יוזמה: הקמת בתי משפט ייעודיים לטיפול באלימות במשפחה

לקראת היום הבינלאומי לציון המאבק באלימות נגד נשים תנועת ויצו וח"כ מרב מיכאלי יוזמות הצעת חוק מהפכנית

 

בשנת 2013 נרצחו 19 נשים ע"י בן זוגן או בן משפחה ומספר דומה גם בשנים האחרונות. בשנה זו נפתחו למעלה מ- 11,000 תיקים בגין תלונות נשים על אלימות במשפחה ונרשמו כ- 15,000 פניות למרכזים לטיפול ולמניעת אלימות. גורמי הרווחה מעריכים כי בישראל חיות כ-200 אלף נשים מוכות. מטרת החקיקה להגביר את שיתוף הפעולה והתיאום בין כלל גורמי הטיפול בקהילה, האכיפה והענישה ולהביא לצמצום משמעותי בהיקף התופעה.  הקמת בתי משפט ייעודיים אמורה לחולל מהפכה באופן הטיפול במקרי  אלימות במשפחה או דיווח עליה, תוך שמירת צרכיהם של הקורבנות והפוגעים כאחד.           

כיום, פועלים למעלה מ-300 בתי משפט ייעודיים לטיפול באלימות במשפחה ברחבי ארה"ב, אנגליה, קנדה, ספרד, מדינות דרום אמריקה ועוד. בישראל קיימים בתי משפט ייעודים לנוער, למשפחה ולענייני סמים. לדברי עו"ד עירית גזית, מנהלת מערך הייעוץ המשפטי בויצו ויוזמת החקיקה "המאפיינים הייחודיים של מערכת יחסים אלימה בתוך המשפחה והיעדר התיאום בין גורמי האכיפה, הטיפול ומערכת בתי המשפט מקשים על המערכות להתמודד בצורה אפקטיבית עם התופעה ועם מניעתה".

על רקע זה, הוחלט בתנועת ויצו לייבא לישראל את היוזמה להקמת בתי משפט ייחודים לאלימות,  שיתבססו על מספר עקרונות: 

"שופט אחד למשפחה אחת"- שופט אחד ידון במכלול ענייניה של המשפחה- האזרחיים, הפליליים והמשפחתיים. כיום משפחות נאלצות להתדיין בפני מספר ערכאות שונות. ריכוז הדיונים בפני שופט אחד, לא רק שיאפשר מעקב ותיאום בין גורמי האכיפה והטיפול, אלא על פי הניסיון בארה"ב שיתוף פעולה זה גם מעלה את שיעור השתתפותם של גברים אלימים בתוכניות לטיפול ולשיקום ובשורה התחתונה, נותן הגנה טובה יותר לקורבנות. משמעו גם קיצור הליכי משפט ומניעת מצב של מתן החלטות סותרות.

שיפור בהחלטות השיפוטיות והגברת היעילות - חשיפת כל נתוני התיק בפני השופט והתבססות על מערכת מחשוב ייחודית, המאפשרת העברת נתונים בזמן אמת לכל המערכות השותפות בתיק. כמו כן, קיום הכשרות מיוחדות לשופטים בתחום האלימות במשפחה, פיקוח על שיתוף הפעולה של הפוגע עם הגורמים הטיפוליים- כל אלו יביאו להגברת היעילות בטיפול במקרי האלימות ולקיצור הליכים.

שירותים לקורבנות - לדברי עו"ד גזית, לקורבנות אלימות במשפחה מאפיינים ייחודיים, שאינם קיימים בנפגעי אלימות אחרים, כגון: תלות רגשית וכלכלית בפוגע, ילדים משותפים ואיום מצד הפוגע במהלך ההליכים- כל אלו, מגבירים את הצורך במתן מענה טיפולי, מקצועי, מהיר ויעיל". בתי המשפט הייעודים אשר נמצאים בקשר מתמיד עם כל הגורמים מעניקים תמיכה והגנה טובות יותר לקורבנות.

יוזמת החוק החדשה תושק במסגרת אירוע מיוחד שייערך בכנסת ביום ב' ה-18/11 במעמד שרת המשפטים, ציפי לבני ובהובלת האגף לקידום מעמד האשה בויצו ישראל וחה"כ מרב מיכאלי. לאירוע הגיעה במיוחד מארה"ב, השופטת ג'ודי האריס קלוגר, מנהלת היחידה לתכנון ומדיניות בתי משפט לאלימות במשפחה, במדינת ניו יורק והיא תציג את אופן ההפעלה של בתי המשפט לאלימות בארה"ב ותרומתם לצמצום התופעה- זאת במטרה לסייע בקידום החקיקה בישראל.