יום השואה 2013

סיפורה של גיזי פליישמן ז"ל, נשיאת ויצו סלובקיה, לרגל יום השואה 2013 

ויצו מרכינה ראש וזוכרת את ששת מיליון היהודים שנרצחו במעשי הזוועות בשואה. לרגל יום השואה 2013, מביאה ויצו את סיפורה של גיזי פליישמן, נשיאת ויצו סלובקיה בשנות מלחמת העולם השנייה,  סיפור שאינו מוכר וידוע לרבים וכמו סיפורי גבורה דומים נוספים, נחשף במהלך השנים. פועלה ההירואי והקרבתה האישית של גיזי פליישמן מתחילים לקבל כיום, עם יציאתם לאור, את ההכרה הראויה.
גיזי (גננדל) פליישמן, בתם של יהודה (יוליוס) ואיטה (יטי) פישר לבית אלינגר והבכורה מבין שלושה ילדים, נישאה ליוסף פליישמן בשנת 1915 ולזוג היו שתי בנות, אליס (1996-1917) ויהודית (1997-1920). גיזי פליישמן היתה אחת המנהיגות היהודיות היחידות באירופה במהלך מלחמת העולם השנייה.
גיזי פליישמן נולדה ב-21 בינואר 1892 בברטיסלאבה (היום סלובקיה) והייתה לאחת הנשים היהודיות הבודדות בתפקידי הנהגה באירופה במהלך מלחמת העולם השנייה. היא כיהנה כנשיאת ארגון ויצו בסלובקיה, כנציגת הקונגרס היהודי העולמי וכמנהלת מחלקת ההגירה בהיצ"ם / היא"ס (החברה להגירה יהודית) וכאשר נמלט הנציג הרשמי של הג'וינט מהמדינה, הפכה פליישמן לראש ועדת הג'וינט המקומית.
גיזי סייעה ליהודים בסלובקיה למצוא מקלט במדינות אחרות לפני המלחמה ואף במהלכה. כחברת ”קבוצת העבודה“ המחתרתית בברטיסלבה, היא הייתה מעורבת ב”תכנית אירופה“ וב”תכנית להצלת הילדים“, בהן נעשה ניסיון להציל יהודים על ידי שוחד ומשא ומתן עם הנאצים. פליישמן נעצרה על ידי אנשי אס-אס בשנת 1944 וגורשה לאושוויץ ב-17 באוקטובר 1944 על ידי אלואיס ברונר, כאשר ליד שמה נכתב ”חזרתה אינה רצויה“. היא נרצחה עם הגעתה לאושוויץ.

גיזי פליישמן פעלה ב"מרכז היהודים" הרשמי, אשר נאלץ לשתף פעולה עם גירוש היהודים, אך בה בעת עמדה בראש קבוצת עבודה בלתי לגלית, אשר ניסתה להפסיק את הגירוש. היא שיחדה פקידים סלובקים וגרמנים מתוך אמונה כי בדרך זו תציל את כל יהודי אירופה. את בנותיה שלחה לארץ-ישראל על מנת להציל את חייהן, ואף-כי גם לה היו אפשרויות יציאה רבות, היא נשארה בברטיסלאבה. היא הצילה חיי אנשים, אך בסופו של דבר נרצחה במחנה הריכוז אושוויץ.

לסיפור המלא על פועלה של גיזי פליישמן לחצו כאן 

בימים אלו מוצגת בסלובקיה התערוכה "חותמה של גיזי פליישמן" שמעניקה זמן ומקום למפגש אינטימי עם מסמכי ארכיון נדירים, ובה בעת מציגה את השתקפות נושא השואה בעיני דור הצלמים הצעיר בסלובקיה. התערוכה תהיה פתוחה למבקרים עד 21 באפריל.
למידע נוסף על התערוכה לחצו כאן