ויצו נחלת יהודה ראשון לציון

בית הספר ויצו נחלת יהודה, כפר נוער - ראשל"צ

בחסות: ויצו שויצריה
כתובת: ראשון לציון 75910
טל: 9569054 - 03
פקס: 9569159 - 03
אתר: http://www.nachlat.org.il

לחצו לפרטים ולהרשמה>>

ויצו נחלת יהודה - ראשון לציון

היסטוריה כללית

המוסד ממוקם בישוב נחלת יהודה על שם י.ל. פינסקר, שהפך כיום לשכונה בראשון לציון.
ב- 1922 נוסד כמשק פועלות ועסק בהכשרת הבנות לקראת השתלבותן בהתיישבות העובדת. לאחר קום המדינה הפך לתיכון חקלאי, ועסק בהקניית השכלה חקלאית. במוסד מתחנך נוער ישראלי ונוער עולה.
כמו כל הפנימיות שינה גם המוסד את פניו עם כל גל עליה, ונרתם לקליטת נוער עולה, בהשכלתו ובשילובו במדינת ישראל. בין הקבוצות האחרונות – ילדי סרייבו, פרויקט נעל"ה 16 ועוד.

 

בית הספר

תיכון שש-שנתי ובו חטיבת ביניים וחטיבה עליונה.
בית הספר מכין את תלמידיו לקראת בגרות מלאה, ברמה רגילה וברמות מוגברות. התמחותו בהוראת מדעי החיים, בעיקר בתחום בעלי החיים, ומלמדים בו מורים וחוקרים בכירים בתחומים אלו.
ללומדים מוצע מסלול לימודים לבגרות מוגברת, הכולל מקצועות לימוד ברמה של חמש יחידות, ומסלולים לרמות רגילות, בהתאם ליכולתו האישית של כל תלמיד. כיתות בית הספר מעוצבות בהתאם לתפיסה של "סביבה חינוכית חדשה", דבר הבא לידי ביטוי בעיצוב חדשני, פינות לימוד אישיות, מחשבים וספריה בכל כיתה.

 

הפנימייה

הפנימייה ערוכה כדי לספק את כל צורכיהם של בני הנוער הגרים בה והיא כוללת חדרים חדישים וממוזגים, מועדוני קבוצות, תמיכה לימודית ושיעורי עזר בכל מקצועות הלימוד ומגוון רחב של פעילויות העשרה ופנאי. את חניכי הפנימייה מלווה בכל שעות היום צוות הדרכה מסור שדואג לרווחת החניכים וקידומם תוך שמירה על קשר רצוף עם ההורים.

 

המשק החקלאי

אנו סבורים כי שילובם של החניכים במשק מקדם אותם רבות בתחום הרגשי והלימודי. במסגרת פעילותו של המשק מופעלים ענפי לול, רפת, נוי, פינת חי ודשן.

 

פנאי בכפר

בכפר הנוער קיימים מתקנים רבים שמטרתם לשרת את ציבור החניכים – חדר אוכל חדש ומרווח, חדר כושר, בריכה, חדרי מחשבים, מועדוני קבוצות, אולם קולנוע, חדר משחקים, מרכז למידה וספרייה, חדר מוסיקה.

 

פעילויות העשרה

בנוסף לזמן הפנוי שבו החניכים פנויים לעשות שימוש במתקנים ובחדרי הפנאי השונים, השגרה היומית של הכפר כוללת חוגים ופעילויות העשרה רבות ומגוונות כגון -קריוקי, כדורסל, כדורגל, שזירת פרחים, צילום דיגיטלי, עריכת וידאו, קוסמות.

 

להקות הכפר

בכפר פועלות להקות מחול וזמר ייצוגיות. הלהקות מתאמנות מספר פעמים בשבוע עם כוריאוגרף ומנהל מוסיקלי ומרבות להופיע מעל מיטב הבמות בארץ ובעולם. בין היתר הופיעו הלהקות בפסטיבלים בכרמיאל, בית הנשיא, הונגריה, אטליה, קנדה, צ’כיה ושוויץ. שותפות בלהקות מאפשרת לחניכים לבטא את יכולתם בתחומי אמנות הבמה ופותחת את הדרך עבורם להתקדמות בתחומים אלו.

 

האני מאמין של בית הספר

התפתחות החברה המודרנית המערבית והתמורות שחלו בהרכב אוכלוסיית כפר הנוער מחייבים חיפוש אלטרנטיבה לדרך "הטיפול והחינוך" של כפר הנוער. הכוונה, לא להתייחס למקום כאל "אתר משמעת שמופעלות בה טכנולוגיות של פיקוח מעכב ותצפית", אלא לראות בו ובאורח החיים המתקיים בו, כר מחיה המעניק למתחנכים את התנאים והמיומנויות שמשרתים אותם בהווה וישמשו אותם בעתיד.

לשם כך אנו שואפים לאפשר לחניכנו לממש את הפוטנציאל הטמון בהם, ולבטא את אישיותם תוך התייחסות לצורך האנושי בזהות חברתית ובמחויבות למסגרת הקהילתית בה חיים החניכים.
נקודת המפתח ב"מימושו העצמי של הפרט" היא חריגה מדפוס חינוכי אחד שמוביל לעיצוב ע"פ מודל מסוים.
הכוונה ליצור מגוון אלטרנטיבי שייתן מענה ליכולות, לצרכים, לכישורים ולנטיות ליבו של החניך. מגוון זה יאפשר לו להתייחס לתחומי החיים בכפר הנוער מנקודת תצפית של המשחק והדמיון, הריבוי והשונות.
תפיסה זו מיושמת גם בשעות הערב. במסגרת החוגים והפעילויות השואפים להעשרת עולם התוכן, תוך יצירת מגוון שיקלע לנטיות הלב של החניכים.

העמדת אופציות רבות בפני המתחנכים הם מרכיב חשוב בגישה האנטי פטרנליסטית המדגישה את זכות הבחירה של החניך.

 

עם הפנים קדימה

מתוך הכרה כי למחשב, ולתחומים הנגזרים ממנו תפקיד מרכזי בעולמו של הנער המתבגר, הננו עושים כל מאמץ לספק למתחנכים בכפר תנאים ומיומנויות על מנת שיוכלו ליהנות מנגישות לכל גופי המידע האפשריים ללא מאמץ.
כך, למשל, אנו מתכננים לפתח תנאים ומיומנויות בנושא האינטרנט ובכוונתנו להקים לשם כך חדר מחשבים חדש ומצויד.