ערב יום השואה הבינ"ל

 
ההנהלה העולמית של תנועת ויצו במפגש מיוחד עם ראש הממשלה:
"הקהילות היהודיות בעולם נאבקות על הישרדותן ומנהלות את מלחמתם של העם היהודי ומדינת ישראל בגלי האנטישמיות" 
 
 •מנהיגות תנועת ויצו מ-35 מדינות מרחבי העולם נפגשו אמש עם רה"מ, בנימין נתניהו במסגרת הכינוס השנתי של התנועה הנערך בישראל.

•מוקדם יותר נפגשו הנציגות עם יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין והשתתפו בדיון מיוחד בנושא עתיד המנהיגות היהודית בתפוצות בראשות יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה,    ח"כ ד"ר עליזה לביא .

ראש הממשלה, בנימין נתניהו אירוח אמש בלשכתו בירושלים את ההנהלה הבכירה של תנועת ויצו העולמית, אשר התכנסה השבוע לרגל מליאת ויצו העולמית המתקיימת מדי שנה בישראל. למליאה הגיעו למעלה מ-100 מנהיגות יהודיות מ- 35 מדינות בעולם, כדי לדון בסוגיות הקשורות  למדינת ישראל והעם היהודי וכן לאשר את הפרויקטים של ויצו בתחומי החינוך והרווחה, למען ילדים ונשים בסיכון בישראל.

נציגות ההנהלה של ויצו מהארץ ומהעולם, הוזמנו ע"י רה"מ נתניהו לשמוע על מצבן של הקהילות היהודיות בתפוצות ועל הבעיות שהן מתמודדות איתן במאבק באנטישמיות הגואה, ובהתרחקותו של הדור הצעיר מהיהדות. פרופ' רבקה לזובסקי, יו"ר הנהלת ויצו העולמית וחנה פליק, נשיאת ויצו ארה"ב סקרו בפני רה"מ את מאמציהן של פדרציות ויצו והקהילות היהודיות בכללן, לחיזוק הקשר עם ישראל ולהגנה על האינטרסים שלה בפני העולם. הנציגות סיפרו לנתניהו כי הקהילות בעולם מתמודדות עם מלחמה בשתי חזיתות: בגלי האנטישמיות, בעיקר באירופה ועם השמירה של הזהות היהודית בקרב הדור הצעיר.
רה"מ אמר כי לקהילות היהודיות תפקיד חשוב בשימור כוחו של העם היהודי ומדינת ישראל והודה לנציגות ויצו על עשייתן למען חיזוק הקשר עם ישראל ולהבטחת המשך קיומה של המורשת היהודית. רה"מ בירך את ויצו גם על עשייתה בישראל ועל תרומתה לקידום מעמד האישה ואוכלוסיות בסיכון.  
 
מוקדם יותר התארחו נציגות ויצו בראשותן של טובה בן דב, נשיאת ויצו העולמית ופרופ' רבקה לזובסקי, יו"ר הנהלת ויצו העולמית במשכן הכנסת. קבלת פנים חגיגית נערכה לכבודן במעמד יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין ויו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ ד"ר עליזה לביא. במסגרת הביקור התקיים דיון מיוחד בנושא עתיד המנהיגות הנשית היהודית בעולם בהשתתפות  חברי הכנסת נחמן שי, שולי מועלם, מיכל בירן ופנינה תמנו שאטה.

ח"כ ד"ר עליזה לביא ברכה את המנהיגות ואמרה: " במיוחד בימים אלה יש מקום לביטוי מנהיגות נשית, כדי להבטיח את הנושאים היקרים לכולנו: קידום מנהיגות נשית בארגונים היהודיים בעולם וחיבור הדור הצעיר לישראל. אלו נושאים קריטיים שעל כולנו לפעול למימושם".

