תכנית חדשה של ויצו ואור ירוק דואגת לבטיחות הילדים בדרכים

זו השנה השנייה שתופעל במעונות היום של  ויצו תכנית פעילות  ייחודית "ילדות וילדים בטוחים בדרכים", המשותפת לעמותת "אור ירוק" ולאגף לגיל הרך בויצו. מטרתה של התכנית להביא למודעותם של הילדים כבר בגילאי שנתיים-שלוש את חשיבות הזהירות והבטיחות בדרכים. 
 
 
 
 
 
התכנית  "בטיחות בדרכים כדרך חיים" החלה בשנה שעברה כפיילוט ב-17 מעונות ויצו ובעקבות הצלחת הפיילוט השנה הוחלט להרחיבו לעוד כ-  80 מעונות יום ברחבי הארץ ובמטרה להרחיבה לכלל מעונות היום בתנועת ויצו..  
התכנית פותחה במשותף כך שתותאם לגיל הילדים הצעירים (שנתיים-ארבע שנים) ומטרתה להעלות את מודעות הילדים בגיל הרך לנושא הבטיחות בדרכים ולהטמיע בהם את החינוך לכללי הזהירות בדרכים כבר מגיל צעיר במיוחד. התכנית בנויה מנושאים משתלבים העוסקים בשמירה על בטיחות הילד: היכרות עם תמרורי זהירות, נסיעה בטוחה במכונית ומושבי בטיחות, רכיבה בטוחה על אופניים ואמצעי הגנה, המותאמים לגיל הילדים. 
באגף לגיל הרך בויצו  ובעמותת "אור ירוק" מדגישים כי על המדינה לדאוג להטמעת החינוך לבטיחות בדרכים כבר בגיל הגן. ילדי הגן של היום הם הנהגים של המחר והדרכה נכונה בגיל צעיר יכולה להפחית את מספר תאונות הדרכים בעתיד ואף להציל חיים.  
איך מלמדים ילדים כל כך צעירים על זהירות בדרכים?  
דמות מלווה - את התכנית מלווה בובה, לֶלָה, שבאמצעותה מועברים המסרים.
למה ללה? השם לֶלָה נבחר כי כל הפעולות שיש לעשות כדי להקפיד על כללי הבטיחות בדרכים מתחילות בצליל 'לֶ' או 'לָ': להביט, להקשיב, לתת יד, לחצות, לשבת על מושב בטיחות, להיחגר, לחבוש קסדה, לשחק במקום בטוח ועוד. 
אמצעי למידה - התכנית מגובה בשירים ובדקלומים שנכתבו במיוחד עבור התכנית, הצעות למשחקים וליצירה.   
 
הטמעה באמצעות תנועה - כל יחידות התכנית כוללות פעילות של תנועה במרחב. לדוגמא: טיול בימבות בחצר המעון, כשכל הילדים חובשים קסדה , להטמעת הרגלי הרכיבה הבטוחה.  
  איור: טלי מנשס. 
וויסות התנועה באמצעות תמרור 'עצור' – בכל פעם שהמחנכת או אחד הילדים מרימים תמרור 'עצור', הילדים מפסיקים מיד את תנועתם – ריצה, הליכה לפנים או לאחור, דהירה, זחילה וכו'.  
הליכה בקו ישר על מעבר החצייה: תרגול חצייה בטוחה, תמיד בעזרת מבוגר מוכר.
מעורבות הורים - להורים תפקיד חשוב בהטמעת התנהגות בטוחה בדרכים. הם משמשים מודל לחיקוי עבור ילדיהם ומתן דוגמא אישית. ההורים מעורבים בתכנית על ידי קבלת עדכונים לגבי כל הפעילויות, שלל רעיונות להמשך השיח והפעילות גם אחרי שעות המעון ומשימות משותפות להם ולילדים.
 
לקבלת מידע נוסף בנושא בטיחות בדרכים אתם מוזמנים לבקר באתר של עמותת "אור ירוק": http://www.oryarok.org.il/