לכבוד ל"ג בעומר- סיפורו של יעקב גולדמן וחלקו בבניית מדינת ישראל

25/04/2013

סיפורו של יעקב גולדמן שעלה כנער צעיר מן הגולה אל פלסטינה, התפתחותו והשתתפותו במלחמת השחרור וחלקו בפיתוח המדינה הוא סיפור מרתק, ציורי ומעורר השראה.
יעקב נולד בפלונסק, פולין, כ"ו אייר תרנ"ו (1896), לאביו אברהם ולאמו רחל , דודו היה נחום סוקולוב . קיבל חינוך מסורתי בחדרים. עלה ארצה בתרס"ז לירושלים לישיבת הרב קוק.
בתחילת שנת 1913 בהיותו בן 17, עבד יעקב כמנהל הטכני של "בית המלאכה שערי תורה" שפעל ללא תקציב ראוי ובעזרת תרומות מחו"ל. יעקב החליט כי על המוסד גם לממן את עצמו על ידי עבודת תלמידיו והמוסד החל לקבל עבודות טכניות שונות וביניהן יצירת קופות ברזל. קופות הברזל שימשו לשמירה על כסף וחפצים יקרי ערך.
חברו הטוב של יעקב, העיתונאי והסופר אברהם לודויפול, שהיה סוכן-הביטוח הראשון בארץ, הציע לו יום אחד לנקוט בתכסיס שיווקי שראה בחו"ל- לבנות קופת ברזל חזקה במיוחד, ועמידה באש שתוצג לציבור בתוך להבות אש מבלי שתוכנה יינזק וכך ירכשו בעלי עסקים את הקופות של בית המלאכה.
יעקב אימץ את התוכנית ובחר לעשות את האירוע בל"ג בעומר בחולות תל אביב בנוכחות מכובדים רבים, ראש העיר מאיר דיזינגוף ועוד. הקופה הוצבה על מעמד ברזל ומצדדיה עצי בעירה. בתוכה היו מסמכים של העיריה שנתן מר דיזינגוף, סוברנים מזהב, מגילת קהלת ועוד מסמכים נוספים. הקופה הודלקה במרכז המדורה ובערה שעות ארוכות בחגיגות ל"ג בעומר באותו הערב. כשכבתה האש והיא התקררה, נפתחה הקופה וכל הנוכחים מצאו את המסמכים שלמים כפי שהוכנסו.
ואכן, הזמנות החלו לזרום לבית המלאכה. הקונים הראשונים היו: מאיר דיזנגוף, בצלאל יפה, שמחה גולדברג, , ז. ד. ליבונטין, בנק אפ"ק ועוד.
בשנת 1930 נשא יעקב לאשה את אסתר בת אלישע שוויצר, מקמניץ-פודולסק (אחות הרבנית דבורה אשת הרב משה קלירס, אב"ד וראש ישיבה בטבריה). ב- 1932 נולד בנם הבכור, אלישע, כעבור שנתיים נולדה בתיה וכעבור שלוש וחצי שנים נוספות נולדה טובה, הגב' טובה בן דב, נשיאת ויצו העולמית כיום.
במשך הזמן פיתח יעקב את מפעלו לייצור קופות וארונות משוריינים והעסיק פועלים רבים. המפעל יצר ובנה גם חדרי-אוצר משוריינים ברוב הבנקים בארץ, וגם אצל הערבים בארץ, וכן ביתר ארצות המזרח התיכון ובמצרים ובפרס. יעקב המציא שכלולים רבים וקיבל פטנטים עליהם, ותוצרתו צוינה במדליות זהב בתערוכות תוצרת הארץ בשנים 1932, 1934 ו-1936.
בתו, הגב' טובה בן דב נולדה בתל אביב וכיהנה בויצו ישראל ובויצו העולמית בתפקידים בכירים רבים בהתנדבות. היא קיבלה בשנת 2011 את פרס יקירת העיר תל אביב וכיום מכהנת כנשיאה העולמית של תנועת ויצו.