השנה החדשה של ד. מפורע-חוק לאזרח תורם

ד. עשה את כל הדרך הקשה מלמטה למעלה: מתיקים במשטרה ועד להתנדבות בגן לחינוך מיוחד, מאלימות קשה לסף גיוס לצה"ל, וכל זאת באמצעות תוכנית מיוחדת בפנימיית ויצו אחוזת ילדים

25/10/2009


ד. בויצו אחוזת ילדים

השנתיים הראשונות של ד. ב"ויצו אחוזת ילדים" שבחיפה היו לא קלות. לצוות הפנימייה היו רגשות מעורבים בקשר להתחנכותו באחוזת ילדים. ד. היה מעורב באירועים של איומים, אלימות מילולית ופיזית כלפי חניכים וצוות, שנתיים שבהן עלו מחשבות להפנותו למוסד חסות הנוער. המקרים בהם היה מעורב בפנימייה הצטרפו למקרים שקדמו להגעתו לפנימייה, של מעורבות באלימות וגניבות, מקרים שבגללם נפתחו לו 10 תיקים במשטרה. בסופו של תהליך טיפולי-חינוכי אותו עבר ד. ולאחר המלצת מנהל הפנימייה, יוסי סרגוסי  וצוותו- השופטת החליטה לא להעניש את ד., סגרה את התיקים וכתבה המלצה לצבא שלא לפגוע בגיוסו לצה"ל, כתוצאה מהתהליך הטיפולי-חינוכי אותו עבר בויצו אחוזת ילדים.

בשנתיים האחרונות להתחנכותו חל שיפור קיצוני בהתנהגויותיו. הוא החל לשתף פעולה בצורה טובה ועקבית יותר עם גורמי החינוך והטיפול ושם לעצמו מטרה לסיים את התחנכותו בצורה טובה, על מנת שישתקם ויוכל להתגייס לצה"ל.

ד. השתלב בתוכנית פרס הנוער הישראלי והיה ממצטייניה. הוא התמיד לעמוד בדרישות התוכנית והפתיע את עצמו ואת כל הצוות המלווה בהתנדבות במשך שנתיים ימים ב- "גן הילד", גן לילדים עם צרכים מיוחדים על הכרמל, חיפה. הוא יצר קשר מצוין עם הילדים בגן, טיפל ודאג להם, ולא החמיץ שום הזדמנות ללכת לגן לעבוד. הוא זכה לשבחים רבים ממנהלי הגן והגננות.

גם בשאר דרישות התוכנית עמד כהלכה. בויצו אחוזת ילדים היה באותו זמן  ד. מדריך של"ח צעיר, כחלק מהתוכנית – הדריך תלמידים צעירים ממנו, הגיש עזרה לצוות ההוראה הבוגר ועשה תפקידו ברצינות ואחריות.

כמו כן, עמד בדרישות תכנית לימודי השואה בביה"ס והיה חבר בשנת הלימודים תשס"ט במשלחת ויצו אחוזת ילדים לפולין. בקיץ יצג את "ויצו אחוזת ילדים" במשלחת נוער ארצית מטעם תוכנית פרס הנוער, לצ'כיה.

פרויקט "פרס הנוער הישראלי" הינו חלק מתוכנית אתגרית בינלאומית לנוער. התוכנית מופעלת בכל מוסדות ויצו. בויצו  אחוזת ילדים הביעו סיפוק מהעובדה שכ-25 מתוך 85 תלמידי הפנימייה, משתתפים בתכנית, בה משתתפות יותר מ-100 מדינות בעולם. עמותת פרס הנוער הינה בחסות משרד החינוך, מנהל חברה ונוער והיא מופעלת על ידי 23 חברי הנהלה: בהם אישי ציבור, חינוך ומתנדבים.

התוכנית מופעלת באמצעות רכזים, מתנדבים, סטודנטים במלגת פר"ח ומנהיגים בוגרי הפרס. ייחודה של התוכנית היא במגוון בני נוער בגילאי 14-25 ללא הבדלי דת, גזע ומין, יכולת מנטאלית, או פיזית.

מטרת התוכנית: מתן ביטוי לפוטנציאל האישי, טיפוח היצירתיות, שיפור הישגים, הצבת מטרות ויעדים, תוך פיתוח ערכי התמדה, עידוד למנהיגות, רכישת ידע וחינוך לאהבת הארץ- כמו גם פיתוח מעורבות חברתית וקהילתית ועידוד העזרה לזולת.


חצר הפנימייה

התוכנית מחנכת לניצול שעות פנאי בצורה חיובית באמצעות ארבעה תחומי עיסוק: תחביבים, ספורט, שירות לקהילה ומסעות ואתגרים. התוכנית מאפשרת גילוי וצמיחה אישית תוך מעבר הדרגתי משלבי ארד, לכסף ולבסוף לזהב. במסגרת התכנית נפגשים התלמידים עם בני נוער מכל הארץ, מכל המגזרים וכן הם זוכים להיכרות עם בני נוער מרחבי העולם באמצעות חילופי משלחות, השתתפות בכנסים בינלאומיים וייצוג התוכנית וישראל בנכר. התוכנית אינה תחרותית ועיקרה בתהליך האישי שעובר כל אחד.

ד. סיים 4 שנות התחנכות בויצו אחוזת ילדים. אין ספק ש ד' עשה שינוי קיצוני בהתנהגויותיו ובהתייחסו לסביבתו. התוכניות באחוזת ילדים בכלל, ותכנית פרס הנוער הישראלי בפרט סייעו לד. להגשים את מטרותיו, ותקוותנו, שלמרות בעיות העבר, יתגייס בסופו של דבר לצה"ל ויהיה אזרח תורם ומועיל.

טובה בן-דב, יו"ר הנהלת ויצו העולמית: " סיפור אישי זה, כמו סיפורים רבים אחרים, שב ומוכיח כי  ההשקעה בחינוך אינה פחות חשובה מההשקעה בביטחון, ואולי אף יותר מכך. אני תמיד גאה על כך שמבתי הספר וכפרי הנוער של ויצו יוצאים לא רק תלמידים מוכשרים, אלא קודם כל- בני אדם! אנו מעניקים להם ערכים ומאפשרים להם להיות אזרחים תורמים ואנשים השותפים בכל מעגלי העשייה של החברה הישראלית. עם אהבה ונתינה אפשר להגיע לכל מקום ולכל תוצאה".