סוף שבוע רגוע לילדי כפר עזה

מאות מתושבי כפר עזה, מפלסים וחוף אשקלון מתארחים בכפרי הנוער של ויצו בעפולה ובנהלל 
 
 
מיומו הראשון של מבצע "צוק איתן" היה ברור למזי וטל איילון מקיבוץ כפר עזה שהמערכה לא הולכת להיות קלה ושנכונים להם ימים ארוכים של מתח, רעשי פיצוצים, כניסות לממ"ד ופגיעה בשגרת החיים. "אנחנו מורגלים אומנם להתמודד עם תקופות ביטחוניות מתוחות, אך ברגע שהבנו שהמצב מתדרדר ושמתפתח מבצע רחב היה ברור לכולנו, כל משפחות הקיבוץ, שעלינו לעזוב יחד עד יעבור זעם. זה מצב בלתי נסבל לילדים וגם במבצעים הקודמים יצאנו מהקיבוץ למספר ימים", מספר טל. 
"הכי חשוב היה לנו להיקלט כל המשפחות יחד במקום שיארח את כולנו ושיאפשר לנו לשמר את השגרה ואת הקהילתיות שלנו- הקהילתיות זה מקור החוסן הכי גדול שלנו", מוסיף טל.  
עם קבלת ההחלטה ע"י המשפחות והנהלת הקיבוץ נוצר קשר עם הנהלת ויצו שמפעילה חמישה כפרי נוער ברחבי הארץ, שלושה מהם בצפון. פרופ' רבקה לזובסקי, יו"ר הארגון נענתה מיד לפנייתו של אלון שוסטר, יו"ר מועצת שער הנגב והנחתה את הכפרים להיערך לקליטת עשרות משפחות, ללא הגבלת זמן. 
למזי וטל ולשלושת ילדיהם בני ה- 6, 5 והשנתיים הצטרפו 35 משפחות מהקיבוץ וכולן עלו צפונה לכפר הנוער "ויצו ניר העמק" בעפולה. המשפחות התקבלו ע"י צוות הכפר ביום חמישי ומאז  דואגים הצוותים לפעילויות תרבות והפוגה לילדים ולמבוגרים ולסיוע פסיכולוגי ונפשי להתמודדות עם חרדות הילדים. 
אתמול, ערב שישי ערכו המשפחות קבלת שבת, האמהות והילדים הדליקו נרות והתפללו לרגיעה ולחזרתם הביתה כמה שיותר מהר. "כייף לנו פה מאוד, אנחנו מרגישים בנופש אבל מאחלים לסיום המבצע בהצלחה ורוצים לחזור לשגרת חיינו", מסכמים מזי וטל.  
בנוסף ל-150 מתושבי כפר עזה שנקלטו בכפר הנוער "ויצו ניר העמק" , נקלטו בכפר הנוער של ויצו בנהלל  160 תושבים מקיבוץ מפלסים ו-50 תושבים מהמועצה האזורית חוף אשקלון במרכז העשרה לחיי המשפחה של ויצו בהרצלייה.  
טובה בן דב, נשיאת הארגון ופרופ' רבקה לזובסקי, יו"ר הנהלת ויצו פנו בתחילת המבצע לראשי הקהילות היהודיות בעולם להתגייס למען תמיכה באוכלוסיות מוכות הטרור. פדרציות ויצו בעולם פתחו במסע גיוס תרומות לטובת אירוח המשפחות בכפרי הנוער, הפעלת תכניות הפוגה לתושבי הדרום במרכזי ויצו בב"ש ובשדרות ולתמיכה בצוותים החינוכיים ובהורים של מעונות היום של ויצו בכל ישובי הדרום והמרכז, ולהפעלת פרויקטים לילדים ונוער בסיכון כגון ילדי מקלטים לנשים מוכות ועוד.  
בנוסף, ויצו מפעילה לטובת כלל הורי ישראל קו ייעוץ וסיוע אשר מעניק ייעוץ על דרכי התמודדות וטיפול בילדים במצבי חירום ומצוקה. מספר הקו *6968 המענה ניתן בימים אלו בין השעות 09:00-22:30
 
צילום: אלי דסה.