ויצו פתחה את חגיגות ה-90 ב"יום המטפלת" במעון בשכונת התקווה בת"א

בתאריך 11 ביולי 1920,  לפני 90 שנה, קבוצת נשים, ציוניות בהנהגתה של רבקה זיו הקימה את   THE WOMEN'S INTERNATIONAL ZIONIST ORGANIZATION ויצו – מתוך מטרה לענות על צורכיהם החיוניים של  הנשים והילדים בישוב היהודי ולסייע בבנייתה מחדש של ארץ ישראל.

12/7/2010

בתחילת דרכה התרכזה ויצו בהקמת בתי תינוקות, כדי לאפשר לנשים החלוצות ליטול חלק פעיל בגאולת האדמה. מאז ועד היום ויצו מאפשרת לעשרות אלפי אמהות לצאת לעבודה, בידיעה שילדיהן בידיים טובות.
במרוצת השנים התפתחה תנועת ויצו והרחיבה את שרותיה למען החברה בישראל.
ויצו תמיד ידעה להתאים עצמה למציאות המשתנה של מדינת ישראל וכיום באמצעות  800 פרויקטים מסייעת ויצו לכל קבוצות הגיל של החברה הישראלית.
מאז ועד היום, הכוח המניע מאחורי 90 שנות פעילות, הגשמה, ביצוע והישגים של ויצו הינו המתנדבות -  נשים ציוניות מכל רחבי העולם, הבוחרות לתרום מזמנן, מרצן ויכולותיהן למען חברה טובה יותר במדינת ישראל, תוך שימור הזהות והמסורת היהודית בתפוצות.
הנהלת ויצו בחרה לפתוח את חגיגות ה-90 ב"יום המטפלת" במעון "בית פורג'" שבשכונת התקווה בת"א, כהוקרה לפועלן של מטפלות ויצו לאורך הדורות. באירוע נפגשו משפחות שונות, אשר "גדלו יחד עם המעון" – שלושה דורות: סבתא, אמא וילד- שהתחנכו במעון "בית פורג'", כולל סבתא ש-13 נכדיה התחנכו וטופלו במעון זה!
כיום מטפלת רשת מעונות היום של ויצו ב-14,000 ילדים מכל מגזרי החברה בישראל של אמהות עובדות, עולים חדשים ומשפחות מצוקה בכ-173 מעונות יום. במעונות היום של ויצו עובדות כ-3,000 מטפלות, שבזכותן זוכים הילדים לחינוך, העשרה, טיפול ואהבה, בשנים החשובות ביותר להתפתחותם ולעיצוב אישיותם. כמו כן מפעילה ויצו 12 מעונות רב תכליתיים, קייטנות קיץ, חוגים למשפחות חד-הוריות ומסגרות טיפוליות המאפשרות לילדים, המוצאים מבתיהם בתוקף צו בית-משפט, לגדול בבתים חמים בחיק משפחות חליפיות.
"יום המטפלת" התקיים ביום ראשון, ה-11 ביולי 2010, במעמד הגב' יעל חולדאי, אשת ראש עיריית תל-אביב,  במעון "בית פורג'" שבשכונת התקווה.
הלנה גלזר, נשיאת ויצו העולמית, נשאה דברים בטקס: " החלטנו לפתוח את חגיגות ה-90 לויצו דווקא במעון ויצו ודווקא בשכונת התקווה, ואני חושבת שאין מקום יפה ומתאים יותר לפתיחת האירועים, שעוד נכונו לנו בשנה זו. חשוב  שיידעו שקודם כל הקמנו כאן מעון ואח"כ יצקנו לתוכו  התכנים. אני גאה להיות ממנהיגות הדור השני לאחר רבקה זיו ודורה, ובכל זאת רק שנתיים לפני הקמת ויצו, בשנת 1918, נלחמו על זכות הצבעה לנשים! 92 שנה זה לא כ"כ הרבה זמן במרחב ההיסטוריה. זה חזון בלתי-רגיל, עוצמה של נשים, ,שאפשר לעשות זאת".
טובה בן דב, יו"ר הנהלת ויצו העולמית: זו זכות גדולה לעמוד כאן ולומר: שקיימנו והגענו לזמן הזה. ויצו עברה דרך ארוכה אולם אתגרים רבים עדיין ניצבים לפניה. כ"כ הרבה ארגונים הופכים בלתי-גמישים והסטגנציה הופכת אותם לעיתים ללא- רלוונטיים. אנחנו לא ארגון. אנחנו תנועה, וכתנועה אנו זורמים כל הזמן הלאה, מתאימים עצמנו למציאות משתנה. אם לא יהיו לנו מעונות  וחינוך, לא יהיו לנו זוכי פרס נובל ישראלים. אלה הילדים שיתבגרו- ישמרו עלינו בצבא וגם יביאו לנו את פרסי נובל".
חסידה דנאי, יו"ר האגף לגיל הרך בויצו העולמית: "לכן, מטפלות ויצו, לאחר שביקרתי ברבים ממעונות ויצו ברחבי הארץ, והתבוננתי בעבודתכן מקרוב, מצאתי שאתן ראויות למלוא הכבוד וההערכה, אתן אלה שנותנות מדי יום לכל ילד מענה אוהב ומחבק, ומאפשרות לכל הורה לצאת בבוקר לעבודה כשהוא רגוע ובתחושה טובה כי ילדו נמצא בידיים בטוחות ומסורות. אתן אלה שמגשימות הלכה למעשה את חזונה של מייסדת ויצו, רבקה זיו".
עידית וליסה, מהצוות המפקח על המעון, סיפרו בשבחה של מנהלת המעון, עדנה רופא: "לעדנה יש כזו גאוות יחידה- החיבור שלה לויצו, השייכות שלה והרצון בעשייה חינוכית בלתי פוסקת- אין דברים כאלה!".
לילי פייזר, יו"ר מחלקת תיירות בויצו העולמית, סיפרה על התורמות החתומות בספר המעון, אשר נתרם ע"י ויצו צרפת: "כל מי שחתומה בספר, היתה אצלנו בבית ואין לי ספק שאמי דחפה אותן לתרום לויצו ולמעון".
האורחות קיבלו מידי מנהלת המעון, עדנה רופא, מתנות לרוב: דיסק "בוקר ישראלי"- פעילות ייחודית למעון, את פרופיל המעון, קולאז' תמונות מהווי המעון וחולצה "באהבה לויצו" שעוצבה במיוחד לאירוע. הגב' יעל חולדאי, אשת ראש עיריית תל-אביב, כמו גם יתר האורחות המכובדות, חתמו בספר האורחים של המעון. המנהלת עדנה רופא, חתמה בבקשה לעתיד, לטובת ילדי המעון: "אני מבקשת שתגשימו לי חלום ישן ותעזרו לי לעשות "גני סיפור" בחצרות המעון, עם פסלים של אמנים ישראלים, שימחישו לילדים את הסיפור". ועם כח הרצון והנחישות של עדנה- אין ספק שחלומה יקרום עור וגידים.