המנהיגות, נשיאות פדרציות ויצו בעולם הציגו לחברי הכנסת את הסוגיות הבוערות בקרב יהודי התפוצות בהתמודדותם עם שימור הזהות היהודית בקרב הדור הצעיר, עם המאבק בדה לגיטימציה של ישראל בעולם ועוד. "לחברות ויצו העולמית ישנו תפקיד חשוב בשמירת הזהות היהודית והן המסבירות הגדולות של ישראל", סיפרה יו"ר התנועה, פרופ' רבקה לזובסקי. עוד הוסיפה: "חלקן משתתפות באופן פעיל בהנהגת העם היהודי בתפוצות ומנהלות מאבק עיקש נגד האנטישמיות ודה לגיטימציה בעולם". טובה בן דב, נשיאת ויצו העולמית הדגישה: "רבים אינם יודעים שהכוח המניע מאחוריי העשייה של ויצו בישראל למען אוכלוסיות רבות כל כך הן חברות ויצו בעולם אשר פועלות ללא הרף בכדאי לגייס תמיכה לפרויקטים החשובים לנשים, בני נוער וילדים".

נשיאת ויצו שוויץ, אן ארג'י  אמרה לחברי הכנסת: "היום דווקא אנו אלו שזקוקים לעזרה כנגד גל האנטישמיות הגואה באירופה והקריאות על חרם נגד ישראל. הקהילות היהודיות נמצאות במלחמת הישרדות ואנו זקוקים לעזרה ממשית מישראל כדי להילחם את מלחמתו של העם היהודי כולו". ח"כ נחמן שי הסכים ואמר: " ישראל נמצאת במלחמת BDS  . זו חזית חדשה שנציגות ויצו בעולם יכולות לעזור לנו בה מאוד".
 
נושא מרכזי נוסף שנידון הוא האתגר העומד בפני הקהילות היהודיות בחיבור הדור הצעיר ליהדות ולציונות והצורך לקבל כלים מטעם מדינת ישראל כדי לחברם לעמדותיה.                 
ח"כ מיכל בירן הציעה פתרונות מקוריים לפנות לצעירי התפוצות : "עליהם להכיר בכך שזו הזהות שלהם ובמידה ויש להם ביקורת הם יכולים לייצר שינוי מבפנים. אני  בטוחה שאם צעירים ייחשפו לעמדה אליה הם מתחברים הם יהיו נלהבים וירתמו לייצוג ישראל אל מול הביקורת". ח"כ שולי מועלם (הבית היהודי) התייחסה לקשר בין ישראל ליהדות העולמית: "כאשר שאלו ב- 1931 בפולין מה היא השפה ומה היא המולדת ענו היהודים, עברית או יידיש וארץ ישראל . התשובות הללו רלוונטיות היום בדיוק כמו אז. מחובתנו לחבר את הזהות היהודית לזו הישראלית. זו נגזרת אחת של השנייה ואני תופסת את תפקידכן כאלו המחנכות לכך". ח"כ פנינה תמנו שאטה (יש עתיד)  הביעה תמיכה בנציגות ויצו מהעולם ואמרה כי השמירה על היהדות מתחילה בראש ובראשונה דרך נשות הקהילה. "כנגד החשיפה השלילית על ישראל המוצגת במדיה עלינו להביא את הדור הצעיר לארץ שיכיר אותה דרך התנסות חוויתית ויתרשם ממנה בעצמו".

 
 
     
 נשיאת ויצו העולמית, טובה בן דב ויו"ר הנהלת
ויצו העולמית, פרופ' רבקה לזובסקי עם חברי הכנסת  
 
ח"כ עליזה לביא, יו"ר הנהלת ויצו, נשיאת ויצו,
ח"כ נחמן שי במהלך הדיון בכנסת 
 
                   
             
פרופ' רבקה לזובסקי, טובה בן דב עם יו"ר
הכנסת, יולי אדלשטיין 
 
נציגות ויצו במפגש עם רה"מ, נתניהו