סמכות הורית חדשה - בעקבות הרצאתו של חיים עומר

בניית סמכות על ידי הורים היא אינה דבר של מה בכך בעידן המודרני. גישתו של פרופ' חיים עומר, מרצה ומפתח "הסמכות החדשה", הוצגה בבית ויצו בחודש שעבר בפני קהל רב שהתקבץ לשמוע את החידושים בתחום. "הדרך להפוך להורים מודעים יותר תלויה אמנם בכם, אך יש דרכים שתוכלו באמצעותם לשכללה" מדגיש פרופסור עומר וזאת חשוב להפנים.

14/4/2010

"כולם יודעים שהסמכות היום אינה כמו שהייתה פעם. הורים, מורים, מנהיגים- כולם סובלים מהתערערות מעמדם, שבעבר היה מובן מאליו". במילים אלו פתח פרופ' חיים עומר את הרצאתו בנושא הסמכות ההורית החדשה, הרצאה שנערכה בבית ויצו בחודש שעבר בפני למעלה ממאה הורים, אנשי צוות ומטפלים מקצועיים.
פרופסור עומר, מרצה מבוקש ביותר בתחום הסמכות ההורית בעידן המודרני ומפתח תפיסת "הסמכות החדשה", מלמד כיום בחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב ופעיל במרכז הסמכות החדשה והיחידה להדרכה הורית במרכז שניידר בפתח תקווה, אותם גם הקים. היוזמה לערב ההרצאה התפתחה בעקבות שיתוף הפעולה המתמשך של ויצוCALL – קו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך מהאגף לגיל הרך בויצו עם מרכז הסמכות החדשה והיחידה להדרכה הורית.      במסגרת שיתוף פעולה זה, פיתחו פרופ' עומר וצוותו יחד עם צוות קו הייעוץ מודל הדרכה חדשני למתנדבות קו הייעוץ המלווה אותן לאורך פעילותן בקו. קו הייעוץ, כאמור, מספק שירות ייחודי מסוגו בישראל המסייע במתן מענה זמין וישיר להורים ברחבי הארץ חינם אין כסף בקשיים והתלבטויות בנושא גידול ילדיהם. 
"שאנחנו היינו ילדים", הסביר פרופ' עומר בהרצאתו, "הורה היה הורה!".
לדבריו, הסמכות המסורתית שהייתה קיימת בעבר התערערה בצורה חמורה, ובתנאים החברתיים של היום אין כל אפשרות להשיבה על כנה. אפיוניה הרבים של הסמכות הישנה כמו עונשים פיזיים, דיסטנס, יראה וציות ללא תנאי הם בלתי קבילים ערכית היום לגישתו, דבר שהובילו לפתח גישה המותאמת יותר לדור ההורים במאה ה-21.
שוש כהן אלבז, מנהלת קו הייעוץ, הדגישה בעקבות הרצאה את חשיבותה של תפיסת הסמכות החדשה: "הרצאתו של חיים עומר עסקה בהיבטים השונים של העמידה והעשייה ההורית הנותנת לפעוט חוויה חיובית של עוגן. באופן זה, יכלו ההורים גם להבין כיצד התמודדות עם משימות אלו ואחרות יוצרת בסיס מצוין להמשך הספקה של הורות בטוחה".

גישת הסמכות החדשה- כיצד תוכלו להפוך להורים מודעים וטובים יותר לילדיכם?

1) הגבירו את הנוכחות והקרבה אל ילדיכם. הנוכחות והקרבה מאפשרים את שיקום הסמכות ההורית בצורה חיובית עבור ההורה והילד גם יחד.
2) הימנעו מצעדים אלימים או משפילים כלפי הילד.
3) השתדלו לנהל מאבק נחוש בהתנהגויותיו השליליות של ילדיכם מבלי להיגרר להסלמת המצב.
4) פעלו בשקיפות בהפעלת סמכויותיכם ודעו להשתמש בדעת הקהל (משפחה, חברים) כאמצעי להגדלת לגיטימיות פעילותכם.  
5) היו נכונים להכיר בטעויותיכם ולפעול לתיקונן, שכן גם הורים יכולים לטעות.


אם גם לכם יש שאלות נוספות בנוגע לתפקידכם כהורים או בנוגע לטיפול בילדיכם אל תהססו לפנות אל אנשי המקצוע שלנו המאיישים מדי יום את קו הייעוץ להורים בטלפון 6968*.