 

ציוני דרך של מעונות הגיל הרך בויצו לאורך 90 שנה

1921 ויצו פותחת תחנות טיפת חלב לטיפול בתינוק בתל אביב ובירושלים ביוזמתה של ד"ר הלנה כגן
1922 ויצו מקימה את הוועד למען הילד העזוב והאסוף, אחד המוסדות הראשונים בארץ לטיפול בתינוקות וילדים
1924 ויצו פותחת בירושלים את "בית התינוקות" בו נקלטים ילדים עזובים ובית ספר למטפלות מחנכות
1926 ויצו מקימה את מעון היום הראשון בארץ, בתל אביב
1927 ויצו מקימה את המוסד "אם וילד" ובית ספר למטפלות ואחיות  בתל אביב
1948 ויצו פותחת 22 מעונות יום לילדים ופעוטות ברחבי ישראל
1970 ויצו פותחת מסגרת אומנה לילדים  בגילאי  6 חודשים עד 18 שנה המגיעים ממשפחות שאין ביכולתן לתפקד
1986 ויצו פותחת בתל אביב צהרון ראשון - מסגרת חינוכית משלימה לילדים בגילאי 5-10 מסיום לימודיהם ועד השעה 16:00
1993 ויצו פותחת 2 מעונות יום רב תכליתיים הפועלים משעה 7:00 עד שעה 19:00
 
כיום מטפלת הרשת הענפה של מעונות היום של ויצו ב-14,000 ילדים מכל מגזרי החברה בישראל של אמהות עובדות, עולים חדשים ומשפחות מצוקה בכ-173 מעונות יום. בשנים החשובות ביותר להתפתחותם ולעיצוב אישיותם, זוכים הילדים לחינוך, העשרה, טיפול ואהבה. כמו כן מפעילה ויצו 12 מעונות רב תכליתיים, קייטנות קיץ, חוגים למשפחות חד-הוריות ומסגרות טיפוליות המאפשרות לילדים, המוצאים מבתיהם בתוקף צו בית-משפט, לגדול בבתים חמים בחיק משפחות חליפיות.