מליאת ויצו ישראל 2010 נחתמה אתמול בנתניה

בין פעולות ויצו ישראל השנה: ועידת האישה הדרוזית ותוכנית "מנטורינג" לנערות בסיכון, מלגות לנשים יוצאות מקלטים, השקת פרויקט "חברה לעד", 8,600 נשים וחד הוריות בקורס קידום נשים לתעסוקה ו- 166 ילדים בקייטנת ויצו לאוכלוסיות נזקקות. ובקרוב צפוי טקס  בר/בת -מצווה לכ-600 ילדים וילדות.

27/4/2010

מקרית-שמונה ועד אילת, נציגות מ-  64 סניפי ויצו מכל רחבי הארץ, התייצבו אתמול כ-400 נשים,  למליאה השנתית של ויצו ישראל, שהתקיימה בנתניה. השנה חוגגת ויצו-  תנועה ציונית בינלאומית של נשים מתנדבות- 90 שנה לפעילותה.

את המליאה פתחה יו"ר ויצו ישראל וחברת מועצת הרשות השניה לטלוויזיה ולרדיו, הגב' יוכי פלר, וכיבדו בנוכחותן יו"ר האופוזיציה, הגב' ציפי לבני, ראש עיריית נתניה, הגב' מרים פיירברג, יועצת ראש הממשלה למעמד האשה, הגב'  ורד סוויד, נשיאת ויצו העולמית, הגב' הלנה גלזר, יו"ר הנהלת ויצו העולמית, הגב' טובה בן-דב, וכאמור למעלה מ-400 משתתפות, אשר רובן ככולן עושות עבודתן בהתנדבות מלאה למען אוכלוסיות נזקקות.

יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, העלתה גם היא על נס את תרומת ויצו ותרומת הנשים בכלל:" במושב הכנסת המסתיים עתה, מציינים 150 שנה לפועלו של הרצל, מי שנלחם לא רק על הקמת המדינה, אלא גם על זכות הצבעה לנשים. זאב ז'בוטינסקי כתב ב-1929 מכתב לועד העיר ירושלים על כך שאינו מתכוון לשלם מיסים עד שלא תהיינה נשים בהנהלת הועד. אני מודה, שכשנכנסתי לפוליטיקה, הצורך בקידום נשים לא היה אצלי על סדר היום. אך ככל שהעמקתי הבנתי, נושא קידום נשים הפך להיות חלק ממני. אנחנו צריכות לקום, כאשה אחת גדולה, שעומדת על זכויותיה ולהתגייס למשימות החשובות לנו".

הוסיפה לבני ואמרה כי לצערה, אין כיום רשת בטחון חברתית, אותה אמורה הממשלה להעניק לאזרחיה. "הממשלה צריכה להיות שם עבור אלה שאין ביכולתם. לשמחתי, אין וואקום, כי אתן נכנסות ומגיעות למי שבאמת צריכים. ההשפעה שלכן על אותו ילד או אשה היא גדולה לאין שיעור מההחלטות של כל ממשלה, אי שם בירושלים, החלטות שלעיתים גם לא מתממשות".

ראש עיריית נתניה, הגב' מרים פיירברג-איכר ציינה כי ויצו בת ה-90 משתבחת כמו יין טוב. פיירברג: "יש לנו פינה חמה בלב לויצו. דווקא בעיר הטרוגנית כמו נתניה, שעוסקת ביומיום, בדומה לויצו, בהגשמת החזון הציוני, ועוסקת בקליטת אלפי עולים, לא מדברים על קשיים, אלא על אתגרים. אני חושבת שלנשים תמיד יש ערך מוסף. בנתניה 83 ארגונים וולונטריים עם אלפי מתנדבים, והארגון ב"ה" הידיעה זה ויצו- בזכות העשיה, בזכות הנשים ובזכות עשייתן לטובת החלש והנזקק בחברה שלנו".

יו"ר ויצו ישראל, הגב' יוכי פלר, הודתה ללבני באמרה:"אני רוצה להודות לך בשם כל המנהיגות שנמצאות כאן באולם היום". יו"ר ויצו ישראל ציינה כי בסניפים בארץ חברות כ- 35.000 מתנדבות וכ- 13,500 ילדים, נערות ונשים בסיכון מקבלים שירותים מויצו ישראל.

