יום המשפחה במעונות ויצו

יום המשפחה אשר צוין בישראל ב-10.2 לא פסח על מעונות היום של ויצו, אשר חגגו את חג המשפחה בשלל תוכניות ופעילויות. הורים וילדים ואפילו סבים וסבתות התקבצו במעונות ונהנו יחדיו מיום שכולו אהבה, שותפות ונתינה.

לדברי חסידה דנאי, יו"ר האגף לגיל הרך בויצו ה"אני מאמין" של ויצו במעונות הוא כי שיתוף ההורים ומעורבותם בנעשה בין כותלי המעון חיוניים להפעלה יעילה ואיכותית של כל מעון, תוך מיצוי כל האפשרויות לטיפוח הגדילה וההתפתחות של הילדים. שיתוף פעולה במעונות ויצו פירושו הכרת הסביבה החינוכית של המעון, עולם התוכן ,הכרת הצוות וחילופי מידע קבועים בין ההורים לבין צוות המעון. עוד הוסיפה כי, ג'נט גונזלס-מנה, טוענת בספר "תינוקות,פעוטים ומטפלות" כי "אחריותו של ארכיטקט פחותה בהרבה מזו של המטפלת". מטרת הארכיטקט "היא רק המבנה, ואילו המטפלת עוסקת בבניית התשתית של אישיותו של הפעוט".
במעונות ויצו קיים קשר רציף עם ההורים לאורך כל השנה, גם בחגים וגם בתהליכים יומיומיים.

במסגרת תהליך ליווי וחיזוק מעונות ויצו בדרום, בימים של אחרי מבצע "עמוד ענן",  ביקרה חסידה דנאי, יו"ר האגף לגיל הרך במעונות רבים בדרום כדי לעמוד על הצרכים המשתנים של האוכלוסיות השונות וכדי לחגוג עם הילדים וצוותי המעונות את יום המשפחה.
ביקורה הראשון היה במעון רב תכליתי ביבנה, בניהולה של ירדנה יוסף. המעון ממוקם בשכונה מעורבת של וותיקים ובני הקהילה האתיופית. ההורים וילדיהם התקבלו ע"י צוות המעון בשירה ובכיבוד תוצרת המעון להתפאר.

את המשך הבוקר חגגו בהכנת שולחן סימבולי ל"משפחה ישראלית", קיבוץ גלויות עם מקום מיוחד לבני הקהילה האתיופית.
באותה עת נערך במעון ביקור מטעם הגוינ'ט המשלב את פרויקט פקאט-PACT  יחד עם משרד החינוך.
הנציגים צפו בפעילות חינוכית של הילדים וההורים במטרה ללמוד מקרוב על ההשפעה של העבודה עם הילדים במסגרת קבוצה קטנה ואינטימית וטיפוח הביטחון והדימוי העצמי של הילדים והוריהם.
במהלך היום נהנו ההורים והצוות מהערכה כנה על ההורות שלהם ושיתוף הפעולה לה המעון זוכה ומעריך לאורך השנה.
במעון באשדוד ד' המנהלת אביבה פלד סיפרה שתהליך השיתוף עם ההורים במעון מאד הדוק לאורך כל השנה. בכל כתה הכינו אילן יוחסין משפחתי בשיתוף ההורים, בכניסה למעון הכינה כל משפחה מודל של הבית שלה- מחומרים ומגרוטאות שהמחישו את השמירה על איכות הסביבה.
ביום שישי האחרון נתנו ביטוי משמעותי לנושא המוביל שמיושם השנה בכל המעונות  "טעמי ילדות" -ערכת התזונה לגיל הרך, שהוכנה ע"י האגף לגיל הרך של ויצו והכינו קבלת שבת משותפת עם ההורים על טהרת האוכל הבריא.

במעון הנשיאים בבאר שבע, הממוקם בסמוך לאוניברסיטת בן גוריון
קיימו פעילות יצירתית כאשר ההורים קיימו הפעלות לילדים לפי תחומי העסוק וההתמחות שלהם. . אחת האמהות לדוגמה, רופאת שיניים במקצועה, העבירה פעילות בנושא צחצוח השיניים וחשיבותו.
אם אחרת, כימאית במקצועה, העבירה פעילות בנושא חומרים ומצבי צבירה (מוצק, נוזל, גז) ובמקביל בצעו הילדים ניסויים שונים עם חומרים הזמינים בכיתה.
הורים אחרים  שולבו בפעילויות של  הכנת ארוחת הבוקר עם הצוות בסימן תזונה בריאה.
הילדים סיימו את היום יחד עם ההורים בשירה וריקודים בהנחיית המורה לריתמוסיקה..
לסיום, קיבלו כל המעונות כשי ספר העוסק בנושא המשפחה "כמה סופרים כשסופרים משפחה".