נחנכה היחידה להתפתחות הילד ב"בית הפתוח לגיל הרך" בשדרות

05.03.2013

עיריית שדרות , עמותת גוונים ותנועת ויצו חנכו ביום חמישי האחרון (28.2) את היחידה להתפתחות הילד ב"בית הפתוח לגיל הרך" בשדרות. בטקס מרגש ורב רושם במעמד מנהלת אגף החינוך בעיר, מרים ששי,  יו"ר הנהלת ויצו העולמית, פרופ' רבקה לזובסקי ומנכ"ל הארגון, יגאל דקל, ד"ר נעמי מורנו, מנהלת האגף לגיל הרך בויצו, מנכ"ל קרן שוסטרמן ישראל, דויד גאפל, נציגת הביטוח הלאומי, תמי איילון,  מנהלת הבית הפתוח לגיל הרך, ענת לרנר, נציגים נוספים ותושבי העיר- נחנכה היחידה החדשה למענם של ילדי הגיל הרך בשדרות.

הבית הפתוח לגיל הרך בשדרות הוקם  ב- 2009 ע"י העירייה, עמותת גוונים ותנועת ויצו, במבנה ששימש כמעון יום של ויצו, ע"ש מרגרט תאצ'ר ושופץ הודות לתרומות נדיבות שגייסו ויצו והשותפים. במקום מתקיימים תכניות וחוגי העשרה והדרכה להורים וילדים, השתלמויות לצוותים חינוכיים  ועוד. שילוב היחידה להתפתחות הילד בבית הפתוח נועד להשלים את השירותים הקהילתיים שמוצעים לתושבים במקום.

בחודש האחרון הסתיים שיפוץ חלקו של הבית לשילוב היחידה להתפתחות הילד, הודות לסיוע המוסד לביטוח לאומי והוא פועל בשיתוף היחידה להתפתחות הילד של המרכז לשירות פסיכולוגי בשער הנגב. היחידה מוכרת ע"י משרד הבריאות ומהווה שלוחה של המכון להתפתחות הילד של ביה"ח "ברזילי" באשקלון. היחידה להתפתחות הילד ממוקמת בבית הפועל בעיר מזה 13 שנים והיא מיועדת לאבחון ולטיפול בילדים המתמודדים עם סוגיות התפתחותיות. 

צוות היחידה הוא רב-מקצועי וכולל עובדת סוציאלית, פסיכולוגית התפתחותית, מרפאות בעיסוק, קלינאית תקשורת ופיזיותרפיסטית. ביחידה מטופלים מדי שנה, כ-150 ילדים בגיל הרך.

ד"ר נעמי מורנו, מנהלת האגף לגיל הרך בויצו פתחה את המפגש וצינה כי פתיחתו של המרכז ההתפתחותי במסגרת הבית הפתוח ומינוף והעמקת השירותים בו, התאפשרה הודות לשני עקרונות מנחים - עבודה תוך שילוב ידיים של כל הגורמים המעורבים ודגש על יצירת רצף של שירותים לילדים, הורים ואנשי מקצוע.
פרופ' רבקה לזובסקי, יו"ר הנהלת ויצו העולמית הודתה באירוע לכל השותפים ואמרה: " הגיל הרך זו תקופה מכרעת בהתפתחותם של ילדים וההשקעה בהם ובמשפחותיהם צריכה להיות משמעותית ביותר. זהו מרכז מפואר בעשייתו ויש בו שירותים ייחודיים בארץ בכלל ובדרום בפרט. השותפות של ויצו בהקמתו ובהפעלתו של הבית הפתוח היא זכות גדולה עבורנו ותימשך עוד שנים רבות לטובתם של ילדי שדרות ומשפחותיהם".

מרים ששי, מנהלת אגף החינוך ברכה בשם ראש העיר: "לחיות בשדרות זו שליחות לשמה. הקמת דור משמעותי חי וקיים בחבל ארץ זה. בעבודתנו אנו שמים דגש על הרצף החינוכי מלידה והלאה, שיתופי הפעולה בין השירותים השונים על מנת לספק את צרכי הילדים הן טובים ביותר. בית זה הוא משכן לרוח טובה, לאמונה, מקום מקצועי , רוח האהבה שורה פה.

ענת לרנר, מנהלת הבית הפתוח לגיל הרך: "בתפיסת העולם שלי, מעבר למאמץ האישי והמקצועי שכל העוסקים במלאכה עושים לטובת הציבור, המפתח להצלחה של כולנו הוא ביכולתינו ליצור חיבורים ושותפויות. מאוחדים בחזון ומוצאים דרכי עבודה משותפות על מנת לקדם את תחום הגיל הרך בעיר.

אחרון הדוברים היה אב לילד בן שש אשר טופל ביחידה להתפתחות הילד ובתוכנית "מסיכון לסיכוי" במעון ויצו , וריגש את המשתתפים בדבריו: "האיתור המוקדם יחסית של קשיי בני אפשרו טיפול פרא רפואי מתאים במשך השנים. אנו קבלנו הדרכה הורית על ידי פסיכולוגית, מה שסייע לנו מאד עם בננו ושאר ילדינו. הילד היה במשך שנה אחת בגן בחינוך המיוחד בשדרות תוך כדי שילוב בגן רגיל וכעת הוא לקראת סיום גן חובה ועליה לכיתה א' רגילה. אז תודה רבה לכולכם".

 

ציבור ההורים והילדים בגיל הרך מוזמן לקחת חלק בפעילויות הבית הפתוח לגיל הרך
רחוב אהבת ציון 16, נווה אשכול, טלפון 08-6899110 או gilrach@gvanim.org.il