משלחת תלמידים מויצו ניר העמק שבה מפולין

התלמידים- מלווים בצוות מבית הספר ביקרו במחנות ההשמדה באושוויץ, מיידאנק, בירקנאו וטרבלינקה. "ייקח לנו עוד זמן רב לעכל את מה שראינו. אנחנו לא ממש מצליחים להבין איך אפשר ליצור כל כך הרבה רוע, שנאה ואכזריות. זה לא נתפס בעיננו", סיפרה טלי ויצמן - אחת התלמידות שהשתתפה בביקור. 

11/4/2010

32 תלמידים שילמדו בשנה הקרובה בשכבת י"ב בכפר הנוער ויצו ניר העמק- שבו לפני מספר ימים ממסע מרתק ומיוחד בפולין. את התלמידים ליוו יורם ציון- מדריך הקבוצה, משה כהן ששימש כמורה מלווה וחוה אלתר - ראש המשלחת. "היה זה מסע מאוד' מיוחד", סיפרה השבוע חוה אלתר והוסיפה: "טרם היציאה למסע, השתתפו התלמידים במספר רב של מפגשים שנועדו להכין אותם להתמודד עם המראות ולהשיג מהביקור את המיטב. המפגשים הללו נפרשו לאורך כל השנה האחרונה כשהשיא הוא כאמור הביקור בפולין. התלמידים ביקרו במספר רב של אתרים הנוגעים לשואה, לתרבות היהודית ולפולין היום. כמו כן הם נפגשו עם בני נוער פולנים במוזיאון שער העיר העתיקה בלובלין. במהלך המפגש הייחודי והמפרה הם נחשפו לעמדות בני הנוער בנושא השואה והכירו את פעילותו הייחודית בהחייאת התרבות היהודית שנעלמה מהמקום. במקביל ביקרה המשלחת בביתה של חסידת אומות עולם, הלנה גוסק בכפר ויז'יקי. היא הייתה בעבור התלמידים עדות חיה לאישה שהצילה ממוות תשעה יהודים. במהלך המסע הזה גילו התלמידים עניין רב בכל האירועים הקשים שהתרחשו במהלך השואה. הם התמודדו עם מציאות העם היהודי באותה התקופה וציינו שהמסע הזה מומלץ לכל תלמיד בישראל- בעיקר בשל העובדה שבסיומו הם מבינים את גודל והיקף האובדן". סיכמה אלתר.

טלי ויצמן- תלמידה בויצו ניר העמק שהשתתפה במסע הוסיפה: "ייקח לנו עוד זמן רב לעכל את מה שראינו במהלך המסע הזה. אני חושבת שהגענו אליו מוכנים מאוד לאחר מפגשים עם ניצולים ששרדו את השואה. ידענו פחות או יותר מה אנחנו הולכים לראות אבל עדיין- המראות היו קשים מאוד. הרגעים הכי קשים היו במחנות ההשמדה באושוויץ, מיידאנק, בירקנאו וטרבלינקה. חשתי גאווה בעת שהתהלכנו במסע- כשאנו עטויים בדגלי הכחול לבן  ולבושים בבגדים תואמים של המשלחת. בביקורים הללו חיפשתי את המשמעות האמיתית של המסע הזה. אני חייבת לציין שמדובר במראות לא קלים. הבנו שלצד הפסטורליה, והירוק שעוטף את האזור התחוללו באזור הזה אירועים קשים ומזעזעים. עד היום אני וחבריי המשלחת מדברים על הביקור. אנחנו לא ממש מצליחים להבין איך אפשר ליצור כל כך הרבה רוע, שנאה ואכזריות. זה לא נתפס בעיננו", סיכמה טלי.

לכתבה נוספת בנושא


משלחת נוער מכפר הנוער ניר העמק, אחת ממאות משלחות נוער שיוצאות תדיר למחנות הריכוז וההשמדה  למען לא יימחה זכרם של הנרצחים.