יוצרות ערך: ויצו וויקימדיה בתחרות משותפת לכתיבת ערכים על נשים פורצות דרך

תחרות לכתיבת ערכים על 150 נשים מובילות מתחומי עשייה מרכזיים: חינוך, מחקר, ביטחון, כלכלה, תרבות, ספורט וחברה ייכתבו באנציקלופדיה החופשית הגדולה בעולם  
לרגל יום האישה הבינלאומי משיקות ויצו וויקימדיה ישראל, התומכת בפעילות ויקיפדיה בישראל,  תחרות ייחודית לכתיבת ערכים אודות נשים בולטות ופורצות דרך בחברה הישראלית ובעולם היהודי. התחרות, לכתיבת ערכים אודות 150 הנשים שטרם זכו לערך בוויקיפדיה,  תימשך כחודשיים ותישא פרסים. התחרות בישראל תיערך במקביל לעשרות אירועים ברחבי העולם במסגרת "חודש ההיסטוריה הנשית" שעורכת תנועת ויקימדיה. 
מסקר שערכה עמותת ויקימדיה ישראל במאי 2014, עלה כי רוב הציבור בישראל (65%) משתמש בוויקיפדיה כמקור מידע באופן יומיומי וקבוע, 75% משתמשים בוויקיפדיה כמקור מידע עיקרי, 50% מחפשים בוויקיפדיה מידע אודות אישיים ודמויות היסטוריות.
לדברי פרופ' רבקה לזובסקי, יו"ר הנהלת ויצו העולמית נתונים אלה מחזקים את הצורך להרחיב את מספר הערכים העוסקים בנשים מובילות ולחשוף את המידע על פועלן הייחודי.
לצורך התחרות גובשה רשימה של 150 נשים שהשפיעו בתחומי עשייה מרכזיים: חינוך, תרבות, כלכלה, ביטחון, ספורט וחברה ושעדיין לא קיים ערך על שמן. הנשים נבחרו בהתאם לקריטריונים מוגדרים של קהילת ויקיפדיה כגון מהות התפקיד והתרומה, פרסים, פרסום ספרים ומאמרים, דרגות וכו'. 
בין הנשים הבולטות עליהן יכתבו ערכים במסגרת התחרות:
עו"ד דבורה חן, לשעבר המשנה לפרקליטת המדינה ומומחית בכירה בדין הפלילי; התעשיינית והפילנתרופית רעיה שטראוס-בן דרור; אשת המודיעין, מלכה ברוורמן, סגנית ראש המוסד בשנות ה-50, השתתפה במבצעים מיוחדים, כולל לכידת אייכמן; ההיסטוריונית פרופ' חנה כוחן; הפיזיקאית פרופ' אורה אנטון, הוגדרה ע"י האגודה האמריקנית לפיסיקה כאחת מעשר הפיזיקאים המשפיעים בעולם; העיתונאית והסופרת עמליה ארגמן ברנע, פרסמה ספרים שהיו לרבי מכר, בהם "ללכת שבי"; סנדרה ברנסון – ממייסדות תחום כדורסל נשים בישראל; ג'וליה זהר, תעשיינית, בעלים ומנהלת המפעל המצליח בנצרת לייצור טחינה; העיתונאית שרון שפורר, חשפה שחיתויות בתחקירים שפרסמה; ד"ר אביטל שריפט, מנהלת מפעל טילים בתעשייה האווירית, כלת פרס ביטחון ישראל על חלקה בפיתוח ה"חץ; השחמטאית מאשה קלינובה, פעמיים אלופת ישראל בשחמט לנשים; הסופרת אורלי קראוס-וינר- ועוד נשים רבות מתחומים שונים שהטביעו את חותמן על החברה הישראלית והעולם היהודי.  
התחרות מיועדת לציבור הרחב ובמהלכה תערכנה ארבע הכשרות ברחבי הארץ לכתיבת הערכים. בסיום הפרויקט, בחודש יוני, תבחר ועדה משותפת לוויצו ולוויקיפדיה את הזוכים, אשר יזכו גם בפרס כספי.  
לדברי יו"ר ויצו העולמית, פרופ' רבקה לזובסקי: "ככל שנחשוף יותר נשים מובילות ומשפיעות, כך יאמינו יותר נשים בכוחן להשפיע. לנשים בפרויקט  מקום מרכזי בכלכלה, בחינוך ובביטחון המדינה וראוי שפועלן יהווה מקור השראה לנשים ולנערות רבות.  לצערנו, ייצוג נשים במוקדי ההשפעה עדיין לא מוצה, אך בזכותן של פורצות הדרך יכול להתחולל שינוי חברתי שיקדם שוויון מגדרי בכל תחומי העשייה".  
לדברי מיכל לסטר, מנכ"לית ויקימדיה ישראל: "התחרות תוביל להגדלת מספר הערכים על נשים מובילות בחברה הישראלית ואנחנו תקווה שתעודד עוד נשים להמשיך ולהרחיב את האנציקלופדיה החופשית. נקווה גם שזו תהיה רק תחילתה של פעילות מבורכת של כתיבת ערכים על נשים ועל ידי נשים. ויצו, ארגון הנשים הגדול בישראל, יחד עם ויקימדיה ישראל התומכת בפעילות ויקיפדיה בישראל, הוא שותף טבעי לקדם את המודעות לנשים מובילות כארגון שחרת על דגלו קידום ופיתוח מנהיגות נשית בישראל." 

לקראת התחרות יתקיימו שלושה מפגשי הדרכה:

  • 23.3.2015 בשעה 15:00 – תל אביב, משרדי ויצו
  • 24.3.2015 בשעה 09:30 – חיפה, אוניברסיטת חיפה
  • 25.3.2015 בשעה 17:00 – ירושלים, בספרייה הלאומית
  • 26.3.2015 בשעה 17:00 - באר שבע.
 
לחצו להשתתפות בתחרות >>