ויצו חוגגת 94 שנות עשייה התנדבותית למען החברה בישראל

ויצו, תנועה בינלאומית של נשים ציוניות מתנדבות, נוסדה באנגליה ב- 11 ביולי 1920 במטרה לשפר את פני החברה בישראל. כיום, עשרות אלפי חברות ומתנדבות ויצו בישראל וברחבי העולם, לצד אלפי עובדים מסורים, ממשיכות את דרכן של מייסדות התנועה ופועלות יום וליל, בדביקות בנחישות לטובת רווחת חייהם של עשרות אלפי נשים, ילדים, נוער בסיכון ואוכלוסיות נזקקות אחרות, בעשרות סניפי ויצו ברחבי הארץ, מקרית שמונה ועד אילת ובעשרות פדרציות  ברחבי העולם.


ויצו פועלת כבר 94 שנה לקידום מעמד האישה ולהשגת שוויון זכויות בין המינים ולמתן הזדמנות שווה לחינוך לילדים ובני נוער.
 
רבבות אנשים זוכים למגע האנושי של נשות ויצו המעניקות אהבה והזדמנות של ממש לכל אותם אנשים, לגלות את הכוחות הפנימיים ואת הפוטנציאל הטמונים בהם, לשפר את עתידם ולהשתלב בעזרתם בחברה בצורה מיטיבה.


מי הן מתנדבות האלו? מה מניע אותן לתרום? ומדוע כה חשובה להן העשייה ההתנדבותית? לרגל יום הולדת 94
לויצו ארבע מתנדבות ויצו מהארץ ומהעולם חושפות בפנינו את סיפורן המרתק ומעורר ההשראה: 

דפנה פרוכט, מתנדבת בפדרציית ויצו בוינה, אוסטריה במשך 4 שנים:

גיל: בת 34
תפקיד: יו"ר "ויצו הצעירה"
מקצוע: מארגנת סיורי תלמידים למחנות השמדה  
 
ויצו ואני – איך הכל התחיל?
הגעתי לויצו לגמרי במקרה, עסקתי בהפקה של תערוכה במוזיאון בוינה, בעוד אחת מחברות ויצו ניגשה אליי ושאלה אם אוכל להפיק תערוכה דומה של נשות ויצו באוסטריה. הסכמתי ונפגשתי עם כל הנשים החברות בויצו בוינה בכדי לראיין אותן לתערוכה. במהלך השיחות התרשמתי מהפעילות שהן עושות והאווירה שהן שידרו הקסימה אותי. 

אחד האתגרים שהן העלו היה גיוס חברות צעירות, הבנתי שצריך לפנות לקהל הצעיר בצורה אטרקטיבית שמתאימה לו והחלטתי להתגייס ולסייע להן בגיוס החברות הצעירות, ראיתי בכך אתגר אישי ורציתי להצליח בכך. 
ההתנדבות שלי: הצעירים חייבים להכיר את ויצו
לאחר שנוצר קשר טוב ביני ובין החברות בפדרציה הן שאלו אותי אם הייתי מוכנה להפיק ערב לצעירות ? ומיד הסכמתי. הערב הראשון שארגנתי היה מפגש עם רבנית שעסק בטהרת המשפחה, חשבתי כי בנות בגילי שהן רווקות לא מודעות למה מותר ואסור ביהדות בכל הקשור לסקס. זו הייתה הצלחה גדולה הגיעו כ- 25 בנות וזה היה מפגש מרתק. חשוב לי לשמור גם על צביון ויצואי באירועים הצעירים ולכן הקפדנו על הכנת עוגות ברוח מפגשי ויצו ותחושה ביתית. 
ההתנדבות היא שליחות מבחינתי
התחלתי להתנדב כי ראיתי בכך אתגר אישי גדול. במפגשים הראשונים שלי עם חברות הפדרציה פשוט התאהבתי בהן, הן הפגינו כלפיי המון חום, אירחו אותי בבית שלהם, בישלו מאכלים שאני אוהבת וזה הזכיר לי את סבתא שלי, הרגשתי בבית. כאשר התחלתי לגייס חברות צעירות הרגשתי שליחות, זה ריגש אותי. במהלך הדרך הזו למדתי על עצמי המון דברים, השילוב בין לסייע לילד בארץ וגם לתרום לעצמי ברמה האישית היה עבורי שילוב מנצח.
הרגע הכי מרגש עבורי
כאשר הגעתי לביקור במעון היום שויצו אוסטריה מממנת ברחובות פתאום הכל התחבר לי, זה היה מדהים. כל האירועים הגדולים שעשיתי כדי לגייס כסף קיבלו מימד מציאותי. ידעתי שאנו מסייעים לילדים אתיופים אבל עכשיו החזקתי את הילדים המתוקים בידיים ופגשתי את המטפלות המדהימות והבנתי למה אני עושה את כל העבודה הזו. הם חייכו אליי והיו מאושרים, וגם אני. הבנתי שלעבודה שלי יש אימפקט אמיתי על חיים של ילדים. וזה עשה את כל השינוי.
 
