מצוקת ההורים העובדים- כנס מיוחד ליום המשפחה של ארגון ויצו וח"כ איתן כבל

למעלה ממחצית ההורים בישראל מרגישים שהקריירה שלהם פוגעת בתא המשפחתי, 40% טוענים כי מקום העבודה לא מתחשב בהם מספיק 
 

כמעט 40% מהאבות רואים את ילדיהם רק בסופי שבוע ובפעם אחת במהלך השבוע.
74% מהנשים עשו שינויים בקריירה או בעבודה שלהם בעקבות הקמת המשפחה
50% מההורים ממשיכים לעבוד בבית גם על חשבון זמן האיכות עם הילדים

45% מההורים מתנגדים לקיצור יום העבודה אם יהיה כרוך בירידה בשכר


כנס מיוחד בשבוע הבא יציע פתרונות לאיזון בין משפחה ועבודה

סקר שערכו תנועת ויצו והשדולה להורות בעידן של קרירה בראשות ח"כ איתן כבל, לקר
את יום המשפחה בשבוע הבא (31.1) חושף מצוקה הולכת וגוברת של הורים עובדים. למעלה מ-60% מההורים שהשתתפו בסקר טוענים כי השילוב בין הורות לקריירה פוגעת בתא המשפחתי ומתוכם 38% מרגישים כי אינם מצליחים לאזן בין העבודה והמשפחה. 40% מהנשאלים טענו כי מקום העבודה שלהם לא מתחשב מספיק בצרכים שלהם כהורים וכ-60% מההורים היו שמחים להגמיש את שעות העבודה שלהם ולעבוד מהבית. בסך הכול כ-65% מההורים אמרו שהקמת המשפחה אילצה אותם לבצע שינויים בקריירה או במקום העבודה, כגון שינוי מסלול, שינוי אחוזי משרה ועוד.

סקר ויצו וח"כ כבל על שילוב הורות וקריירה בחן עמדות בקרב מדגם מיצג של 512 הורים לילדים עד גיל 18 ונערך ע"י חברת "פאנל", לקראת כנס מיוחד ליום המשפחה שייערך ביום ראשון בת"א. הכנס יעסוק באתגרי ההורות  ובקושי לשלב בין משפחה לקריירה ויוצעו בו פתרונות שהמדינה והמגזר הפרטי יכולים לקדם כדי להקל על הורים ולקדם שוק עבודה תומך משפחה. בין המשתתפים בכנס מנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג  וסמנכ"לית בכירה ב- google, אנה בובר-פרוביץ. 

במסגרת הסקר התגלו גם הבדלים מהותיים בין נשים לגברים מבחינת הזמן שהם מבלים עם הילדים וההשפעה של ההורות על הקריירה שלהן. באופן כללי, שליש מהציבור מבלה עם ילדיו אחה"צ פחות משלושה ימים בשבוע.  65% מהאימהות מבלות עם ילדיהן כל יום בשעות אחר הצהריים לעומת רק 33% מהאבות. כמעט 40% מהאבות רואים את ילדיהם רק בסופי שבוע ובפעם אחת במהלך השבוע. רק 41% מהאבות אמרו כי הם אוכלים ארוחת ערב עם ילדיהם בכל יום, לעומת 80% מהאימהות. 74% מהנשים עשו שינויים בקריירה או בעבודה שלהם בעקבות הקמת המשפחה לעומת 56% מהגברים.

אחד הפתרונות המדוברים בעולם בנוגע לשילוב בין הורות לקריירה נוגע להגמשה של שעות העבודה ומעבר לעבודה מהבית בשעות הערב. 60% מההורים אמרו שהם תומכים באפשרות של שעות עבודה גמישות והיו שמחים לעבוד מהבית חלק מהזמן.

אצל הורים רבים זה המצב כבר כיום – 50% מההורים סוחבים איתם את העבודה לבית רוב ימות השבוע וממשיכים לענות למיילים ולטלפונים גם כאשר הם נמצאים עם הילדים. רבע מההורים הודו שהם עובדים בבית במחיצת ילדיהם כמעט כל יום.

ממצאי הסקר עולה תחושה פסימית בנוגע להשפעה של הקריירה על הבית והאפשרות של שילוב ביניהם. כ-40% מההורים חושבים שגם המשפחה והגם הקריירה נפגעות מהניסיון לשלב בין שתיהן ואילו כשליש מהציבור מעיד שבעיקר המשפחה נפגעת.

ממצאי הסקר עולה כי ההורים בימינו לא מודאגים רק מבילוי זמן איכות עם ילדיהם אלא גם להבטחת עתידם הכלכלי- למרות הרצון לבלות עם הילדים במהלך השבוע, כמעט מחצית מההורים מתנגדים לרעיון של קיצור יום העבודה אם יהיה כרוך בירידה בשכר.  רק  41% מוכנים לקצר את שעות העבודה גם אם שכרם יקוצץ. 23% בלבד העידו שהם מצליחים ליצור איזון טוב בין משפחה לקריירה מבלי שאחד מהם ייפגע.

פרופ' רבקה לזובסקי, יו"ר הנהלת ויצו העולמית, יוזמת הסקר אמרה בעקבות חשיפת התוצאות:
" כולנו משלמים מחיר כבד על חוסר ההתאמה של שוק העבודה למשפחות. הממשלה, המעסיקים והארגונים החברתיים חייבים לחבור יחד ולקדם תרבות ארגונית שרואה במשפחה את סוד כוחו של העובד, ולא מטרד או הפרעה. לצערי, היום נשים עדיין הנושאות העיקריות באחראיות על הטיפול במשפחה ולכן התאמת שוק העבודה להורים יקדם גם שוויון הזדמנויות  לנשים. אחד הפתרונות החשובים ביותר לאיזון בין בית ועבודה ולקידום נשים, הוא הקמתם של מעונות יום ציבורים נוספים בישראל, כמו אלו שמפעילה ויצו. כיום הביקוש למעונות כפול מההיצע וזה מהווה חסם להשתלבות הורים בעבודה. אנו קוראים לממשלה להוביל תכנית לאומית למדיניות תומכת משפחה- כזו שתאזן בין הבית לבין העבודה, ותאפשר לכולנו להתקיים בכבוד אך גם לגדל את ילדינו".

ח"כ איתן כבל, שמוביל את השדולה להורות בעידן קריירה, אמר לקראת הכנס בראשון: