלת יהודה למען חינוכם של עוד ועוד בני נוער ולטובת מדינת ישראל".

אחרון המברכים ד"ר חזי יוסף, מנהל הכפר אמר בהתרגשות: "זהו יום חג לויצו נחלת יהודה- לבוגרים ולמחנכים הרבים שרואים כעת את פרי עמלם. נמשיך לטפח את דור העתיד ולחנכו לאהבת המולדת. בוגרי כפר הנוער ויצו נחלת יהודה פרוסים ברחבי הארץ ופעילים בתחומי החינוך, החקלאות, התעשייה והביטחון. אחוזי הגיוס עומדים על 97% ואנו גאים בתלמידנו על הישגיהם החברתיים והלימודיים. תודה לויצו העולמית ולויצו שוויץ על התמיכה לאורך השנים- אתן חלק ממשפחת ויצו נחלת יהודה! תודה  למנהל לחינוך התיישבותי ולעיריית ראשון לציון על שיתוף פעולה למען חינוכם ורווחתם של ילדי העיר ראשון לציון ".

מופע זיקוקים מרשים חתם את האירוע – עד לחגיגות ה-100..
מימין לשמאל: אן ארג'י,נשיאת ויצו שוויץ; לוסי גדעון, נשיאת כבוד ויצו שוויץ,ד"ר חזי יוסף, מנהל כפר הנוער ויצו נחלת יהודה.


מימין לשמאל: דינה צ'רנובלסקי,יו"ר לשעבר אגף החינוך;רות דרפיוס,נשיאת כבוד ויצו שוויץ,לוסי גדעון,נשיאת כבוד  ויצו שוויץ,
טובה בן-דב, נשיאת ויצו העולמית, פרופ' רבקה לזובסקי יו"ר הנהלת ויצו העולמית.מימין לשמאל: טובה בן-דב,נשיאת ויצו העולמית;אורית נוקד,שרת החקלאות; הלנה גלזר נשיאה כבוד ויצו העולמית;אן ארג'י, נשיאת ויצו שוויץ.מפגש בוגרי הכפרלהקת המחול של כפר הנוער ויצו נחלת יהודה