תמר מדר, מתנדבת בסניף ויצו ראש העין במשך 8 שנים:

גיל: 53
מקצוע: מנהלת ספרייה  

 
 
 
ויצו ואני – איך הכל התחיל?
לויצו הגעתי בעקבות תהליך גירושים שעברתי. פירוק המשפחה שמט את הקרקע היציבה שהכרנו והשפיע על כל המשפחה. נותרנו אני ובני הקטן לבד בבית, התחושות היו קשות מנשוא, נותרנו עזובים, נטושים ומאוד מאוד בודדים. מודעה על סדנת העצמה וניהול זמן של ויצו שראיתי במקרה הצילה את חיי. נרשמתי לסדנה וחיי השתנו. במהלך התהליך שעברתי בסדנה הרגשתי שאני לאט לאט מסוגלת לזקוף את ראשי, חלקים בי שהיו שבורים במשך שנים החלו להתאחות. פגשתי נשים מדהימות שחיזקו אותי וסייעו לי, הן הפכו למשפחה שלי והחזירו לי את הביטחון העצמי.

כאשר אסתר אורן, יו"ר ויצו ראש העין פנתה אליי ואמרה "את חברת ויצו, חלק מהמשפחה עכשיו, אולי תסכימי להתנדב?" הסכמתי מיד! פתאום הרגשתי שכל הקוביות נפלו למקום. את אסירות התודה שלי לויצו יכולתי להחזיר עכשיו על ידי התנדבות.  
 
ההתנדבות שלי: מעניקה לאחרים ומעצימה את עצמי
במהלך השנים ניהלתי ספרייה ציבורית, ולכן התחלתי להתנדב  בפרויקט "שעת סיפור עם ילד". במשך שנה הגעתי אחת לשבוע  לצהרונית של ויצו והקראתי לילדים סיפור. בכל מפגש ניסיתי להעצים לילדים את חווית הקריאה, התחושה שאני תורמת לילדים וחושפת אותם לעולם הספר הקסום הייתה הרגשה נפלאה שמילאה אותי בכל מפגש מחדש. 

לפני שנתיים התחלתי ללוות סדנת אימהות-בנות, שמטרתה לקרב בין בנות צעירות, בנות 12-13 לאימהות שלהן. לייצר בינהן קשר הדוק ופתוח יותר. לעודד אותן לשוחח על נושאים שיש סביבם לרוב קונפליקטים כמו מיניות, דרך לבוש, בחירת חברים, לימודים וכדומה, וכך לגרום לתקשורת טובה יותר בבית.  אח"כ לוותי סדנת "בנות מצווה" בהיבט הארגוני, הייעוצי והחברתי.   
 
ההתנדבות היא הגאווה שלי 
ההתנדבות בויצו הפכה אצלי לדרך חיים, אני לא יכולה לוותר עליה. אני מרגישה שאני מחזירה את מה שקיבלתי, יש אנשים שזקוקים לי ואני רוצה לתת להם מה שאני יכולה.  אני וויצו נקשרנו בקשר של משפחה, זה חלק בלתי נפרד מחיי אני גאה להיות חלק מהארגון הזה, נשים למען נשים. זה מחזק אותי בכל יום מחדש. הלב שלי מתרחב כל פעם שאני פוגשת את החברות שלי מהסניף. זו מתנה גדולה עבורי.  

הרגע הכי מרגש עבורי
בערב הסיום של הסדנה הבנתי שסייעתי לבנות באחד התהליכים החשובים של חייהן. הסדנה הזו היא כל כך אינטימית שנקשרתי לבנות האלו כאילו היו הבנות שלי, בכל פעם שאני פוגשת אותן בעיר היום אני מתרגשת ובוכה. אני גאה להיות חלק מתנועה של נשים שעושה רק טוב לכך כך הרבה אנשים בישראל.     
 
רחלי מנגולי, מתנדבת בסניף ויצו פרדס כץ במשך 9 שנים:

גיל: 49 
תפקיד: מנהלת ויושבת ראש של סניף ויצו בפרדס כץ
מקצוע: עובדת בתחום התרגום  
 
 
ויצו ואני איך הכל התחיל?
לויצו הגעתי בעקבות מודעה בעיתון, חיפשו מתנדבת שתסייע לעובדים הזרים. לא היססתי לענות בחיוב לבקשה כי התחום הזה מאוד עניין אותי, ורציתי לרכוש ניסיון בעבודת שטח עם המגזר השלישי. בפגישתי הראשונה עם מנהלת הסניף הופתעתי מהצעתה שאהיה יושבת ראש הסניף בפרדס כץ, שם אני גרה. בלב כבד מלא בחששות מהאחריות הגדולה הסכמתי כי ראיתי בכך שליחות ואתגר. את ערך ההתנדבות והעזרה לזולת ינקתי עוד כילדה מאימי, היא סייעה לכל מי שהיה זקוק לה בסביבתה, ולכן זה היה עבורי טבעי לעלות על נתיב שבו העבודה שלי נעשית בהתנדבות. 
ההתנדבות שלי בויצו היא זכייה בלוטו

