כנס מקהלות ויצו השני

באמצע יוני התקיים באולם בית ויצו הכנס השני של מקהלות ויצו והפעם עם דגש על ויצו בת התשעים. 

23/6/2010

את הכנס פתחה יו"ר אגף הדרכה פיתוח ותרבות, אתי אשתר, שסקרה בקצרה את אופן הקמת ארגון הנשים המתנדבות שהחליטו לעזור בבניית הארץ: בקליטת העלייה, בהכשרת הנשים לעיסוקים נחוצים, בלימוד חקלאות לנשים, בטיפול בילדיהן על מנת שיתפנו לעבודה והכריזה ש"את המנגינה הזאת אי אפשר להפסיק".. כמו כן ציינה אשתר שבקשה ממקהלות הסניפים לחבר המנון לכבוד 90 שנות ויצו.
"מקהלת נחמה" ממרכז ויצו שבפסגת זאב – ירושלים, בניצוחה של ז'אנה פריצקר, הופיעה ראשונה. במקהלה שהוקמה לפני כחמש שנים חברים שבעה גברים ועשרים נשים. בתחילה היו כולם עולים חדשים ובמשך הזמן הצטרפו אליהם גם ילידי הארץ. הם שרו שני שירים על מוסיקה ועל רב חובל וקטע משירת העבדים המתגעגעים לציון מהאופרה נאבוקו, כשהם מלווים בגלינה שולר על הקלידים. גלינה גם חיברה את המנגינה להמנון ויצו, ואת מילי ההמנון על "חלומות להגשים" חיברה חברת המקהלה דוריה בן-חמו.
"מקהלת תקווה" מויצו כפר סבא אשר רוב חבריה עולים מאמריקה הלטינית, מורכבת משני גברים ושש עשרה נשים ושרה בעברית ובספרדית. המקהלה התחילה במחרוזת שירים עבריים והמשיכה במחרוזת שירים מתורגמים לספרדית מהמחזמר כנר על הגג. את המנון ויצו בחרה להשמיע בקצב הטאנגו כאשר נושאו "יחד נחולל את השינוי" המנצח נחמן ספובלאט חיבר את המילים והמנגינה.
מקהלת "הציפור הלבנה" מויצו נהריה בניצוחה של יבגניה מנטבלינסקי שליוותה אותן על הקלידים, הופיעה שלישית. במקהלה ארבע זמרות אך את המילים להמנון ויצו חיברה ושרה חברת הסניף למנגינה - עוד לא אהבתי די כשמילי ההמנון היו - "עוד לא עשינו די".
מקהלת "ויצו נתניה" בניצוחה של בלה סמינוב הופיעה בשירת הללויה ושרה אקפלה על שלושה עורבים. את המילים לשיר ה-90 של ויצו שנושאו אהבה ונתינה חיברה סגנית יו"ר הסניף ויו"ר קידום מעמד האישה, לאה שלייפר ואת המנגינה חיברה המלווה בקלידים שירן.
יו"ר ויצו ישראל הגיעה וברכה את המקהלות באמרה שהן שמורת טבע מרעננת והודתה למארגנות מלי הראל וענת גבע ולמתנדבות האגף.
מקהלת ויצו מקרית מוצקין הגיעה בהרכב חסר, אחת מחמש הזמרות לא יכלה לבוא. הן פתחו במחרוזת שירי ילדים של פעם שסחפה את הקהל להצטרף. כמו כן שרו את השיר הללויה של ליאונרד כהן. את שיר התשעים חיבר מילים ומנגינה מנצח המקהלה יאיר שפיגל שגם ליווה אותה בנגינה. המילים סיפרו על נשים שלקחו יוזמה עוד לפני קום המדינה הקימו גני ילדים ועסקו בקליטת עלייה ובטיפול בנערה.
המקהלה של ויצו רמלה נקראת "קווינטה פלוס" שבע נשים בלבוש הדור אחיד התייצבו לפני המנצח פרופ' פליקס סולומוניק. הן שרו את שירה של חנה סנש אלי אלי שלא יגמר לעולם, את ירושלים של זהב, את סנטה לוצ'יה ואת הוי מרי, שניהם באיטלקית.
אחריהן הופיעה 14 חברות מקהלת "ויצו רון" של סניף תל אביב בניצוחו של אבי כהן טריקה ששרו הוי ארצי מולדתי של שאול טשרניחובסקי ושיר לדרום אמריקה, ולפי מנגינת השיר אור של נעמי שמר שרו על ויצו בת ה-90 שאת מילותיו כתב מנצח המקהלה ובו שיר הלל לתנועת הנשים מלאת ההדר שנותנות את הלב והנשמה.

 

 


מקהלת ויצורון
מקהלת נחמה
מקהלת ק. מוצקין
מקהלת רמלה