הקו לגברים

במעגל האלימות במשפחה

1-800-39-39-04

"אני אלים?! בחיים לא הרמתי יד"

אנשים רבים אינם מודעים לכך שהם מתנהגים באלימות, מבחינתם, כל עוד לא השתמשו באלימות פיזית- דחיפות, מכות או מעבר לכך, הם לא נהגו באלימות.

זה כמובן לא נכון. אלימות היא לא רק פגיעה גופנית או פיזית, אלימות היא כל פגיעה מכוונת בזולת- בגוף ובנפש.

אלימות במשפחה היא התנהגות פוגענית שמטרתה לשלוט – הפוגע מנסה לשלוט בנפגע בדרכים שונות. אלימות זו מתייחסת למערכות יחסים קרובות בין בני זוג, בין ילדים להורים, בין אחים וכדומה. לא בהכרח מי שאלים בבית יהיה אלים גם מחוץ לביתו.

האלימות מופיעה באופנים רבים, בזמנים שונים וברמות שונות של עוצמה. היא קיימת בכל רובדי החברה ובכל המגזרים. השכלה, מעמד כלכלי- חברתי או השתייכות דתית לא מהווים הגנה מפניה.

האלימות לא חייבת להופיע יום יום, לעיתים היא תשנה צורה או תופיע ביותר מצורה אחת, אך תמיד תהיה דינמיקה זהה: לפגוע על מנת להחליש, על מנת לשלוט.

ישנם כמה סוגים של אלימות:

אלימות פיזית: הרמת יד, דחיפה, מכה וכל חבלה.

אלימות מינית: לגרום לה לקיים יחסים בניגוד לרצונה, לתקוף אותה מינית או להתייחס אליה כאל אובייקט מיני שנועד לספק צרכים מיניים.

אלימות מילולית: שימוש בביטויים פוגעים ומשפילים, קללות, צעקות.

שימוש בעליונות: התנהגות כ"אדון האחוזה": להיות בעל המילה האחרונה בכל החלטה. מגדיר את התפקידים במשפחה. להכתיב לה את צורת הלבוש, מנהגי הבית, צורת הבילוי שלה. להתייחס אליה כאדון למשרתת.

אלימות נפשית: כל פגיעה בכבוד בת הזוג, כל ניסיון לגרום לה להרגיש חסרת ערך, על ידי עלבונות, השפלות, קללות, הרמות קול, גערות, וכן מניפולציות ומשחקי כוח, בידוד חברתי, שליטה בכספי המשפחה.

התפרצות כעס והפחדה: השלכת חפצים וכל פגיעה ברכוש. שימוש במבטים, בפעולות, בכל אמצעי אחר כדי לעורר בה פחד.

אלימות כלכלית: כל ניסיון לגרום לה להיות תלויה בכספך לצורך קיומה.

אלימות רגשית: לגרום לה להרגיש נחותה, לגרום לה להרגיש רע בקשר לעצמה. זלזול והפחתת ערך, שימוש רעב בילדים כנגדה.

אלימות חברתית: בידוד שלה מהמשפחה שלה, בידוד מהחברות ומהחברים שלה. הגבלת הקריירה שלה.

אלימות במשפחה תזוהה גם בגילוי של אחד מן המצבים הללו בלבד.

יש נטייה לחשוב שהתנהגות אלימה ושתלטנית היא חד פעמית, אבל מחקרים מצאו כי לרוב, התנהגות אלימה הינה דפוס התנהגות מעגלי שחוזר על עצמו.

המחזוריות יכולה להמשך על פני שנים ובה התפרצויות אלימות עשויות להופיע בהפרשי זמן גדולים בין אחת לשניה, כאשר גם בין ההתפרצויות עשויה להיות מתיחות בין בני הזוג.

יכולה גם להיות מחזוריות קצרה יותר, בה עשויות להופיע התפרצויות בהפרשי זמן של שבועות ולפעמים, רק כמה ימים בין התפרצות אלימה אחת לאחרת.

המעגליות מתחילה בד"כ בצבירת כעס. הגבר נושא עימו מצבור רב של רגשות שונים: לחץ, תסכול, חרדה, אכזבה, וכולם מתנקזים לרגש הדומיננטי- כעס. הכעס המצטבר לא תמיד קשור לבת הזוג, וברוב המקרים הגבר אף אינו מודע לכך שהוא צובר כעסים. אולם, הכעס המצטבר מתפרץ בנוכחות בת הזוג.

אחרי ההתפרצות, פעמים רבות הגבר יתחרט ויצטער על מעשיו, לפעמים אף ינסה להתקרב ולפצות את האישה על הפגיעה ולהעניק לה יחס טוב. אז, בתקופות טובות של הזוגיות, הנטייה היא להשכיח את התקופות הקשות, אבל גברים רבים מתחילים לצבור כעסים כבר בתקופות הטובות של החיים יחד, ולכן, בלעדי סיוע מקצועי, חזרה אל התנהגות אלימה אצל גברים אלימים היא רק עניין זמן.

הדרך היחידה להפסיק את סחרורו של המעגל היא לעצור אותו מוקדם, עוד בשלב צבירת הכעסים. כדי להביא לעצירת המעגל מומלץ ביותר להיוועץ באיש מקצוע.

ללא התערבות טיפולית קשה מאוד להפסיק את האלימות.

יש לך עם מי לדבר. יש מה לעשות.

התקשר 1-800-39-39-04