היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים

  השר לביטחון פנים בעצרת ויצו לזכר קורבנות אלימות:
"תופעת האלימות נגד נשים בזויה ודורשת טיפול יסודי. מתחייב למנות במשרדי תקן מיוחד לריכוז הטיפול באלימות במשפחה ולאכיפת התופעה" 

• השר יצחק אהרונביץ' התחייב לראשונה ליצור תקן מיוחד במשרד לביטחון פנים לאדם שירכז את האכיפה ועבודת המטה   
   במלחמה נגד אלימות נשים .

• היום צוין יום השנה למאבק באלימות נגד נשים בכנס של ויצו העוסק  בנושא אפקטיביות של צוי הגנה בסינמטק תל אביב

• 19 נשים נרצחו בישראל ב 2012- ירידה של 26% מנתוני 2011 ושל  5% מנתוני 2010

• כ-200 אלף נשים סובלות מאלימות במשפחה וכ-600 אלף ילדים חשופים לאלימות

 
 

 תל אביב, יום ראשון 25 בנובמבר
היום צוין ברחבי העולם היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים. תנועת ויצו קיימה, כבכל שנה, עצרת זיכרון מרכזית לזכר 19 הנשים שנרצחו ולהעלאת המודעות למאבק באלימות נגד נשים. במהלך האירוע, בעקבות בקשת יו"ר ויצו ישראל, גילה אשרת, הכריז השר יצחק אהרונביץ', השר לביטחון פנים, כי הוא מתחייב למנות במשרדו ממונה על טיפול במלחמה באלימות נגד נשים ועל האכיפה בתחום, תפקיד שלא היה קיים עד כה.

במסגרת אירועי היום הבינ"ל למאבק באלימות נגד נשים התקיים היום כנס מיוחד בנושא המורכבות ביישום החוק למניעת אלימות במשפחה וונבחנה השאלה האם צווי הגנה אכן מספקים את ההגנה לשמה הם נועדו. הכנס נערך גם בנוכחות יו"ר מרצ חברת הכנסת זהבה גלאון.

השר אהרונוביץ' אמר הבוקר בכנס: "המלחמה באלימות נגד הנשים ובאלימות בכלל היא אחד הנושאים החשובים שיש לציין ולטפל בהם. סוגיית האלימות נגד נשים צריכה להיות ממוקמת במקום גבוה יותר בסדר העדיפויות הלאומי. בחברה מתוקנת צריך למגר תופעה בזויה זו; קשה לדבר על המספרים כשהמספרים הם קשים וכואבים, הבעיה המרכזית היא שרק 10% מהנשים מתלוננות למשטרה, אך המספרים גבוהים יותר" 

ח"כ זהבה גלאון אמרה: "כל שנה אנחנו נפגשות כאן, יושבות כאן ובסוף כלום לא משתנה. נשים ממשיכות להירצח בגלל היותן נשים. השנה שקלו במשרד האוצר ובמשרד הרווחה לסגור 7 מקלטים על מנת להפריט אותם, הדבר נוראי. האוצר לא רואה את המשפחות לנגד עיניהם; הם מוציאים מיליארדים על שטויות וחוסכים על נשים  מוכות"

גילה אשרת, יו"ר ויצו ישראל: "בישראל  חיות כ-200,000 נשים מוכות ולמעלה מחצי מליון ילדים חיים בצל האלימות. חלק מנשים אלו לא שורדות. זה עתה הדלקנו נר לזכרן של 19 נשים שנרצחו במהלך השנה האחרונה. 19 נשים ממגזרים שונים,  עם סיפורי חיים שונים, אך עם מכנה משותף אחד – הן היו קרבן של טרור ואלימות. לנשים אלו אין צבא,  לנשים אלו אין נשק ואין יחידות עילית היכולים להגן עליהן. נהפוך הוא, מי שאמור להגן עליהן הוא בעצם אויב, והאויב - הוא האוהב הנמצא בתוך הבית, הוא האיש איתו קשרו את גורלן מתוך בחירה ואהבה. חייהם המשותפים של משפחות אלו שזורים בבלבול ובחרדה".

ע"פ נתוני ויצו בשנת 2012 (עד חודש נובמבר) נרצחו 19 נשים ע"י בני משפחה, לעומת 24 ב-2011 ו- 20 ב-2010. מדובר בירידה של 26% מנתוני 2011 ושל 5% מנתוני 2010. מתוך 19 הנשים שנרצחו השנה 6 יהודיות וותיקות, 4 מהמגזר הערבי, 6 יוצאות אתיופיה, אחת יוצאת חבר העמים, אחת מהפיליפינים ופליטה מאריטראה. ע"פ הערכות ויצו בישראל חיות כיום כ- 200,000 נשים הסובלות מאלימות מצד בני זוגן וכ- 600 אלף ילדים עדים לאלימות. לדברי רבקה נוימן, מנהלת האגף לקידום מעמד האישה בויצו בכל שנה מתרחשים מאות ניסיונות לרצח בתוך המשפחה אך היות ולא הסתיימו במוות הם אינם נספרים.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 ויצו היא תנועה עולמית של נשים ציוניות שנוסדה באנגליה בשנת 1920. היום, כעשרות אלפי מתנדבות פועלות ב-50 פדרציות ברחבי העולם למען רווחתם של תושבי ישראל, ומתייצבות לימינם בהפעלת מאות מוסדות ושירותים בתחום החינוך והרווחה. ויצו היא תנועה לא-מפלגתית, ציונית ומיוצגת באו"ם כארגון לא ממשלתי. המטרה של ויצו היא להיענות לאתגרים שמציבה החברה בישראל, בכל שלבי של החיים - להירתם למשימות חברתיות, לדאוג למי שנמצא במצוקה, להעניק תשומת לב לילדים ולמבוגרים, לתת יד לעולים חדשים ולהגן על אלה שנמצאים בסכנה - כדי שתהיה לנו חברה טובה יותר.