עם הגעתי לסניף פרדס כץ התוודעתי מקרוב לאוכלוסייה האתיופית ומיד נשבתי בקסמה. ראיתי את הכאב שהם חווים, את הגזענות הקשה המופנית כלפיהם והחלטתי שאני אקדיש את עצמי לשיפור חייהם וחוויות הקליטה שלהם בארץ, בער בי לעשות שינוי באיכות חייהם הקשה מנשוא. במהלך השנים למדתי אמהרית כדי שאוכל להבין את עולמם התרבותי טוב יותר. בכל יום אני מרגישה שאני מתקנת משהו ובכל פעם שאני מסייעת אפילו לאדם אחד אני מרגישה שזכיתי בלוטו.

בסניף אנו דואגים כמעט למאה ילדים, ואני מתייחסת לכל אחד מהם כאילו היה הילד שלי, הם קשורים אליי ותמיד אומרים לי שלא יעמדו בזה אם אעזוב אותם. אך אין סיכוי שזה יקרה. אני מכירה אישית כל אחד ואחד, הם יודעים שהדלת של ביתי פתוחה עבורם, והם מגיעים אליי הביתה בכל פעם שהם זקוקים לי.  

אנו מעניקים לילדים סיוע לימודי כמו שיעורי תגבור וקנייה של ספרי לימוד עבורם ע"י תרומות, כמו כן אנו מעניקים סיוע בתחום הבריאות, הפקולטה לרפואת שיניים מעניקה טיפולים וניתוחים למי זקוק, ובתחום המשפטי אנו מסייעים להם בכל הקשור לדיני עבודה וזכויות משפטיות כגון תביעות הקשורות לתאונות דרכים, תאונות בבתי הספר ותאונות עבודה.  
ההתנדבות היא משנת חיים אני גורמת לשינוי 

בזכות ויצו גיליתי בעצמי כוחות אדירים, שאני יכולה להניע פרויקט עצום, יש לי יכולת לגרום לשינוי בחברה. הילדים שלנו בסניף נותנים לי כוחות להמשיך בדרכי, הם והמתנדבים הפכו להיות המשפחה שלי. ויצו אפשרה לי להעצים את עצמי, לשפר את הביטחון העצמי, לבנות יש מאין ולהיות גאה בכל מה שאני עושה. אני מציעה לכל אישה להתנדב בסניף הקרוב לביתה, כי זה משנה חיים. 

הרגע המרגש ביותר עבורי:
לפני מספר שבועות ערכנו בסניף חתונה לזוג אתיופים שלא יכלו לממן חתונה בשום מקום אחר. המתנדבים תרמו כיבוד ומתנות לזוג, קשה להעביר במילים כמה מרגש היה. הרגשתי שבזכות העבודה שלנו גרמנו לזוג הזה להיות מאושר ביום חתונתו. 

                      
הלן רייזמן, מתנדבת בפדרציית ויצו באנגליה למעלה מ - 40 שנה

גיל: 67  
ויצו ואני איך הכל התחיל?
אמי התנדבה בויצו, כך שזו מסורת משפחתית. תמיד הייתי מעורבת חברתית בקהילה בה אני חיה אך ויצו היא דרך חיים והראשונה בסדר העדיפויות שלי. לפני ארבעים שנה הגיעה אחת מהחברות להתרים ממני כסף עבור האירוע השנתי של ויצו לטובת נשים ואז החלטתי להצטרף לארגון. הייתי אם צעירה, בדיוק עזבתי את עבודתי ופגשתי בפעילויות נשים כמוני, אימהות צעירות שהפכו לחברותיי הטובות, מצאתי את עצמי מחדש.  
ההתנדבות שלי בויצו היא חלק משמעותי בחיי
לראשונה ארגנתי בוקר נשים שעסק בנושא "יש חיים אחרי הלידה" והתמקד בעובדה שגם לאימהות צעירות יש חיים מעניינים ותחומי עניין שונים, זה היה בוקר מאוד נחמד וחשוב עבורי ומאותו רגע ההתנדבות הפכה לחלק משמעותי בחיי. מהר מאוד הפכתי לנציגת "צעירי ויצו" באזור והמשכתי בארגון פעילויות שונות ומגוונות. במהלך השנים צירפתי חברות רבות שלי לתמוך בפעילויות גיוס הכספים שלי. 

ההתנדבות שייכת גם לצעירים  
אנו עובדות בימים אלו על גיוס חברות צעירות, הפעילות ההתנדבותית בויצו מתאימה לכל אישה באשר היא, התרומה לחברה היא חוצת גיל ומעניקה אושר לכל מי שעוסקת בכך. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
ארגון ויצו מזמין אתכן להצטרף למשפחה ולמעגל המתנדבות שלנו.
ליצירת קשר כתבו לנו בדוא"ל:
yasmins@wizo.org, danag@wizo.org