איך נגרום לילדים שלנו לאהוב לקרוא?

טור דעה מאת רננה מוסק - מתמחה בהתפתחות קריאה וכתיבה בגיל הרך, יועצת ב"קול להורה" – קו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך בויצו 
ספר טוב מאפשר לנו לצחוק, לבכות, לפחד, להזדהות, לכעוס ובעצם, לחוש כל רגש אנושי. וכל ספר שהילד רוצה לקרוא, הוא ספר מתאים כמו שמותר להרגיש כל רגש.  
קריאת ספרים לילדים תורמת להתפתחות השפה והאוריינות, להתפתחות הרגשית והחברתית, לדמיון, ליצירתיות, ולידע העולם. אולי בגלל זה, היא הפכה מדרך נעימה לבלות עם הילדים שלנו, לעוד מטלה הורית שיש דרכים "נכונות" לבצע אותה. 
העיסוק בתרומת הקריאה להתפתחות הילד, ובעצות כיצד לגרום לילדים לאהוב ספרים, הוא סוג של שיח חירשים, משום שהעצות מדברות אל ההגיון, ואילו ספרים, ככל יצירת אמנות אחרת, מדברים, בראש ובראשונה אל הרגש. 
אפשר לקרוא מהתחלה עד הסוף, ואפשר לקרוא רק חלק. אפשר להצמד לטקסט, ואפשר לקרוא איך שרוצים, אפשר לקרוא ספר קצר, ואפשר ספר ארוך, אפשר לקרוא ספר שירים, ואפשר ספר בלי מילים. זה בסדר לקרוא ספר של דורה, זה בסדר לקרוא שוב ושוב את אותו ספר, וזה בסדר כן או לא לעצור באמצע ולדבר על מילים קשות או על מה שקראנו. 
זה גם בסדר לא לאהוב חלק מהספרים שהילד הביא מהגן, או אפילו ממש אוהב. זו דוגמה חינוכית לא רעה בכלל ל"על טעם וריח אין להתווכח". 
דווקא בגלל החשיבות הרבה שאנו מייחסים לקריאת ספרים, אנחנו מפעילים עליה צנזורה חמורה כל כך. מצפים שכל ספר יהיה "חינוכי" ו"מעשיר". בואו נסמוך על הילדים שלנו, הם יכולים להנות ממגוון רחב של ספרים, טובים יותר ופחות. 
התפקיד היחיד שלנו כהורים, הוא לדאוג שיהיה להם מגוון רחב של ספרים לבחור מתוכם (ספרית הגן והספריה העירונית יכולות לעזור מאד בענין הזה), ולקרוא להם את הספרים האלה, לפחות עד שילמדו לקרוא לבד, ורצוי גם אחר-כך. 
"כשאבא שלי היה קורא לי, הייתי נצמד אליו עד שהפכתי לחלק מחזהו או מזרועו... ילדים שמחבקים אותם או שיושבים בחיק הוריהם יזהו תמיד קריאה עם תחושת-הגוף ועם הריח של ההורים. זה מה שיהפוך אותם לקוראי-ספרים. הבושם וקשר החושים ההוא – הוא לכל החיים. הרי אנחנו בסך הכל בעלי-חיים. ואתה רואה שגורי כלבים זקוקים לליקוק כדי לשרוד. אז הקריאה הופכת לליקוק. כשאתה לא רק שומע סיפור טוב, אלא גם נלחץ אל האדם החשוב לך ביותר בעולם, נקשר בינך לבין הספר קשר בל-ינתק. אם יש איזו עצה שאני יכול לתת להורה, אומר רק זאת: אם אתה מחפש דרך להתקרב אל ילדך, אין דרך טובה יותר מאשר לחבק אותו ולקרוא באוזניו מתוך ספר." (מוריס סנדק כותב "ארץ יצורי הפרא" וספרים רבים נוספים). 
 
הכותבת: רננה מוסק - מתמחה בהתפתחות קריאה וכתיבה בגיל הרך, יועצת ב"קול להורה" – קו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך בויצו העולמית – 6968 *.  
חפשו אותנו גם בפייסבוק  https://www.facebook.com/kollahore