10 טיפים להתחלה טובה של שנת הלימודים

 

1.   כדאי להכיר לילדכם חברים מהגן/מעון החדש – חברים מוכרים עוזרים להרגיש נוח יותר בגן/מעון החדש. ילדכם ירגיש שייך יותר ויוכל לשבת לידם ולשחק איתם.

2.   הכירו לילדכם את הגן/מעון גם מבחוץ - אפשר לעבור ליד הגן ולהסתכל עליו מבחוץ (אולי גם מבפנים). לספר לילדכם שזה הגן החדש שלו ואם אפשר לספר מי תהא הגננת, איך קוראים לה, מה יהיה סדר היום בגן ומה עושים כל היום בגן. צמצום אי הוודאות יפחית את החשש. מעבר לכך, כדאי לענות לילדכם על שאלות שהוא מעלה בהתאם לגילו. 

3.   אל תוותרו על מפגש היכרות - הזמינו אתכם להכיר את הגן לפני פתיחת השנה? בואו עם ילדכם והכירו לו את הצוות, את הגן, איפה השירותים, החצר, הפינות השונות, המטבח. 

4.   הגיעו לגן מוקדם - זה יאפשר לילדכם להכיר את המקום בניחותא. כשמגיעים מוקדם יש מעט ילדים בגן ולגננות יש יותר זמן להיכרות וביסוס קשר עם ילדכם. 

5.   חשוב לומר שלום – ולא להיעלם כשדעתו של ילדכם מוסחת, כך ילדכם ידע שהוא יכול לסמוך עליכם שאתם נפרדים ממנו ולא "נעלמים" לו פתאום. 

6.   מתקשים בפרידה? אולי עדיף שההורה השני יביא לגן בשלבים הראשונים. 
7.   חפץ מעבר – צעצוע אהוב של ילדכם יכול להקל את המעבר. בררו עם הגננת מראש אם שימוש בחפץ מעבר מקובל על פי המדיניות של הגן.  

8.  
איסוף מהגן - חשוב להודיע לילדכם מי מההורים מביא אותו לגן ומי מההורים אוסף אותו. 
ומומלץ (בשבוע הראשון) שההורה המביא לגן, הוא ההורה האוסף מהגן. כך מתאפשרת למידה חשובה לילדכם: מביאים אותי - מבטיחים לאסוף אותי - משאירים אותי - מי שהבטיח – קיים, ואוסף אותי.  

9.   בטחו בילדכם ושדרו לו את הביטחון שהוא יסתדר - ככול שאנו ההורים שלמים יותר עם המעבר, כך יהיה קל יותר לילדכם להסתגל. העבירו לו את הביטחון שזה מקום טוב עבורו, שיש שם הזדמנות לצמיחה גדילה והתפתחות, לעצמאות, ללמידה, לרכישת מיומנויות חשובות לחיים. הביעו אמון בגננות ובכך תיטעו בילדכם את האמונה שהוא בפתחה של תקופה חדשה וחיובית. 

10.  
טקס פרידה – לאחר הימים הראשונים בגן, בהם נפרדתם מילדכם באופן הדרגתי ועל פי מדיניות הגן/מעון, מומלץ להחליט על אופן פרידה קבוע. מנהגים קבועים ומוכרים מעניקים לילדים תחושת רוגע וביטחון. דוגמה לטקס פרידה: תולים את התיק, אומרים שלום לגננת, אתה מלווה אותי לדלת, נפרדים ליד דלת הגן עם חיבוק ונשיקה, ואז אני הולך לעבודה ואתה לפינת הציור. אם לילדכם קשה, אפשר להיעזר בצוות הגן ולסמוך על ילדכם שיש לו חוסן נפשי והוא יכול להסתדר בלעדינו. 
בהתאם לגיל, כדאי לשתף ולאפשר לילדים להציע ולבחור את טקס הפרידה, זה יגרום להם להרגיש משמעותיים ויתרום למוטיבציה שלהם לשתף פעולה.  

הטיפים באדיבות "קול להורה" - קו ייעוץ חינמי להורים של האגף לגיל הרך בויצו העולמית 6968*
https://www.facebook.com/kollahore/info?tab=page_info