"בית ספר לשוטרים מתחילים"

תלמידי כפר הנוער ויצו ניר העמק סיימו תוכנית ייחודית ללימודי משטרה, בטקס מרגש במרכז ללימודי משטרה בשפרעם קבלו בגאווה את תעודות ההסמכה

מל גולטמן, נער בן 17 שמשפחתו עלתה מברה"מ לשעבר, חיי לבדו בכפר הנוער "ויצו ניר העמק". לנל היו כל הסיבות בעולם לנשור ממערכת החינוך אך תוכנית המשטרה בויצו ניר העמק שבה השתלב שינתה את חייו. מל יחד עם  100 בני נוער בלבד משלוש פנימיות ברחבי הארץ – "ויצו ניר העמק", "כנות" ו"הודיות" קבלו השבוע תעודות סיום של מגמת לימודי משטרה, מסלול תיכוני ייחודי ביוזמת משרדי ביטחון הפנים, החינוך והקליטה, משטרת ישראל וכפרי הנוער.

מסלול המשטרה משלב לימודי שלטון החוק וביטחון יחד עם התמחות בקרימינולוגיה וסוציולוגיה, וכל זאת לבגרות מלאה. מדובר במסלול ייחודי ויחיד במינו בארץ, שבו לומדים כ-250 תלמידי כיתות י'-יב' בפנימיות הנוער רוב התלמידים בתוכנית הם בני נוער הבאים מרקע סוציו אקונומי שלא היה מאפשר להם להשיג בגרות ואפילו יכול היה לדרדר אותם לעולם הפשע וכן עולים חדשים מחבר העמים ואתיופיה. זהו המחזור החמישי של תוכנית המשטרה.

המסלול ללימודי משטרה מצוי כאמור רק בפנימיות ובמהלכו עוברים התלמידים שלוש שנים אינטנסיביות של לימודים עיוניים ומעשיים כאחד. למעט חמש יחידות בקרימינולוגיה וסוציולוגיה, עורכים בני הנוער עבודת מחקר המזכה אותם ביחידה נוספת לבגרות. בנוסף, לומדים משתתפי התוכנית לימודי שלטון החוק, ביטחון הקהילה ואזרחות פעילה, בעיקר על המשטרה ועל תפקיד השוטר: סמכויות השוטר, מבנה סמלי השלטון, בתי כלא, מבנה עבירה פלילית ועוד.

את התוכן העיוני משלים חלק מעשי גדוש ביותר: עם סדר יום קפדני ובו מסדרים, תורנויות, אימוני משטרה- ירי בצבע, לימודי פרשות- רכיבה על סוסים, אימוני קרב מגע והגנה עצמית,  סיורים באתרי מורשת ובמוסדות המדינה- לומדים התלמידים להיות שוטרים כהלכה.

ואם זה לא מספיק, אחרי שעות הלימודים מחויבים התלמידים לפעילות התנדבותית וערכית כגון: מסעות וניווטים, פעילות למען הקהילה וכמובן התנדבות במשמר האזרחי.
מיותר לציין, שהחניכים לובשים  מדים  ומתרגלים מסדרים ממש בדומה למסגרת צבאית.

סדר היום הקשוח מהווה מסגרת תומכת לחניכים אשר לומדים לעמוד בדרישות נוקשות אך נחשפים לערכים של סדר חברתי, ציות לחוק, ערבות הדדית ותרומה לקהילה-  כדי לעמוד בכל הדרישות מקבלים החניכים, באופן אישי וקבוצתי, עזרה וליווי צמודים מקצין משטרה בדרגת רפ"ק אשר נמצא עמם בפנימייה לאורך כל שעות היום במשך 3 שנים ומשמש להם מנחה, יועץ, איש סודם ואמונם.

מטרות התוכנית: חיבור החניכים למדינה ולמוסדותיה והפיכתם לאזרחים המוקירים את ערכיה, חיזוק הקשר של החניכים עם מערכת אכיפת החוק, הענקת הזדמנות ייחודית להשגת תעודת בגרות מלאה, פיתוח כישורי מנהיגות והטמעת ערכי ההתנדבות   , מתן הזדמנות ליצירת אופק מקצועי על ידי שילוב הבוגרים המתאימים  במערך כוחות השיטור.

למרות שזהו רק המחזור החמישי של התוכנית, היא רושמת לעצמה הישגים גדולים: למעלה מ-70% מהבוגרים מסיימים את לימודיהם עם בגרות מלאה, ו- 98% מהם מתגייסים לצה"ל-
חלקם מתגייסים למשטרה או למשמר הגבול וחלק גדול מתנדב ליחידות מובחרות ולסיירות  וצנחנים. המעוניינים מקבלים עדיפות גם בגיוס למשטרה לאחר השירות הצבאי.
בטקס הסיום שהתקיים במעמד יו"ר הנהלת ויצו העולמית, פרופ' רבקה לזובסקי, מנכ"ל המשרד לביטחון פנים ומנכ"ל משרד הקליטה, צעדו 100 הבוגרים, הפליאו בתרגילי סדר ובמופע דגלים, בשיתוף דגלני משטרת ישראל, עברו סקירה של ראש מחלקת ההדרכה במשטרה ושל  מנכ"לי המשרדים.  תעודות הוקרה מיוחדות הוענקו למצטיינים. מל נבחר כמצטיין של ויצו ניר העמק.

בתמונות תלמידי מגמת המשטרה של ויצו ניר העמק בטקס הסיום.