איך מעסיקים את הילדים ותורמים לגיבוש המשפחתי?

בחורף משפחות רבות מוצאות עצמן נמצאות שעות ארוכות יחד בתוך הבית.
שהייה זו יכולה להפוך לעיתים ל"סיר לחץ" אך זה לא חייב להיות מצב.  
 אספנו לכם מספר טיפים שייסעו לכם לעבור את החורף בשלום וליצור אווירה חמימה שתתרום לגיבוש המשפחתי שלכם.  
צלם: אלי דסה 
 
אנו מבדילים בין שני סוגים של אווירה בקרב משפחות: אווירה שיתופית לעומת אווירה תחרותית. המטרה היא ליצור אווירה שיתופית בין בני הבית.  
אווירה תחרותית נוצרת לרוב כאשר ההורה נוקט עמדה לטובת אחד הילדים בתוך מריבה , התוצאה היא שהילד מבין שהוא זוכה ל"קיר מגן" מההורה ומיד מתייג עצמו כחלש, והשני מסיק שהוא החזק. כך שניהם מגלים שכאשר הם רבים הם זוכים להמון תשומת לב והמריבה הופכת להישג עבורם. בימים כאלה ההורים מגלים שדווקא כשכולם בבית המריבות מסלימות. אווירה תחרותיות יכולה לבוא לידי ביטוי גם בהשוואות, האחים משחקים במשחק וההורה באופן טבעי יאמר: למה אינך כמו אחיך? למה אינך מהיר כמוהו? חזק כמוהו? הילד מיד יחוש כי הוא אינו מספיק טוב.  
לכן צריך לשים לב באילו משחקים בוחרים לשחק כשכולם נמצאים יחד בבית, הרבה משחקים מעודדים תחרות, כמו משחקי קלפים או משחקי מחשב בהם מי שמנצח נחשב לטוב יותר, והשני מיד יחוש שהוא אינו מספקי טוב. משחקים אלו יולידו מאבקי שליטה שהתוצאה שלהם הם יחסי ריחוק וקנאה לאורך שנים.  
אז באילו משחקים כדאי לבחור שיצרו אווירה שיתופית וגם יתרמו לגיבוש המשפחתי?   
כדאי להציע לילדים משחקים בהם המטרה היא משותפת, למשל, משחקי בנייה והרכבה – הילדים וההורים מתכננים יחד מה עומדים לבנות ומגיעים להסכמה משותפת, ואז כמובן מבצעים  יחד ומגיעים לתוצאה חיובית -  בנינו מגדל גבוה יחד וכדומה.  
•  טיפ  – כאשר מתכננים את המשחק, אפשר להגיע להחלטות באמצעות אסיפה משפחתית – לעלות שאלה כמו: האם נבנה אנייה או מגדל? לעשות הצבעה והרוב קובע. כדאי להתחשב גם בדעת המיעוט ואחרי שבונים את מה שהרוב קבע עוברים לבנות את האופציה של המיעוט, שלא ירגיש מקופח.  
אופציה נוספת למשחק חיובי היא הרכבת פאזלים במשותף, גם מתקיימת חלוקת תורות, הכוונה שכל אחד בתורו מוסיף חלק וזה תורם לשיתופיות בין האחים.  הרכבת פאזלים יוצרת הישג משפחתי, כל המשפחה מתגייסת למען המטרה הכיפית – בנינו פאזל ענק יחד, ופעם הבאה נבנה אחד גדול יותר...ואנו מרוויחים את הגיבוש המשפחתי.   
  טיפ – אם אחד הילדים מתקשה להוסיף חלק תעודדו אותו לבקש עזרה, שלא יחוש מתוסכל, תפרגנו לו לאחר שהצליח להתאים את הצבעים תוך תמיכה ולא "שעושים במקומו".  
עוד פעילות מגבשת ומהנה היא אפייה ובישול יחד, פעילות זו יוצרת תחושה של שותפות, הילד הוא שותף לעשייה המשפחתית, ההורים רואים אותו כשותף למשפחה. הילד ירגיש נחוץ, אהוב ויכול.
דרך בישול משותף נרוויח גם את הגיבוש המשפחתי וגת את תחושת המסוגלות והנחיצות של הילד.
 
אנו ממליצים לא להדליק טלוויזיה, למרות שמדובר בצפייה משפחתית היא אינה תורמת לגיבוש המשפחתי, כי הצפייה היא פאסיבית ואינדיבידואלית.  
בקיץ המשחק בחוץ תורם לפריקת המתחים של הילד, אז איך נעודד את הילדים להוציא מרץ בתקופת החורף? 
משחקי כדור זו דוגמה נהדרת, עדיף לא משחקים נמרצים שיכולים להיות מסוכנים אלא משחקים מגבשים ועדיף שהכדור יהיה רך וספוגי. כך כל בני הבית יושבים במעגל כאשר רגליהם מפוסקות ונוגעות אחת בשנייה ומגלגלים שני כדורים בניסיון שהם לא יתנגשו. שהכדורים מתנגשים זה הרגע לעודד את הילד שמסר את הכדור להצליח בפעם הבאה.   
עוד משחק מצוין הוא בנות אוהל ביחד. הביאו שמיכות וסדינים וביחד עם הילדים תכננו כיצד לבנות את האוהל, וכמובן תבצעו יחד איתם. שהאוהל מוכן אפשרו להם לשחק בתוכו ביחד.
"היום עושים פיקניק באוהל..". - ניתן גם לשלב הכנת פיקניק בייתי (אם כבר בנינו אוהל) תכינו את האוכל ביחד, ארגנו סל פיקניק משותף , תפרשו סדין וערכו את הפיקניק ביחד. תחליטו יחד עם הילדים שזו ארוחת הערב המשפחתית.
 
•  טיפ - לפעמים גם במשחקים משותפים יכול להיוותר קונפליקט בין הילדים, תנסו למנף את המריבה ליצירת יחסים שיתופיים וטובים יותר בין האחים.
למה הכוונה? נסו להשתמש בתיווך רגשי במקום רציונלי. במקום לומר: "למה חטפת לו? תחזיר לו...", תשאלו כל ילד מה הרגיש כאשר אחיו לקח לו את המשחק, חטף לו את הצעצוע  וכדומה. הילדים ישתפו בהרגשות שלהם ויאמרו לכם: "הרגשתי עצוב, נעלבתי, אני כועס" וכו'. ואז תשקפו להם את חוסר הנעימות כאשר חשים עצובים או כועסים ותשאלו: "מה תוכלו להציע אחד לשני כדי שכן יהיה לכם נעים ביחד?". תופתעו לגלות שבמקום להמשיך את המריבה, את המכות והדחיפות הם כבר יהיו עסוקים בלהציע פתרונות ולהסכים עליהם.
   
בברכת חורף נעים וחמים,
גיא ניב, יועץ להורים
מתנדב ב"קול להורה" – קו הייעוץ להורים לגיל הרך בויצו העולמית – 6968*
תבקרו אותנו בדף הפייסבוק שלנו -
https://www.facebook.com/kollahore