חנוכה בפריז - גאווה גדולה לויצו!

על רקע האנטישמיות הגואה בצרפת התקיים בחנוכה אירוע יוצא דופן של ויצו בפריז, בהשתתפות  בכירי המימשל הצרפתי וראשי הקהילה היהודית 
להקת המחול והזמר של  כפר הנוער "ויצו נחלת יהודה" הוזמנה במיוחד מישראל
וריגשה את הקהל עד דמעות 
 
 
200 המשתתפים בערב הגאלה השנתי של ויצו פריז התרגשו עד דמעות מדברי התמיכה והאהדה  כלפי ויצו ומדינת ישראל, שהושמעו  ע"י בכירי עיריית פריז, ומהופעתם הבלתי נשכחת של חברי להקת כפר הנוער ויצו נחלת יהודה.
נשיאת ויצו צרפת, ז'ואל לזמי וצוות הפדרציה ארגנו אירוע  מכובד ויוצא דופן בבית העירייה שבו השתתפו חברי פרלמנט צרפתים, מנהלי רבעים בעיר, נציגי האו"ם וכל ראשי הקהילה היהודית בפריז, בהם: הברונית אריאן דה רוטשליד, אשתו של הברון בנז'אמן דה רוטשילד, סגנית נשיאה של קרן אדמונד דה רוטשילד, מר פטריק קלוגמן, סגן מנהל המחלקה ליחסים בינ"ל בעיריית פריז,  ג'וליאה נוויאר, אגף ליחסי חוץ של סוכנות הפליטים של האו"ם, פייר אידנבאום, ראש העיר של רובע 3, מר יואל מרגי, נשיא..., מר מאיר חביב, חבר ממשלה המייצג את הקהילה היהודית בחו"ל.  
פרופ' רבקה לזובסקי, יו"ר הנהלת ויצו העולמית היתה אורחת הכבוד באירוע  והגיעה במיוחד מישראל לייצג את ויצו העולמית ולתמוך בפדרציה הצרפתית. " זו גאווה עצומה לויצו, שדווקא בימים קשים של גילויי אנטישמיות, מתייצבת עיריית פריז להביע הוקרה לעשייה של ויצו ולתמוך בקהילה היהודית בעיר. השתתפותם של עשרות נציגים מכובדים באירוע מוכיחה עד כמה משמעותית העשייה של ויצו לחיזוק חוסנה של מדינת ישראל. לצערנו, בני הקהילה בצרפת, נאלצים להתמודד כמעט על בסיס יומי עם אווירת שנאה, התקפות וביטויי עוינות מצד שכניהם. אנו באנו לפריז להעביר מסר של תקווה וקרוב הלבבות, להראות שאפשר לחיות יחד בשלום ובשכנות טובה". 
אירוע הגאלה החל בקבלת פנים מיוחדת לכל התורמים שצפו בתערוכת "עץ הזית", תערוכת הציורים של נשים יהודיות וערביות המשתתפות בפרויקט מיוחד של ויצו בעפולה. הנשים ציורו עצי זית כביטוי לחיבור שיכול להיות בני שני העמים, לתחושת השותפות שהן חשות ולשלום המיוחל. התערוכה הוצגה במשך כל השבוע בבניין העירייה ואף תציג בשנה הקרובה בכל רחבי אירופה. האורחים המכובדים התרגשו מאוד לראות את הציורים ומהתרומה של ויצו ואמרו שהתערוכה  מביאה כבוד גדול לתנועה.  
לאחר קבלת הפנים החל האירוע בהדלקת נרות חנוכה ובארוחת ערב חגיגית. בנאומה הדגישה פרופ' לזובסקי כי ויצו פועלת בישראל ובעולם לקירוב הלבבות ולקידום רווחתם של כל האוכלוסיות.  מוסדות ויצו בארץ תומכים בכל אזרח הזקוק לנו ויש לויצו הישגים נפלאים בחיבור בין האוכלוסיות. היא הודתה לג'ואל לזמי ולויצו פריז אל האירוע המיוחד.  
שיאו של הערב היה כמובן בהופעה בלתי נשכחת של  להקת ויצו נחלת יהודה. בני הנוער שרו משירי ארץ ישראל וריגשו מאוד את הקהל שאפילו קם על רגליו והצטרף לריקודים.  בני הנוער התרגשו מאוד להופיע בפני הקהילה היהודית ומקבלת הפנים החמה של ויצו פריז ושל העירייה.  
פנינה גפן, מנהלת הכפר מספרת: "35 בני נוער יצאו איתנו במשלחת לפריז, נרגשים מאוד לייצג את ויצו ואת מדינת ישראל. הם היו מאושרים מהזכות שניתנה להם לשמח את חברי הקהילה היהודית והודו לויצו על  ההזדמנות שניתנה להם לחוות חוויה משמעותית כל כך. אני מקווה שפדרציות נוספות יזמינו את הלהקה להופיע בפניהן ויאפשרו לנו להציג את הצד היפה של ישראל".  
בנוסף להופעה החגיגית באירוע, קיימו חברי הלהקה  סבוב הופעות בלוקסמבורג, ובערים נוספות מחוץ לפריז ונפגשו עם בני נוער יהודים הלומדים בביה"ס השייך לקהילה היהודית בעיר. בית הספר שייך לרשת "אוצר התורה", שספגה פיגוע ירי בעיר טולוז, פיגוע שבו נרצחו שלושה ילדים ומורה במרץ 2012 .  פרופ' רבקה לזובסקי, אמרה בעקבות המפגש: "המפגש שנוצר בין בני נוער, מחזק את אהבת המולדת של שני הצדדים ואת הקשר החשוב לנו כל כך בין ישראל ליהדות העולם. אני גאה שויצו מצליחה להעניק לבני הנוער  חוויה כל כך משמעותית שתורמת לעיצוב חייהם ולמדינה שלנו".   
ויצו צרפת מעניקה חסות למגוון פרויקטים בישראל למען ילדים ונוער בסיכון, בהם 10 מעונות יום , מרכז למשפחות חד הוריות יהודיות וערביות בעיר יפו וביה"ס תיכון טכנולוגי של ויצו ברחובות, המספק מקצוע טכנולוגי  לנוער שנשר ממערכת החינוך ולנוער עולה.  
ויצו מאירה את הדרך: 
נס החנוכה האישי של יוחאי- חבר להקת המחול של ויצו נחלת יהודה: 
חברי להקת המחול והזמר של ויצו נחלת יהודה הופיעו באירוע ההתרמה בפריז ובערים נוספות והדליקו נרות עם הקהילה היהודית.   יוחאי, חבר בלהקה וחניך בפנימיה בכפר מזה... שנים היה נרגש במיוחד מההזדמנות שניתנה לטוס מחוץ לישראל, להופיע בחו"ל ולקבל מחיאות כפיים על הריקוד שלו. עבור יוחאי זה לא מובן מאליו... 
 