הגב' פלר סקרה את הפעילות העניפה והמשמעותית של ויצו ישראל בשנה החולפת:"בין האירועים הבולטים השנה היו ועידת האישה הדרוזית ו"מנטורינג" בחודש יוני, שנה לעד"י באר שבע ומלגות לנשים יוצאות מקלטים ביולי, השקת פרויקט "חברה לעד", 8,600 נשים וחד הוריות מסיימות קורס קידום נשים לתעסוקה ו- 166 ילדים בקייטנת ויצו באוגוסט, השקת פרויקט מנהיגות לנערות בפנימיית הדסים בספטמבר, במת האישה, קורס מנחות ושגרירות תקשורת וסמינר "אביב" באוקטובר, יום הקשיש וערב התרמה עם גיל שוחט בנובמבר, פתיחת קורס יו"ר סניפים חדשות בדצמבר, הצדעה לקבוצות לטינו- אמריקה, פתיחת אירועי שנת ה- 90 לויצו בכנסת והענקת אות מפעל חיים לגב' שולה ברוידא בינואר ,הוקרה לגייסות הכספים בסניפים עם רנה שיינפלד בפברואר, ציון יום האישה הבינלאומי בצעדה ובאוהל אבלות, ערב מגבית גטו והכרזת יו"ר מגבית עו"ד גדעון פישר בחודש מרץ, ובקרוב- חגיגת בני מצווה בירושלים במאי, מלכת המדבר באוקטובר וועידת ויצו ישראל באביב  2011".

נשיאת ויצו העולמית, הגב' הלנה גלזר:"מה שרואים מכאן- חגיגה! להיות בויצו ישראל- זו תמיד חגיגה! ולהיות בויצו נתניה- תמיד חגיגה!". הגב' גלזר שיתפה את הקהל במסעה המשותף עם נציגי הסוכנות בעקבות הרצל, כחלק מ- 150 שנה להכרזתו בבאזל. "לראות את דגל ישראל מונף על בית האופרה בפריז ולראות את כל יהדות פריז עומדת בחוצות ומביטה בעיניים כלות, אל הדגל שלנו המונף בראש חוצות בפריז- זה ריגש אותי מאוד".

הגב' טובה בן דב, ציינה כי נשים יכולות להניע בכוח יכולתן האדירה תהליכים משמעותיים. הגב' בן דב:"העוצמות הנשיות שיש כאן באולם- זהו כוח אדיר. השנה החולפת היתה שנה לא קלה, בעולם ואצלנו, אך אנו הצלחנו לקדם הרבה מאוד פרויקטים בארץ בזכותכן ובכוח התמדתכן. תודה לכן".

עדויות אישיות מרגשות הושמעו לבאי המליאה מפי מ., נערה בסיכון גבוה בעבר אשר הפכה להיות "מנטורית" לנערות, במסגרת תכנית "נערות למן נערות" , תוכנית ייחודית של ויצו ישראל בשיתוף אוניברסיטת ת"א; ומפי קרן, מנהלת עמותה למלחמה בכתות, שסיפרה על מאבקן של נשים להשתחרר מהשפעתו הדמונית של גואל רצון;

מקהלת ויצו נתניה, אשר מורכבת כולה מנשים מתנדבות הנעימה לבאות הכנס בשירי א"י וגרמה לכל הפתעה כאשר חשפה בביצוע בכורה את ההצעה להמנון ויצו לרגל שנת ה- 90.
להקת המחול והזמר של כפר הנוער ויצו נחלת-יהודה קפיצה תרתי משמע את הבמה ואת באי המליאה בזמר ובמחול משלנו. הלהקה חזרה לא מכבר מהופעות בהונגריה ועומדת לצאת הקיץ לסיבוב הופעות בהולנד.
שמואל וילוז'ני,  בוגר ויצו הדסים, שחקן, סטנדאפיסט ובעל אישיות מלבבת העלה חיוך ושחוק בפי כל.

תם ונשלם עד המליאה הבאה, בשנה הבאה.

מתוך דבריה של יוכי פלר, יו"ר ויצו ישראל במסגרת המליאה