נשים הן הקורבנות העיקריים של מגפת האלימות בישראל

ארגון ויצו: "נשים הן הקורבנות העיקריים של מגפת האלימות בישראל- רצח הוא לא גזרה משמיים"

24/5/2012

גילה אשרת, יו"ר ויצו ישראל: "הקורבנות העיקריים שגובה מגיפת האלימות בישראל הם נשים ואם מערכות האכיפה והמשפט לא יתעשתו במהרה – נמשיך לקרוא על רצח ואונס בעיתון יום יום"

יו"ר ויצו ישראל, גילה אשרת התייחסה הבוקר לרצח המזעזע בב"ש ולמספר הרב של ארועי האונס והאלימות לאחרונה: "על החברה הישראלית עוברת מגפה של אלימות קשה ונשים הן הקורבנות העיקריים. נשים בישראל הפכו להפקר והן חיות בתחושה של חוסר בטחון ופחד. התפקוד הלקוי של המשטרה ומערכת המשפט  רק יביא להתגברות האלימות נגד נשים והן ימשיכו לשלם בדמן ובחייהן".

"מניסיוננו רב השנים בויצו בטיפול בתחום האלימות במשפחה עולה תמונה מצערת של חוסר אכיפת נהלים, עונשים וסלחנות יתר של מערכת המשפט כלפי העבריינים- והתגברות התופעה בהתאם. רצח נשים הוא לא גזרה משמיים, ניתן למנוע אותו על ידי נקיטת יד קשה והחלטית כלפי כל סוג של אלימות".

אשרת התייחסה גם לנסיבות הרצח בבאר שבע הלילה ואמרה: "הרצח בב"ש מעיד על  מקרה קלאסי של אלימות במשפחה הנסמך על מנגנון רב עוצמה של השתקה. לכן לא מפתיע שהשכנים "לא ידעו ולא שמעו". האופן שבו סיים האיש את חייה של אשתו מראה על תכנון שנעשה בקור רוח, ממקום מפוקח ומתוך שליטה. זה היה רצח נקמני ולא אימפולסיבי". 

אשרת קראה הבוקר לנערות ולנשים להתלונן מיד על כל מקרה של אלימות: "נשים רבות מדי לא מעזות להתלונן במשטרה ולהוציא צוי הגנה, הן לא מעזות לתת עדות בבתי משפט נגד בן זוגן האלים, ולא מעזות להתמודד עם "הבושה" ולפנות קבלת טיפול מקצועי בקהילה ובמקלטים להתמודד עם האלימות המתחוללת בתוך ביתן. לצערנו, יש כ"כ הרבה חסמים בדרך למיגור תופעת האלימות ואנו בויצו מנסים לצמצמם כדי לסייע לנשים להיות במקום בטוח נטול סכנה, לרבות חקיקה המצויה בתהליכים מתקדמים".