יום עיון ארצי מעורר השראה לסיכום פעילות שנתית של תכנית חוסן בויצו

השבוע התקיים יום עיון בהשתתפות 70 אנשי הצוותים החינוכיים של כל פנימיות ויצו ומרכז נוער ויצו בקריית שמונה בהם פועלת תכנית חוסן.


תכנית חוסן היא תכנית מניעה פסיכו-חינוכית, לקהלי יעד בכל הגילים, המקנה כלים מעשיים להתמודדות עם מצבי לחץ בחיי היומיום, בשגרה ובחירום.

התכנית החלה לפעול במוסדות החינוך של ויצו לפני מספר שנים, לאחר שהותאמה לצורכי כל פנימייה בהתאם לפרופיל חניכיה, עד לרמת החניך הבודד.

פרופ' רבקה לזובסקי, יו"ר הנהלת ויצו העולמית הביאה את ברכת ההנהלה ובין דבריה ציינה ש"תכנית חוסן הינה חלק מהאני מאמין של תנועת ויצו העולמית מאז היווסדה ועד היום." עוד ציינה שתנועת ויצו העולמית תורמת מאז היווסדה לחוסנה של החברה הישראלית ונותנות מענה מקצועי ועדכני לצרכים החברתיים של קבוצות מוחלשות בחברה ומציידת אותם בכלים לחיים טובים יותר בעתיד. 

"ילדי הפנימיות שלנו רובם ילדים בסיכון, חווים בחייהם מצבים טראומטיים רבים. אנחנו בויצו, קיבלנו החלטה לתת כלים והדרכה מתאימה לילדים, לצוותים וליועצים על מנת שיוכלו לסייע לילדים, לבני משפחותיהם, ולמעגלים החברתיים הקרובים אליהם."

גב' טלי ורסנו אייסמן, ס' מנהלת מרכז חוסן, ברכה אף היא וציינה שתכנית חוסן מצאה בית נאמן בויצו ואנשי מרכז חוסן, מפתחים ומתאימים את מתודות כלי חוסן עבור כל פנימייה. כמו כן ציינה  ש"נתוני מחקר ההערכה אשר התקיים במהלך שנת תשע"ד העידו על תרומת השימוש בכלי חוסן להפחתת חרדה כללית וחרדות בבחינות וכן עלייה משמעותית בתחושת המסוגלות המקצועית של המדריכים.

דוברי כל פנימייה הציגו היבטים של יישום תכנית חוסן והראו כיצד החניכים עושים שימוש בכלים ובטכניקות שלמדו בתכנית בחיי היומיום.

במהלך האירוע התקיימו שלוש סדנאות דינמיות ופעילות בהן חוו המשתתפים את האופן שבו השימוש בכלי חוסן מסייע להתמודד טוב יותר עם קשיים. כך למשל התנסו המשתתפים במשחק כדור לעיוורים, בו כוסו עיניהם ברטייה אוטמת והתמקדו בצליל פעמונים מתוך הכדור המתגלגל לעברם.

את היום סיימה גב' חני ויינרוט מכותבי תכנית "חוסן חינוך" בשיחה מרתקת על התמודדות עם קשיים, פחדים וחרדות מנקודת מבט אישית ואופטימית של אישה צעירה המתמודדת עם מחלת הסרטן שנים רבות, בדרכים יצירתיות ואנושיות.


מר משה ביטמן, האחראי על התכנית מטעם אגף החינוך, סיים את המפגש בברכה למדריכים אשר מהווים לדבריו חיל חלוץ ונחשון לתכנית שהיא מודל ודוגמא לבכירי המינהל לחינוך התיישבותי. כמו כן מסר שהתכנית תמשך בשנת תשע"ו ותכנס לשלב של מ'חניכה לעצמאות'.