"קום והתהלך בארץ- לצעוד, להתרגש ולזכור"נציגי הנהלת ויצו העולמית בראשות המנכ"ל מר חיים זמורסקי הצטרפו ביום ג` האחרון לקבוצות תלמידי ויצו, חניכי תוכנית פרס הנוער הישראלי, מכפרי הנוער ויצו גן ונוף וויצו ניר העמק , במסע רגלי לאורך הכרמל הדרומי.

היה זה יומו הארבעה עשר של מסע בן שלושים יום לאורך שביל ישראל, הנערך לזכר הנופלים באסון המסוקים, בכל מערכות ישראל ובפיגועי הטרור. המסע מאורגן על-ידי רעיה ויוסי אפנר מקימי עמותת א"בי, לזכרו של בנם סמל ראשון אבי אפנר, שנפל באסון המסוקים.

מסע "נפגשים בשביל ישראל" נערך זו השנה החמישית והפעם בסימן סיפור-דרך סיפור, במסגרתו צועדים המשתתפים מעמק האלה ועד שאר ישוב בעקבות סיפורי הארץ.

תשע קבוצות של תלמידי כפרי הנוער של ויצו ובהם ויצו אחוזת ילדים, ויצו גן ונוף, ויצו הדסים, ויצו נהלל וויצו ניר העמק, המונות כ-12-17 תלמידים מכיתות ט`-י"א ישתלבו בימי המסע השונים. כאמור כל התלמידים הנוטלים חלק במסע מרתק זה הינם חניכי תוכנית פרס הנוער הישראלי, תוכנית שאומצה על-ידי כפרי הנוער של ויצו והעוסקת בשירות לקהילה, טיפוח תחביבים אישיים, פעילות גופנית וקיום מסעות אתגריים.

יום זה, שהוקדש לסיפורם של כפרי הנוער בארץ, היה הרבה יותר מאשר מסע טבע אתגרי בנופו המרהיב של הכרמל. הייתה זו דרך ייחודית ומרגשת למפגש בין אנשים מכל קצוות הארץ,המייצגים את שכבות החברה הישראלית על גווניה וגילאיה השונים. פסיפס אנושי צבעוני המורכב מילדים רכים (הצעיר ביניהם בן 3 חודשים), תלמידי תיכון, סטודנטים, מבוגרים ופנסיונרים, דתיים, חילוניים ובני מיעוטים השונים אלה מאלה אך מאוחדים באהבת האדם והארץ.

היום נפתח בטקס מרגש שנערך סמוך לכפר הנוער מאיר שפיה, שם הצטרפו הצועדים החדשים לכל אותם צועדים וותיקים, בהם תלמידי כפר הנוער ויצו ניר העמק, שעשו את הלילה במאהל במקום. צעדת היום הארבעה עשר הוקדשה לזכרם של סמ"ר נועם עציוני, חלל אסון המסוקים, אל"מ (מיל.) אביאל רון שנהרג עם ילדיו ענת ועופר, תלמיד ביה"ס ויצו לאומנויות, בפיגוע במסעדת "מצה" בפסח תשס"ב, וסמל לירן אהרון לוין שנפל בי"א תמוז תש"נ.

בהמשך הצעידה בשלוחת הכרמל, בינות עצי הזיתים, התיישבו כל הצועדים לקבוצות דיון בנושא כפרי הנוער. תלמידי כפרי הנוער של ויצו התפזרו בין הקבוצות השונות ותרמו לדיון את סיפורם האישי על חייהם בכפר ועל השינוי הגדול שהתחולל בחייהם עם המעבר לפנימייה. היה זה אירוע מחמם לב להקשיב לתלמידי כפרי הנוער של ויצו משתתפים בדיאלוג פתוח ומשוחחים על חינוך לערכים, על אחריות ועצמאות, שלדעתם הינה תוצאה של עבודת צוות חינוכי מסור ואוהב.

בחניון "שבילי רון", מסלולי אופנים שנפרצו ביערות הכרמל לזכרם של בני משפחת רון, הנמצא סמוך לכרם מהר"ל חיכתה לנו כרמית רון, ששרדה את הפיגוע בו אבדה את כל יקיריה. כרמית ספרה לנו על אביאל, ענת ועופר ועל דרכי ההנצחות לזכרם של יקיריה. חברים מ"צריף עופר", מרכז המוסיקה שהוקם לזכר עופר בכפר גלים, ניגנו ושרו. אמנון איתן מהנהלת ויצו העולמית, שהיה מנהל ביה"ס בו למד עופר סיים את הטקס המרגש בהקראת מכתב מחברו לכיתה של עופר.בסופו של יום מרגש זה, לאחר ירידה במורדות הכרמל אל עבר נחל מערות, חיכתה לנו משוררת וחוקרת התרבות הישראלית, אסתר שקלים. אסתר קראה בפנינו כמה משיריה ושיתפה אותנו בסיפור חייה כבת למשפחה שעלתה מפרס וחוותה את קשיי הקליטה בארץ.

סיומו של יום זה במסע רגלי לאורך שביל ישראל לזכר הנופלים הוא סיום של יום מרגש אחד במסע חוויתי של זיכרון, התחדשות ושיח בנופי הארץ . הייתה זו הזדמנות פז לכל פסיפס הצועדים להכיר אלה את אלה ובמיוחד לתלמידי כפרי הנוער של ויצו שזכו להכרות מקרוב עם נדבכים אחרים בחברה הישראלית על רקע נופי הארץ.

המסע שהחל בתחילת חודש מרץ יסתיים  ב-23 באפריל בטקס שייערך באנדרטה לזכר חללי אסון המסוקים, בשאר ישוב. בטקס ייטלו חלק גם שתי קבוצות מכפרי הנוער של ויצו אחוזת ילדים  וויצו נהלל . אשרי הארץ שאלה תושביה.