מסיבת בר/בת מצווה זוהי מסורת רבת שנים בויצו תל-אביב.

ביום שלישי ה- 27.4.2010  התקיימה חגיגת בר/בת מצווה בראשותה של הגב' מאירה דרורי,    יו"ר סניף תל-אביב ל- 48 ילדי משפחות מעוטות יכולת חד הוריות, יתומים ויוצאי אתיופיה.
את החסות לחגיגה נתן תורם יקר וידיד נאמן של ויצו תל-אביב מר אלי מלכה, מנכ"ל חברת "לאנץ טיים" אשר הפתיע את ילדי בר/בת מצווה ותרם לכל ילד זוג אופניים וקסדה.

29/4/2010

אתמול  נערכה חגיגה ל-48 כלות וחתני מצוה, ילדי משפחות מעוטות-יכולת, חד-הוריות ויתומים, במעמד כבוד הרב מאיר-ישראל לאו  והגב' טובה בן-דב, יו"ר הנהלת ויצו העולמית.

זוהי מסורת רבת-שנים בויצו. לכל ילד הצטרפו בני משפחתו ויחד חגגו ההורים והילדים אירוע מיוחד באולם "רסיטל", שאורגן על-ידי ויצו, בשיתוף אגף הרווחה בעיריית תל-אביב-יפו. הילדים נכנסו לאולם כשהם מלווים בתרועות שופרות ותופים. האירוע כלל ארוחה מלאה, שתייה חופשית, די ג'י ומתנות לילדים. אל האירוע הוזמנו הורי הילדים וחבריהם הקרובים. הילדים ברובם מגיעים מאזור דרום העיר ומאזור יפו, חלקם בני העדה האתיופית.

עידן בן ה-,13 הגיע לאירוע כשהוא מלווה באמו, אביו ושתי אחיותיו. עידן גר ביד-אליהו, אך לומד במגמת אמנות במרכז ת"א. עידן אובחן כמוכשר מאוד בתחום הבמה והוא חולם להיות שחקן כשיגדל. חבריו למגמה חגגו כל אחד בנפרד את טקס הבר-מצוה, ברוב פאר והדר. ורק עידן לא היה יכול לאפשר זאת לעצמו- אמו ואביו גרושים, אביו מתפרנס בדוחק מעבודתו כנהג מונית ומשלם מזונות, בצד ילדיו ה"חדשים" מאשתו השניה. אמו עקרת-בית שלא חוסכת מבנה שום דבר ומשתדלת שיוכל להתמיד בדרכו האמנותית. ניכר הקשר המיוחד ביניהם. עידן לא מפסיק לעשות חיקויים והצגות. נראה שהילד כוכב מלידה...עכשיו גם הוא יכול לשמוח בטקס בר-המצוה ולא רק חבריו לכיתה.

רותי בת ה-12 הגיעה לחגיגה יחד עם אביה וחברתה.  כשהייתה רותי בת שנתיים נהרגה אמה בפיגוע ירי. לרותי עוד חמש אחיות ואח שעומד להתחתן בקרוב. "מאוד נהניתי מחגיגת בת המצווה המשותפת. אני מחכה במיוחד לפגישה בכותל. חגיגה כזו נתנה לי את ההרגשה שאני הכי חשובה בעולם".

מיכל בת ה-12, ילידת , התייתמה מאביה כשהייתה בת תשע. האב נפטר באופן פתאומי והשאיר אחריו שני בנים בוגרים ובת קטנה, מיכל. השנה תסיים מיכל פרק נוסף בחייה, עם המעבר מבית הספר היסודי לחטיבת ביניים.
"התרגשתי מאוד מחגיגת בת המצווה שלי והרגשתי שאבי מלווה אותי לאורך כל היום המיוחד הזה. היה לי מעניין ומרגש במיוחד המפגש עם שאר הילדים כמוני. אני חייבת להודות לויצו על היום היפה הזה ועל כך שאפשרו לי לחגוג ביחד עם ילדים אחרים בת-מצווה משותפת".

גם אורי השתתף בחגיגת בר המצווה. אמו של אורי נספתה בתאונת דרכים לפני שמונה שנים, והשאירה אחריה שישה ילדים. אורי הוא תלמיד וספורטאי מצטיין בענף השחייה. הוא שוחה בעיקר בסגנון גב ומשתתף בנבחרת הצעירה בשחייה. "הייתה זו הפעם הראשונה שהתארחתי באירוע כה חשוב. נהניתי מכל היום ומתשומת הלב הרבה שניתנה לכולנו. אני מודה לכל מי שטרח ועשה למען היום היפה והמרגש הזה ".

הרב מאיר-ישראל לאו, רבה הראשי של העיר תל-אביב, התייחס לסוגיית העוני. הרב לאו סיפר על משנתו של רבי שמעון בר-יוחאי, שהכיר פעם איש עשיר מאוד, עם כסף וזהב, אשר הגיע השמיימה עם כל רכושו. אמר לו הקב"ה: הדברים הללו, החפצים, הכסף, הרכוש, הינם בעלי משמעות רק בעולם הזה, וכשאתה עולה מעלה, אין לכך כל משמעות, כי אתה עולה רק עם מה שאתה, עם מה שבתוכך. 

יו"ר הנהלת ויצו העולמית, הגב' טובה בן-דב, נתנה ציוני-דרך לילדים ושיתפה אותם כי עכשיו הם צועדים בדרך שתקבע להם את המשך חייהם, ועל כן חשוב שילמדו ויהיו רציניים בעשייתם. בן-דב העלתה על נס את תרומת סניף תל-אביב ובראשה את היו"ר הנמרצת מאירה דרורי, אשר עושים במלאכת הקודש הרבה שנים ומכל הלב .

יו"ר ויצו תל-אביב, הגב' מאירה דרורי, ברכה את הילדים ואמרה כי בצומת דרכים חשובה זו שומה עליהם לבחור את הדרך הנכונה, הטובה והחשובה להם, כך שתקבע את עתידם לשנים קדימה.

הרעיון המנחה את בניית תוכנית היום לחגיגת בר/בת המצווה הוא חיזוק הקשר בין הילדים למדינה, אשר בא לידי ביטוי בקיום מספר פעילויות, כמו נטיעת עצים, קיום האירוע המרכזי בירושלים, התפילה בכותל, עם רב הכותל והטקס המרכזי שלאחריו.

תודות ענקיות מגיעות לתורמים לאירוע אתמול: סניף ויצו תל-אביב, אשר יזם וארגן את כל האירוע ואף תרם לכל ילד שק שינה אישי, אולם "רסיטל" שנתן את האולם והתקרובת בסכום סמלי, חברת "חגור" אשר העניקה לכל ילד וילדה תיק, אלי מלכה מ"לאנץ' טיים" שתרם ברוחב לב לכל חוגג זוג אופניים משוכלל וקסדה, בנק לאומי שצייד ב-4 MP, דורית דנה, בעלת חנות לבנים, שתרמה חלוק רחצה, ובנק דיסקונט, אשר חילק מידנית, ספר טיולים ודיסק לכל ברי המצווה.

מזל טוב!