"בגיל 8, לאחר תקופה ממושכת של אלימות בבית, עברנו לגור במקלט לנשים מוכות של ויצו. אמא, אחותי הגדולה ואני.
לא סיפרנו לאף אחד על המעבר ובבית הספר כולם שאלו לאן נעלמתי. השהות במקלט הייתה חוויה קשה בשבילי. בקושי יכולתי להתמודד עם הניתוק מהבית ומהחברים, שלא לדבר על זה שהיינו חייבים להישאר סגורים בתוך המקלט, כדי להגן על עצמנו.
בהמשך, רק אחרי שהמצב עם אבא נרגע, עברנו לגור אצל סבתא שלי. גם שם לא היה לי טוב ולא היו לי חברים, לא הסכמתי לקום בבוקר ולא הייתי הולך ללימודים.  עשיתי הרבה צרות.  
בגיל 12 הגעתי לכפר הנוער "ויצו נחלת יהודה".  שם מצאתי את הבית. קבלתי חום ואהבה והמדריכים דאגו כל הזמן שארגיש טוב ושאצליח גם בלימודים.  
בזכות החוקים בפנימייה הפכתי להיות עצמאי. הביטחון העצמי  שלי עלה. הבנתי שאני שווה משהו. אבל רק אחרי שחבר שכנע אותי להצטרף ללהקת המחול של הכפר, הבנתי שאני יכול להצליח, לפרוח. משהו נפתח לי.
פתאום יכולתי להביע את עצמי כמו שאני רוצה, לא פחדתי מה יגידו.
הלהקה היא בית תומך בשבילי, החברים בלהקה הפכו להיות אחים שלי ואני יכול לדבר איתם על הכל. בזכות הפנימייה של ויצו נחלת יהודה הפכתי להיות בן אדם אחר." 
זה נס ויצו הפרטי של יוחאי בן 17 , הלומד בויצו נחלת יהודה בראשון לציון.  
יוחאי רוקד בלהקת המחול של ויצו נחלת יהודה כבר 4 שנים ובימים אלו נמצא בפריז כחלק ממשלחת של ויצו, לאירוע של פדרציית ויצו בפריז.
יוחאי, יחד עם עוד 30 חניכי הכפר מופיעים בפני הקהילה היהודית, פוגשים בני נוער יהודים ומייצגים את ויצו ואת מדינת ישראל בגאווה.
היום יוחאי הוא נער בטוח בעצמו, שמח ומאושר.  
 
הסיפור של יוחאי מזכיר לנו את הניסים והנפלאות שעושה ויצו לעשרות אלפי אנשים מדי יום....