לזכור ולא לשכוח

משלחת של הנהגת ויצו ישראל חזרה ממסע זיכרון בפולין
            
           

"מן הדליקה ההיא אשר שרפה גופכם המעונה והחרוך
נטלנו אבן מפויחת ומנותצת והיא תהפוך לאבן הפינה ואבן המסד..." (חיים גורי)תחת כותרת זו יצאה משלחת של פדרציית ויצו ישראל במסע לפולין, ביוזמתה של יו"ר ויצו ישראל גילה אשרת. במסע השתתפו חברות הנהלת ויצו ישראל, יושבות ראש סניפים, חברות הנהלה ומתנדבות מסניפי ויצו ברחבי הארץ.


המסע לפולין התקיים בסימן 1000 שנות יהדות אירופה ובעקבות עברה המפואר של פדרציית ויצו פולין שנכחדה. חברות המשלחת ביקרו בערים ורשה, לובלין, קרקוב ולודז', בין היתר בבתי כנסת, בתי קברות ובמחנות ההשמדה מיידאנק ואושוויץ-בירקנאו, ובאתר השילוחים רדאגסט בלודג' בהם התקיימו טקסי זיכרון וזרי ויצו הונחו על האנדרטאות.

אחד מהטקסים הוקדש לנשים גיבורות בשואה- רגע מרגש במיוחד היה כניסתה של הקבוצה למחנה בירקנאו בשירה רמה של שיר הפרטיזנים כשחברות הקבוצה מניפות דגלי ישראל ודגל ויצו וקהל רב עומד וצופה בהתרגשות בנשים.
במהלך המסע הרצתה יו"ר ויצו ישראל, גילה אשרת על תולדות הפדרציה בפולין ועל תפקידה החשוב לאחר המלחמה ועד סגירתה, תוך כדי הקראת קטעי מכתבים שנמצאו בארכיון הציוני בירושלים והמשתתפות הביעו פליאה והערכה רבה.

מפגש מרגש מיוחד התקיים בקרקוב עם פאולינה – חסידת אומות עולם.
הקבוצה נפגשה גם עם שגריר ישראל בפולין מר צבי רב-נר ועם אנשי הקהילה היהודית המקומית ונבדקה האפשרות לחידוש פעילות של ויצו בפולין.  עם מסר זה חזרה הקבוצה ממסע מלא חוויות ורשמים.

גילה אשרת, יו"ר ויצו ישראל מרחיבה: "נסענו לפולין למסע בעקבות 1000 שנות יהדות מפוארת שנחרבה, שהשואה הוא פרק משמעותי וחשוב  ממנה. חזרנו מפולין נשים אחרות.  הייתה זו חוויה קשה, מרגשת ומטלטלת. אני סבורה כי כל אחת ואחד, באשר הוא חייב לבקר בפולין להתחקות אחר עברן המפואר של הקהילות היהודיות ולבקר במחנות הריכוז וההשמדה- רק בביקור כזה אפשר לחוש את האסון האנושי הנורא במהלכו נרצחו שישה מליון ילדים נשים וגברים. לחוש, אבל כנראה שלעולם לא נוכל להבין, כי מי שנכנס לאושוויץ מעולם לא יצא משם, ומי שלא נכנס – לעולם לא ייכנס.
 מסע בעקבות השואה מחזק את הזהות שלנו כעם יהודי ואת ההכרה בצורך בבית לאומי.  המסע שערכנו היה בעקבות קהילות יהודיות שנמחקו, מסע בעקבות פדרציית ויצו שנכחדה, אך גם מסע שמטרתו  לזרוע זרעים שיביאו לפריחה מחודשת של ויצו פולין ולהבטיח, שהמשכיותו של העם היהודי לא תיפסק לעולם ....." .

 

 

 

 

 

 

 

חברות הנהלת ויצו ישראל ויו"ר סניפים במחנה ההשמדה במיידאנק
חברות הנהלת ויצו ישראל ויו"ר סניפים במחנה ההשמדה במיידאנק