ויצו ישראל העניקה תעודת הוקרה להוריה של שירה בנקי ז"ל על התנדבותה

אורי ומיקה בנקי קבלו את התעודה בוועידת ויצו ישראל בעבור בתם, אשר נרצחה במצעד הגאווה בירושלים. שירה ז"ל התנדבה במקלט של ויצו לנשים נפגעות אלימות במשך שלוש שנים.

התעודה הוענקה במסגרת ועידה שנתית של הארגון, אשר נערכה השבוע ברמת גן. את הועידה פתח שר הרווחה והשירותים החברתיים, חיים כץ והשתתפותה בה מאות מחברות הארגון לדון בנושאי מעמד האישה בישראל, התנדבות ואחריות חברתית.


שירה ז"ל התנדבה במקלט של ויצו לנשים נפגעות אלימות במשך שנתיים במסגרת פרויקט מחויבות חברתית בבית הספר ליד"ה שבו למדה, בשכונת בית הכרם בעיר. שירה האריכה את התנדבותה לשנת מחויבות נוספת, בשל תחושת התרומה המשמעותית לילדים השוהים במקלט.  

במסגרת התנדבותה, הייתה אחראית שירה על קיום פעילויות חברתיות וחינוכיות לילדי המקלט והשקיעה רבות כדי לסייע להם להתמודד עם המציאות האלימה שבה גדלו. רבקה נוימן, מנהלת האגף לקידום מעמד האישה, מספרת כי שירה הקדישה את עצמה למען הילדים. היא ציירה איתם, שיחקה, סייעה בשיעורי בית והקריאה להם סיפורים. הילדים אהבו אותה מאוד ונקשרו אליה". עוד מוסיפה רבקה נוימן, שהיא גם דודתה של שירה ז"ל: "ההתנדבות במקלט דורשת בשלות ובגרות והתמודדותה של שירה עם המורכבות של המקום היתה מרגשת מאוד".  

תעודת ההוקרה הוענקה להוריה של שירה, אורי ומיקה בנקי, על מסירותה יוצאת הדופן של שירה כלפי ילדי המקלט ועל הרגישות המיוחדת שהפגינה כלפי הנשים וילדיהן. בתעודת ההוקרה נכתב כי היא ניתנת לשירה "על אחריות ומחויבות חברתית גבוהה, ועל היותה לוחמת לצדק, לסובלנות ולקבלת האחר".

הוריה של שירה קיבלו בהתרגשות את תעודת ההוקרה, והודו לויצו על ההחלטה לציין את פועלה במקלט. אביה, אורי בנקי, אמר: "תמיד התגאינו ושמחנו לשמוע משירה על ההשקעה שלה בילדי המקלט, ועל כך שהעניקה להם מסגרת יציבה. שירה יכלה לבחור משימה קלה יותר, אבל לא רצתה לעשות לעצמה חיים קלים. אנו מקווים שעוד מתנדבים ימשיכו להתנדב במסגרות לילדים בסיכון, וימשיכו את דרכה של שירה".    

המקלט לנשים מוכות בו התנדבה שירה הוא אחד מ-14 מקלטים לנשים בארץ. לצד הצוות המקצועי פועלים במקלטים עשרות מתנדבים המסייעים בתמיכה בנשים וילדיהן כמו עזרה בשיעורי בית, לצוותי הגן, ליווי לחוגים ועוד. רוב הנשים שוהות במלקט בממוצע חצי שנה עד שנה.
מעבר להיותו שרות מציל חיים בראש ובראשונה, המקלט הינו מסגרת טיפולית אינטנסיבית לאשה ולילדיה.

גילה אשרת, יו"ר ויצו ישראל: "למרות גילה הצעיר, שירה גילמה באישיותה את כל הערכים הנמצאים בליבת תנועת ויצו: שוויוניות, סובלנות, קבלת האחר ונתינה לקהילה. אבדה לנצח נערה כה מיוחדת ומוארת, שהתנדבה במקום בו שוהים ילדים קרבנות אלימות, באקט רצחני של אדם אלים וחשוך. ויצו תמשיך לפעול כנגד אלימות והבניית שיח חברתי פלורליסטי והומני, הנותן מקום לכל אדם באשר הוא".