ויצו מעצימה את עתודת הכח הנשי

107 נערות בגילאי חטיבת הביניים סיימו השבוע את השנה הראשונה בפרויקט "עוצמה צעירה" של ויצו, בו הן רכשוו כלים העוזרים להעצמתן האישית. פגשנו את הנערות המחייכות, את המנחות המקצועיות ואת המתנדבות של ויצו, שהזינו אותן ריגשית ופיזית.

17/6/2009

בית ויצו בתל- אביב לבש השבוע פנים צעירות ומבטיחות כאשר התארחו בו כ- 107 נערות בגילאי חטיבות הביניים מכל רחבי הארץ, חניכות פרויקט "עוצמה צעירה", במפגש מרגש .

"עוצמה צעירה" הינו פרויקט אשר החל לפני כ- 9 שנים, בשיתוף ויצו, הסוכנות היהודית ושותפות 2000, אשר בינתיים כבר עזבו את השותפות והותירו את ויצו לפעול בו לבדה, תוך אמונה מלאה והכרה בחשיבותו היתרה של הפרויקט.

בפרויקט מתקיימים כ- 40 מפגשים במשך שנת-הלימודים לנערות מכל רחבי הארץ, שמופנות לתוכנית ע"י יועצות ביה"ס ואנשי המקצוע של האגף לרווחת המשפחה בויצו. סניף ויצו המקומי בכל עיר פותח את שעריו לנערות המתקבלות ע"י מתנדבות הסניף, אוכלות ארוחת צהריים עימן, כך שההזנה היא גם רגשית וגם פיזית.

הקבוצה פועלת לאחר מכן בהנחיית מנחה מקצועית, בצוותא עם הרכזת המתנדבת מטעם ויצו.  הבנות מבלות בסניף כ-3 שעות, כולל עבודה קבוצתית בנושאים הקרובים לליבן: גיל ההתבגרות, נושא המגדר, הענקת כלים להתמודדות הן במישור האישי, המשפחתי והחברתי. לאחר שנת הפעילות עוברות הנערות תהליך מדהים ושינויים התפתחותיים בכל הרמות, כולל בהיבט הלימודי. גם המשפחות נותנות חיזוק חיובי לתהליך התפתחותי זה. בסיום השנה עושות הנערות פרויקט קהילתי, התורם לקהילה שממנה באו.

טובה בן-דב, יו"ר ויצו העולמית: "אתן נשות הקריירה לעתיד. אני מאמינה כי רק מי שעוזר לעצמו, גם הקב"ה יעזור לו. כל אחת זקוקה למישהו שיאמין בה וביכולותיה.אנחנו בויצו מאמינים בכן ומשקיעים בכן. חשוב לנו שתצאנה חכמות יותר, חזקות יותר ומשפיעות יותר על סביבתכן".

נינה שפירא, סגן יו"ר האגף לרווחת המשפחה: "לעיתים, כל מה שנחוץ לנו זו דחיפה קטנה מבחוץ, כדי לתת לעצמנו אפשרות להתקדם ולהתעצם. אני שמחה שיכולנו לתת לכן את הדחיפה  הקטנה הזו ולראות אתכן צומחות בתהליך שינוי מבורך".

נערה נציגת "עוצמה צעירה" סניף אופקים: "בקבוצה אנו לומדות לתת מבלי לחשוב, כמו שמש זורחת. ויצו היא הבית שלנו ואנו מחכות כל יום רביעי לפגישה בסניף".

נערה נציגת בקעת אונו- יהוד: "לפעמים הורים או חברים לא מבינים אותך וטוב שיש עם מי לדבר. הפרויקט נותן לנו להביע את עצמנו".

נערה נציגת ויצו "נווה- שאנן": "הקבוצה והפעילות היא כמו בית שני בשבילנו. קיבלנו עצות וידע לזמן משבר. הקבוצה נתנה לנו כח, רבה תקווה, אוזן קשבת ותמיכה".

בנישטי שרי, מתנדבת ומרכזת הפרויקט בסניף אופקים: "זוהי שנה התשיעית שאני מתנדבת ובכל שנה אני מתרגשת לראות את הנערות, כיצד הן התחילו את הפרויקט וכיצד סיימו אותו. הן לומדות להכיר ולהעריך את עצמן בצורה הטובה ביותר וכמו כן להכיר בשונות ובייחוד של כל אחת ואחת".

יהודית, מתנדבת מסניף ויצו חדרה: "ראינו יופי פנימי. פגשנו סקרנות. ליווינו את הצמיחה וראינו כיצד גברה העוצמה האישית. תודות לויצו ישראל ותודות למריאל הוברמן, המלווה את הפרויקט מקרוב".

רותי, מתנדבת מראש העין: "יש לי בבית 5 בנים וזו היתה הזדמנות בשבילי וגם זכות לראות איך זה עם בנות..... תודה לכן, נהניתי מאוד במחיצתכן!".