איך להפוך את הסתגלות הילד לגן לחוויה נעימה

קשיי פרידה בימים הראשונים בגן או בבית הספר הינם תופעה רווחת ומוכרת המאפיינת ילדים רבים. הם מבטאים רגשות טבעיים של געגוע לישן והמוכר וחרדה מהחדש והבלתי ידוע. מי מההורים לא מכיר תופעות כמו ילד שממרר בבכי כל בוקר בפתח הגן, או נצמד אליכם ולא מוכן להישאר בגן? חוויה כזו גורמת ללא מעט הורים להגיע לעבודה כשהם מותשים נפשית.  

עבור רוב הילדים, המעבר לגן הינו היציאה הראשונה מהמקום המוכר והבטוח – הבית, אל החיים. בהמשך לכך, פרידות ומעברים ילוו את ילדינו לכל אורך החיים ולכן אחד התפקידים החשובים בהורות הוא לעזור לילדים להיפרד בהתאם לגילם. ילדים שחווים הצלחה בפרידה בגיל הצעיר מפתחים עצמאות רגשית, כלומר הבנה שהם אינם תלויים בהוריהם ושהם יכולים להסתדר בכוחות עצמם. 

הבנה זו תשפיע על היכולת שלהם לעמוד בפרידות מאתגרות יותר בהמשך החיים, כמו למשל – להישאר עם בייביסיטר, לישון אצל חבר, לצאת למחנה קיץ, לעבור דירה, לשרת בצבא וכמובן פרידות מחברים, בני זוג, ומאנשים אהובים במהלך החיים.

לא רק לילד קשה להיפרד, את קשיי הפרידה חווים גם הורים רבים. בעיקר כי הם מרגישים שהילד זקוק להם והם חוששים שיהיה לו קשה להסתדר בלעדיהם. או לחילופין, כי הם מרגישים שאיבדו שליטה ומעתה לא יוכלו להגן על ילדם בכל מצב. ישנם הורים שבאופן תת מודע מתקשים להיפרד מהילד כי הוא ממלא את זמנם במשמעות, וללא אילוצים כלכליים או חברתיים הם היו מעדיפים להמשיך ולהיות איתו בבית. 

היכולת של הילדים להיפרד מושפעת ביותר מגישת ההורים ומדרכי החינוך שלהם ולכן, על ההורים לאפשר לילדיהם חוויית פרידה בתהליך רגשי בריא, שדרכה ילמדו שהם בעלי חוסן נפשי, עצמאיים ומסוגלים להתמודד עם השינוי. 
 
גישה היא דבר קטן, שעושה הבדל גדול

כדי לפתח גישה חיובית לפרידה בקרב ההורים כדאי לזכור כי:
1.   ילדים אוהבים להיות חלק ממסגרת - הם סתגלניים ובעלי סקרנות טבעית להכיר מקומות חדשים.. רוב הילדים נקלטים היטב במעונות, בגני הילדים ובכיתה א', הם נהנים והם מפיקים תועלת רבה מהשהות שם. 
2.   ילדים מתפתחים במסגרות החינוכיות – הם רוכשים מיומנויות רבות התורמות לצמיחתם - מיומנות חברתית, עצמאות, מוטוריקה עדינה וגסה, למידה והעשרה ועוד.  

הורה שחש אשמה, דואג ומרחם על ילדו מגדיל את הסיכוי שלילד יהיה קשה יותר להיפרד ולהשתלב בגן. לעומתו, הורה שגישתו חיובית יכול להעביר מסר של אמונה ביכולת של הילד להתמודד ובכך הוא מגדיל את סיכוייו להסתגלות טובה בגן.

8 המלצות לדרך:

 
פרצופים מוכרים – האם יש בגן מישהו מוכר?
היכרות מוקדמת עם חבר או שניים תפוגג את תחושת הזרות והבדידות. 

  הכנות מוקדמות - מומלץ להגיע לפגישת היכרות מוקדמת שגננות ומורות נוהגות לערוך בסוף החופש, להכיר לילד את הדרך לגן/בי"ס, ולעשות לו סיור בתוך המבנה ובחצר. 

  הביטחון מתחיל כשהספק נגמר – ידע מגביר את תחושת הביטחון ומסייע להתמודדות קלה יותר. הסבירו לילד מי ייקח ומי יחזיר אותו מדי יום, מה עושים בגן, סדר היום בגן וכדומה. 

   הדרגתיות – בהתאם לנהוג בגן לוו את הילד באופן הדרגתי, הן מבחינת הזמן שנשארים איתו מדי יום והן מבחינת המעורבות. הפנו את הילד אל הגננת/מטפלת כשהוא רוצה משהו כדי שילמד לסמוך עליה ולתת בה אמון. 
בשעת הפרידה פעלו בביטחון ולא בהססנות, אפשרו לילד לבטא את אי שביעות רצונו והיעזרו בצוות הגן/מעון.
  טקס פרידה וחשיבות ההתמדה - מנהגים קבועים ומוכרים מעניקים לילדים תחושת רוגע וביטחון. לאחר ימי ההסתגלות הראשונים החליטו על אופן פרידה קבוע. בהתאם לגיל, כדאי 
לשתף ולאפשר לילדים להציע ולבחור את טקס הפרידה, זה יגרום להם להרגיש משמעותיים ויתרום למוטיבציה שלהם לשתף פעולה.

 
סבלנות לתהליך – תחושת חוסר הביטחון במקום החדש עשויה להתבטא בתופעות כגון חוסר תאבון, עייפות, בכיינות, הצמדות להורים, וקשיי שינה. תגובות אלה הינן טבעיות ורווחות ועל פי רוב הן חולפות במהירה. 
חשוב לאפשר לילד להתרגל בקצב האישי שלו, בלי להאיץ בו, בלי לחץ ומבלי להשוות אותו לילדים אחרים. 
היו סבלניים כי ההתמודדות עם ההתחלה החדשה היא הזדמנות להתחזקות רגשית, לצמיחה ולהתפתחות אישית.  

  שמירה על אמון – הקפידו לומר לילד שלום גם אם אתם חוששים שיבכה. העלמות בחשאי תפר את האמון של הילד בכם.  

  הימנעו ככל האפשר משינויים משמעותיים נוספים - מעבר דירה, גמילה מבקבוק/מוצץ, גמילה מחיתולים, מעבר מיטה וכו'. 

הורים המביטים לטווח הרחוק צריכים לשאול את עצמם מה עליהם לעשות היום כדי להכין את ילדיהם לעתיד, לחיים. בין השאר, עליהם לעזור להם לפתח את יכולת הפרידה כך שיוכלו להסתגל באומץ למצבים חדשים מבלי שעולמם יתערער ומבלי שישלמו על כך מחיר רגשי גבוה.

הכותבת היא איילת אפשטיין, יועצת ב"קול להורה" קו הייעוץ להורים לגיל הרך של ויצו 6968*
בעלת 
M.A בלימודי משפחה, מוסמכת מכון אדלר בהדרכת קבוצות הורים ויעוץ הורי פרטני.
https://www.facebook.com/kollahore