טקס הענקת מילגות קק"ל 2012

מאלימות לעצמאות

12/08/2012


15 מלגות הוענקו לנשים נפגעות אלימות ממקלטי ויצו  במסגרת פרויקט מיוחד של ויצו וקרן קימת לישראל.

טובה בן דב, נשיאת ויצו העולמית :"מטרת הפרויקט לתמוך כלכלית בנשים היוצאות מהמקלט ולאפשר להן לבנות מחדש חיים עצמאיים ללא פחד ואלימות. הפרויקט הודות לשיתוף הפעולה האמיץ עם הקק"ל".

גילה אושרת, יו"ר ויצו ישראל: "הסיוע הכספי הוא כלי נוסף שאנו מעניקים לנשים שסבלו מאלימות קשה ומתמשכת לשיקום החיים שלהן ושל ילדיהן".

בטקס חגיגי ומרגש, הוענקו אתמול מלגות ל-15 נשים ששהו במקלטי ויצו לנשים נפגעות אלימות ואשר בונות מחדש את חייהן העצמאיים עם חזרתן לקהילה. המלגות הוענקו מטעם קק"ל באמצעות קרן פיי לאה ג'ייקובסון ז"ל, מאנגליה.

טקס מתן מלגות המסורתי, המתקיים זו השנה התשיעית ברציפות, נערך בבית ויצו ת"א, במעמד נשיאת ויצו העולמית, טובה בן דב; פרופ' רבקה לזובסקי, יו"ר הנהלת ויצו העולמית; גילה אושרת, יו"ר ויצו ישראל ויו"ר קק"ל, אפי שטנצלר. עוד כיבדו בנוכחותן; יצחק מופסיק, יועץ קרנות ועזבונות; אתי בורקין, יו"ר האגף למעמד האישה ויצו ישראל; רבקה נויימן, מנהלת האגף למעמד האישה ויצו ישראל; ג'נין גלי, יו"ר אגף ארגון ותיירות ויצו העולמית; שרית ארבל, מנהלת ויצו ישראל ומנהלות מקלטי ויצו לנשים מוכות.

המלגות הוענקו במסגרת פרויקט מיוחד של ויצו וקק"ל למען נשים אשר השלימו תהליך טיפולי במקלטי ויצו במטרה לתמוך בהן ובילדיהן לקראת היציאה לחיים עצמאיים כמשפחות חד הוריות. מדובר בנשים אשר סבלו מאלימות מתמשכת וכרונית לאורך שנים ושהייתה סכנה אמיתית לחייהן. ברוב המקרים היו ילדיהן עדים לאלימות או שחוו אותה על בשרם.

ויצו מפעילה בשיתוף עם משרד הרווחה שני מקלטים לנשים נפגעות אלימות וילדיהן בהם שוהות עשרות נשים יחד עם ילדיהן. המקלטים מספקים מסגרת מגינה לאישה המוכה וילדיה ובמסגרתם נערכת האישה לחיים עצמאיים ללא אלימות.

קק"ל חילקו  בשנה זו סכום כולל כ-30,000 ₪ שנועדו לתת מענה ראשוני לקשיי ההתאקלמות מחדש בקהילה ומשמשים את המשפחות לצרכי קיום ומחייה.

טובה בן דב, נשיאת ויצו העולמית אשר הנחתה את הטקס, הודתה ליו"ר קק"ל על השותפות ארוכת השנים ואמרה: "הקשר האמיץ שיש לויצו עם הקרן הקיימת לישראל והעומד בראשה אפי שטנצלר מאפשר לנו פעם אחר פעם להרחיב את התמיכה בנשים נפגעות אלימות ותמיכתו בפרויקט והמחויבות של קק"ל לקיימו במשך שנים ראויות לכל הערכה והוקרה.

קק"ל הוא מעין אח בוגר לויצו, מאז ומעולם היה קשר טוב בין הארגונים. למעשה, לקק"ל ולויצו יש הרבה יעדים משותפים. שני הארגונים עוסקים בטיפוח, שיקום וצמחיה והכל באהבה גדולה ותוך מתן תקווה לעתיד טוב יותר. כשם שקק"ל דואג לטפוח, לדישון, לחיזוק ולפעמים גם לשיקום בייעור בארץ כדי שהעצים יצמחו חזקים וגבוהים: ויצו דואגת להעשרה, להעצמה ולפעמים לשיקום חיי התינוקות, הילדים, הנוער והנשים בצל קורתה. ויצו מעניקה להן כלים כדי שיכלו לצמוח אישית, חברתית וכלכלית ולהגיע לאיזה גובה שהן רוצות – כי כפי שאנו אומרות הלו- בויצו הכל אפשרי והשמיים הם הגבול.

פרופ' רבקה לזובסקי, יו"ר הנהלת ויצו העולמית סיפרה בטקס שלאחרונה היא ליוותה פרלמנטרית זרה בביקור במוסדות חברתיים בישראל והפרלמנטרית התרגשה עד מאוד מהפרויקטים בישראל למען אוכלוסיות בסיכון. הדבר  משקף את עוצמתנו  כחברה וכארגון הפועל ללא לאות למען ילדים, נוער ונשים בסיכון. ויצו עושה עבודת קודש ואנו ראויים לכל הערכה וההוקרה.              
                                                          

גילה אושרת, יו"ר ויצו ישראל: "נמצאות איתנו כאן  שתי נשים שהחיים לא חייכו אליהן והן נאלצו בעל כורחן להגיע למקלט של ויצו אשר סיפק להן מסגרת מגינה תומכת, אוהבת ומעצימה להן ולילדיהן.

זו ההזדמנות להודות לכל הצוותים במקלטים אשר עושים מלאכת קודש בטיפול ובליווי של הנשים, היוצאות מהמקלטים עצמאיות ומועצמות".

אפי שטנצלר, יו"ר קק"ל אמר במהלך הטקס: "כל מה שויצו עושה לקידום מעמד האישה בישראל הוא בעיניי ראוי להערצה. זו לא הפעם הראשונה שהדרכים של קק"ל ושל ויצו נפגשות, המפגש הזה הוא רק צורת ביטוי אחת לערכים המשותפים שלנו. הערך המשותף העליון שלנו הוא ציונות, מכאן הכול צומח. קרן קימת תמשיך לשתף פעולה עם ויצו ככל שאנו רק יכולים. אני מאחל לנשים בהצלחה בדרכן החדשה."

נ' אישה מאחד ממקלטי ויצו, אשר השתתפה בטקס וקיבלה את המלגה המיוחדת אמרה בהתרגשות שבלי  העזרה והלווי של ויצו ובלי התמיכה של קק"ל חייה היו ממשיכים להיות חיי סבל ושרק בזכות ויצו השתנו חייה וחיי ילדיה מן הקצה אל הקצה.