ויצו בת 90 - איגרת לעובדים


11 יולי, 2010
    
בוקר טוב ויום טוב לעובדי ויצו היקרים,

לא בכל יום זוכה אדם או ארגון לחגוג 90 שנה. אנו גאות על כך כי היום זוכה ויצו לחגוג את יום הולדתה ה 90.

קבוצת נשים פורצות דרך  בראשותה של רבקה זיו החליטה על יסודה של ויצו וקבעה את מטרותיה ויעדיה וזאת לאחר ביקור שערכה שנה קודם לכן בארץ ישראל.

בבוקר ה- 11 יולי 1920 הוקמה ויצו העולמית, אשר שמה ביטא יותר מכל את החיבור שבין יהדות התפוצות לישוב היהודי בארץ ישראל. הציונות הייתה אז ונותרה גם כיום החוט המקשר בין יהדות התפוצות לישוב , ולימים למדינת ישראל.

נשים אלו ראו לנגד עיניהן את צרכיהן של הנשים והילדים בישוב היהודי והחליטו לפעול לשיפור מיידי בתנאי המחייה באמצעות יסוד שירותי רווחה וחברה ומוסדות להכשרה חקלאית ולהקניית מקצועות לנערות. התחומים בהם פעלה ויצו היו רבים ומגוונים החל מחינוך וקליטת עליה,  דרך בריאות נשים ותינוקות, מתן יצוג הולם לנשים  והכשרות מקצועיות. על ציר הזמן הוקמו כפרי נוער ובתי ספר; נעשתה פעילות לוודא שיצוגן וצרכיהן של הנשים יבואו לידי ביטוי, הוקמו טיפות חלב, מרכזים שכונתיים, הכשרות ולימודי עברית לעולים ועוד ועוד פעילויות רבות ומגוונות שיעודן מענה לצרכי הקהילה.

בחלוף 90 שנה לא יהיה זה חוסר צניעות מצידנו אלא שיקוף המציאות לומר שויצו אולי יותר מכל ארגון אחר השפיעה על פניה של החברה הישראלית בכל הנוגע לשוויון הזדמנויות, חינוך ורווחה לנשים, ילדים ונוער.

ויצו הנה המפעל ההתנדבותי הגדול ביותר בישראל, מודל חיקוי לרוח ההתנדבות והעזרה בקהילה, מקצועיות, אכפתיות והשקעה ללא גבולות של זמן ומשאבים של אלפי נשים במדינת ישראל למען מטרה נעלה אחת וללא כל תמורה מעבר לסיפוק שבידיעה של משמעות התרומה של כל אחת ואחת.

מעבר לים הלכו והתרחבו הפדרציות השותפות במפעל העשייה האדיר של ויצו. 50 פדרציות ברחבי העולם ובכללן הפדרציה הישראלית הינן כח אדיר.  אלפי המתנדבות בתפוצות ובארץ אשר פועלות ללא לאות לגיוס תרומות ומתנדבות ולפעילות בשטח הן הכוח המניע, הערך המוסף, הנשמה והלב של ויצו.

לצד המתנדבות פועל מערך של כ-  5000 עובדים ועובדות מקצועיים, אכפתיים ומסורים אשר עבודתם הברוכה במהלך שנות קיומה של ויצו הביאה את ויצו להישגים ראויים לשבח.

תוכניות רבות לטיפול בילדים בסיכון, פעילויות לבני נוער מתבגרים לשילובם מחדש בחברה, התמודדות עם אלימות נגד נשים והקמת מקלט לנשים מוכות, חקיקה לקידום מעמד האישה ועוד נושאים רבים אחרים היו פרי מוחם הקודח של עובדי ויצו אשר אף הביאו למימושם לעיתים תוך התגברות על מכשולים רבים בדרך.

נאחל  לכולנו הצלחה ואריכות ימים.  שנמשיך ונפעל להגשמת חזונן של המייסדות לשיפור החברה במדינת ישראל כי כפי שנאמר "ויצו. עובדה שאפשר"
  
                  
                                      הלנה גלזר                                               טובה בן דב                                   
                                 נשיאת ויצו העולמית                                 יו"ר הנהלת ויצו העולמית              
       
                                                                   מירלה גל
                                                            מנכ"לית ויצו העולמית