זהירות בדרך לגן

תנועת ויצו יחד עם עמותת אור ירוק החלו במיזם חלוצי בתחום הבטיחות בדרכים בו ילדי מעונות ויצו ילמדו את כללי הזהירות בדרכים כבר במעונות היום
 
עמותת אור ירוק החלה להפעיל במעונות היום של ויצו ונעמת ברחבי הארץ תכנית חדשה לזהירות בדרכים: "בטיחות בדרכים כדרך חיים". התכנית,  גובשה בשיתוף אגף הגיל הרך בתנועת ויצו, המפעילה 180 מעונות יום ברחבי הארץ ואגף זה"ב במשרד החינוך, מותאמת לגיל הילדים הצעירים (שנתיים-ארבע שנים) ומבוססת על תכנית אחרת של עמותת אור ירוק – "זה"ב בגן".
התכנית פועלת כרגע במעונות של ויצו באזור השרון והמרכז ובמחוז אשדוד של נעמ"ת וצפויה להתרחב למקומות נוספים בחודשים הקרובים. הערים בהם פועלת התכנית כיום: אבן יהודה, כפר יונה, קדימה, הרצליה, רעננה, נתניה, אשדוד ותל אביב.
 מטרת התכנית החדשה, היא להעלות את מודעות הילדים בגיל הרך לנושא הבטיחות בדרכים ולהטמיע בהם את החינוך לכללי הזהירות בדרכים כבר מגיל צעיר במיוחד. התכנית בנויה מנושאים משתלבים העוסקים בשמירה על בטיחות הילד: היכרות עם תמרורי זהירות, נסיעה בטוחה במכונית ומושבי בטיחות, רכיבה בטוחה על אופניים ואמצעי הגנה, המותאמים לגיל הילדים.
הדמות שמובילה את התכנית היא ללה, דמות מצוירת ירוקה, שנועדה להזכיר לילדים את כללי הבטיחות בדרכים. הכללים מועברים לילדים דרך עידוד, מתן חיזוקים חיוביים והתנסויות חווייתיות בשילוב שירים, דקלומים, משחקים, הפעלות, יצירה, תמונות ועוד.
בכדי להעביר את תכני הפעילות, עברו מנהלות המעונות הכשרה מיוחדת במהלכה נחשפו לעמותת "אור ירוק" ולתכנית המיוחדת.
 
שמואל אבואב, מנכ"ל עמותת "אור ירוק": "על המדינה לדאוג להטמעת החינוך לבטיחות בדרכים כבר בגיל הגן. ילדי הגן של היום הם הנהגים של המחר. במבט לעתיד, הדרכה נכונה בגיל צעיר יכולה להפחית את מספר תאונות הדרכים ואף להציל חיים".
דר' נעמי מורנו, מנהלת האגף לגיל הרך בויצו העולמית: זהו מיזם חלוצי בתחום הבטיחות בדרכים לגיל הרך (גילאי המעון עד לגיל הגן), במטרה להקנות לפעוט ערכים והרגלים לכל החיים. הרחבתה לכלל הילדים בגיל הרך בישראל הינה בעלת חשיבות לאומית.