ויצו מפרסמת נתוני פניה לקו הייעוץ והסיוע החדש לגברים אלימים

 בחמשת חודשי הפעלתו פנו מאות לקבלת סיוע      ליציאה ממעגל האלימות

יו"ר ויצו ישראל, גילה אשרת: " אלימות היא לא גזרה משמיים. טיפול נכון יכול להוציא גבר ממעגל האלימות ולהציל משפחות שלמות"

02.06.13

על רקע התרחבות תופעת האלימות במשפחה ובמסגרת פעילות המניעה והטיפול של ויצו באלימות במשפחה, החל הארגון להפעיל לפני ארבעה חודשים קו ייעוץ וסיוע לגברים במעגל האלימות. מדובר בשירות ייחודי וראשוני כמעט מסוגו בעולם, המציע סיוע טלפוני לגברים במעגל האלימות וכתובת זמינה ונגישה לקבלת ייעוץ והכוונה להתמודדות עם בעיית האלימות.  בויצו מבקשים להדגיש כי הקו מספק מענה להתמודדות עם כל סוגי האלימות: מילולית, נפשית, פיזית, כלכלית ומינית והוא מחולל שינוי אמיתי בקרב גברים רבים, לא רק הנוקטים באלימות פיזית קשה ומסייע בהפחתת אלימות.
הקו מופעל ע"י גברים בלבד, אנשי מקצוע ומתנדבים שעברו הכשרה מרוכזת בתחומי האלימות במשפחה והסיוע הטלפוני וייחודו שהוא זמין, אנונימי ונוח.

 

הקו פועל בכל יום בין השעות 09:00 ל- 18:00.
 ומספרו: 1800-39-39-04

ברוכי  בורשטיין, מרכז הקו מסביר שמטרות ויצו בהפעלת הקו הן לסייע לגברים לשבור את מעגל הבדידות שהם נמצאים בו, המהווה זרז להתנהגות אלימה, לתת מענה ראשוני לגברים אלימים הנתונים במצוקה ובלבול, לעודד גברים לפניה לטיפול מבלי לדאוג שיחשפו ובמבלי לחוש שהם מתחייבים למסגרת שלמעלה מכוחותיהם. להוות גורם זמין ונח לפניה גם עבור בני משפחה וחברים של הגבר האלים, ולאפשר לצעירים המתנסים לראשונה בקשרים זוגיים ונתקלים בקושי לשלוט ברגשות של כעס ותסכול כגורם המחבל בקשר הזוגי, להיוועץ ולקבל הכוונה.

קו הייעוץ פעל במסגרת פיילוט מאז חודש אוגוסט 2012 ובאופן רשמי מחודש דצמבר. מאז התקבלו בויצו למעלה מ-400 פניות של גברים, רובן הסתיימו בהפניה להמשך טיפול. ברוכי מספר כי בקרב הגברים שמתקשרים יש נכונות רבה לפנות להמשך טיפול.

בויצו מבהירים כי עצם הפניה לגברים האלימים היא חדשנית ואפילו מהפכנית. עד היום פנו ארגוני הנשים ואפילו מוסדות המדינה לנשים נפגעות האלימות בלבד, אך בויצו מאמינים שפניה לנשים בלבד לא תוביל לשינוי אמיתי ושלם בתופעת האלימות, ורק העלאת המודעות בקרב קהל הגברים וגיוסם לטיפול בפן האלים שלהם, יוביל לצמצום משמעותי של תופעת האלימות.  

לדברי ברוכי בורשטיין אחד האתגרים הגדולים בתחום הטיפול באלימות במשפחה הוא היכולת להביא את   הגברים להכיר בכך שהתנהגותם אלימה וגם לגייסם להתמודד עם הבעיה ולטפל בה.  "גברים חוששים מאשמה ומשיפוט. כיום, רק 25% מהמטופלים במרכזים למניעת אלימות הם גברים,.

 

 

 

.

 

  

 

 

לדברי ברוכי פונים לקו גברים מכל שכבות החברה ובכל הגילאים. בעיקר פונים גברים שמתמודדים עם בעיות של כעס ומתח בבית ומבינים שאם לא יעשו משהו, המשפחה שלהם תתפרק. רובם מתקשרים בד"כ בשלב של צבירת הכעסים וזה מאפשר לנו למנוע הסלמה והידרדרות האלימות. מתקשרים גם גם בני משפחה שרוצים להפנות את בן המשפחה לטיפול.
אחד הגברים המקבל ייעוץ בקו אמר לברוכי: "חשבתי שאני יכול להתמודד עם המצב. הבנתי שאם לא אתקשר לקבל עזרה, המשפחה שלי תתפרק".

בשיחות הגבר מדבר ומנתב את הכעס לשיחה מועילה. מבינים אותו, מקשיבים לו ומבינים מה הדרך הנכונה ביותר עבורו לטיפול במצב. אנו נותנים מוטיבציה ללכת לטיפול. נותנים אמפטיה מצד אחד אך אפס סובלנות לאלימות.

גילה אשרת, יו"ר ויצו ישראל מסכמת: "אנו מבקשות לראשונה לפנות לגברים, מחוללי האלימות, במקום לנשים הנפגעות ולהגיד להם: אלימות היא לא גזרה משמיים. קחו אחריות, הפסיקו את הסבל שאתם גורמים לעצמכם ולאהובים עליכם. אפשר לצאת ממעגל האלימות! ויצו מציעה מענה ייחודי, בטוח ומגן שמטרתו להסיר את הסבך בחייכם ולא לשפוט אף אחד. אנו קוראות לגברים להתגייס איתנו למאבק נגד האלימות ולראות עצמם כחלק מציבור המאמין בשיתוף ושוויון זכויות, ושואף לשינוי".