זוכרים את גיזי פליישמן, מייסדת ויצו סלובקיה ולוחמת למען אלפי יהודים במהלך השואה

הקרנת בכורה חגיגית של סרט על חייה במעמד נשיאת ויצו העולמית טובה בן-דב, שגריר סלובקיה בישראל וסגן שגריר צ'כיה
     
 
 
עשרות רבות של אנשים וניצולי שואה התכנסו בשבוע שעבר בסנימטק ת"א לצפייה בהקרנת הבכורה לסרט "גיזי", שיצרה הבמאית נטשה דודינסקי. גיזי פליישמן (1894- 1944), לוחמת ומצילה אלפי יהודים בתקופת מלחמת העולם השנייה, הייתה ממייסדות ויצו בסלובקיה ובזכות עשייתה הציונית והחברתית הצליחה לבסס תנועת נשים גדולה וחזקה באירופה כולה. סיפורה של גיזי כמעט ונשכח עד שהתיאטרון הלאומי הסלובקי החליט להעלות הצגה עליה. הסרט שהוקרן בחסות  שגרירות צ’כיה בישראל, המרכז הצ’כי בתל אביב ושגרירות סלובקיה, עוקב אחרי תהליך החזרות להצגה ומספר את סיפורה של גיזי דרך עיניים של במאית ושחקניות, כמו כן דרך מבטם של היסטוריונים וזיכרונות של קרובי משפחתה החיים בישראל, מכתבים שלה ועקבות שהשאירה בברטיסלבה, עיר הולדתה.  
הסרט הצליח לרגש את הקהל הרב שנכח באולם ולא הותיר עין אחת יבשה, בינהם גם נשיאת ויצו העולמית, טובה בן-דב, שסיפרה לקהל על אהבתה של גיזי לויצו, לעם ישראל ומולדתו. "אנחנו מוקירים את פועלה של גיזי למען יהודי אירופה בכלל ולמען הנשים בפרט" אמרה הגברת בן-דב, והוסיפה: "גיזי הייתה לוחמת אמיצה וסיפור חייה הוא השראה לכל הנשים היהודיות באשר הן, לכל אחד באולם יש את גיזי בליבו, גיזי היא כוכב בשמים השומר עלינו, היא חרוטה בספרי ההיסטוריה של ויצו ושל עם ישראל לנצח". נשאו דברים בטקס סגן שגריר צ'כיה, קארל פאז'ורק , ושגריר סלובקיה, ראדובן יאבורצ'יק.  
בשנות השלושים עמדה גיזי בראש ארגון ויצו סלובקיה והפכה את הארגון לגורם בעל-משקל בדרכם של יהודי סלובקיה בין שתי מלחמות-עולם. עם השתלטות הגרמנים על סלובקיה, החלו היהודים להיות מגורשים לאושוויץ בקצב מזורז, גיזי סירבה לעבור לשטחים בשליטת הפרטיזנים ולא הסכימה לברוח לארץ ישראל, לשם הצליחה להבריח את שתי בנותיה. כשנה לפני כן (ספטמבר 1943) כתבה גיזי לביתה עליזה: "הגורל רצה שלא נוכל להיות ביחד... אך אותו גורל גם רצה שבשנות הסבל הקשות ביותר של עמנו ממלאת אמך שליחות להקל על סבל גדול זה". היא האמינה שתוכל לעצור את הגרמנים אם היא תצליח לגייס מספיק כסף, ולכן עמדה בראש קבוצת מחתרת של יהודי סלובקיה ששילמה שוחד למנהיגים נאצים כדי לעצור את הטרנספורטים מסלובקיה ובהמשך גם מכל אירופה.  
למרות ובגלל מאמציה של גיזי פליישמן למען היהודים שרוכזו במחנה סרד, לצורך שילוחם לאושוויץ, בשנת 1944 נשלחה לשם אף היא. היא הוצאה מהרכבת והובאה באופן אישי אל תאי הגזים, שם מצאה את מותה.  
 
     
צילום: זוזנה יאנקו