שלי ורק שלי

"שלי ורק שלי" סרט עלילתי וסדנה לזיהוי ומניעת אלימות בזוגיות צעירה, בחירת בני זוג וניהול מערכות יחסים בריאות

 

 

אודות הסרט

במסגרת פעילותו בנושא אלימות נגד נשים הפיק האגף לקידום מעמד האישה בויצו סרט עלילתי –"שלי ורק שלי"- שמטרתו להציג בפני בני הנוער התפתחותה של מערכת יחסים זוגית בשלב החיזור, בה ניכרים סימנים מקדימים להתפתחותה של מערכת אלימה. הסרט עוסק בזיהוי ומניעת אלימות בזוגיות צעירה. 

 

הקרנת הסרט מלווה בהרצאה או סדנה/סדרת מפגשים תהליכית שנבנו על ידי צוות מקצועי ומונחית על ידי עו"ס המתמחים בטיפול באלימות, מתוך ההבנה כי קיומה של פעילות חינוכית מניעתית בנושא תפתח פתח להעלאת המודעות בקרב בני הנוער ותקדים תרופה למכה.  

 

המטרה המרכזית של הסרט והסדנא המלווה: מניעת אלימות בזוגיות באמצעות הקניית יכולת לזהות סימנים ורמזים להתנהלות אלימה.

 

מטרות התכנית:

 מניעת אלימות בזוגיות באמצעות הקניית יכולת לזהות סימנים ורמזים להתנהלות אלימה בראשית ובהעמקת הקשר הזוגי תוך קבלת דרכי התמודדות לאורך הקשר. 

  • קידום שיח על יחסים בין המינים, ממקום של שוויוניות ורגישות מגדרית, במטרה לחזק את הידע של בני הנוער לגבי תהליכי יצירת קשר מיטיב תוך התייחסות לצרכים הייחודיים של כל פרט. 
  • העמקת הידע של המשתתפים לגבי תהליכי הסללה מגדריים ומכלול הגורמים המשפיעים על בחירת בן/בת זוג ועל היכולת להיות בקשר המבוסס על קרבה, אהבה, אותנטיות וביטחון. 
  • העשרת מכלול הכלים לתחילת קשר זוגי, והרחבת השפה והמודעות של בני נוער למצבים בריאים במערכות יחסים זוגיות, תוך התייחסות למציאות ולאתגרי התקופה הנוכחית. 

 

הסדנה נוגעת בארבעה חלקים מרכזיים בקשר:

"טרום הקשר" יעסוק בעיקר בפנטזיה בה מופיע ייצוג בן/ת הזוג, "ראשית הקשר" חיזור וההיענות לחיזור, "מיסוד הקשר" העמקת הקשר בין בני הזוג והסביבה, "תהליך פרידה" סיום וסגירת קשרים בינאישיים. בכל שלב יושם דגש על זיהוי סיטואציות בעלות אופי אלים ודרכי התמודדות עימן.

הסדנא מדמה אורח חיי קשר כספירלה, המתחילה בעולם הפנימי של כולנו וממשיכה במציאות הזוגית ובהמשך הדיאלוג בין העולם הפנימי לקשר הזוגי.

דימוי התהליך הספירלי ביחסים נבחר כיוון שאף במצבים של פרידה ממשיך להתקיים בתוכנו ייצוג בן/ת הזוג ונוכחות הזיכרון של הקשר ממשיך ללוות אותנו בקשרים הבאים.


רציונל ומבנה הסדנה:

בגיל ההתבגרות במהלך התיכון, מתחילה להתעורר סקרנות בין מגדרית ובד בבד נרקמים קשרים זוגיים אינטימיים ראשונים.

הצעירים והצעירות חשופים ומוצפים בידע, המגיע בעיקר דרך הרשתות החברתיות ודרך אמצעי התקשורת על יחסים אינטימיים.

 

פעמים רבות מועברים מסרים שגויים לגבי יצירת קשר בין המינים. התפיסות והדימויים בהם מוצגים נשים וגברים מייצרים תפיסת מציאות שגוייה,

לגבי האופן שבו מבנים גבריות ונשיות ומנהלים מערכות יחסים אינטימיות.

הסדנא משלבת בין צפייה מודרכת בסרט "שלי ורק שלי" ובין ידע תיאורטי, התנסויות חוויתיות וכלים מעשיים.

במפגשים אלו יקבלו המשתתפים/ות הזדמנות להתבונן על הגורמים המשפיעים על בניית הזהות שלהם, לחקור ולערער על תפיסות חברתיות קיימות,

להבין תהליכים המאפיינים יחסים אינטימיים, לברר ולשאול מהי הזוגיות הנכונה והמיטיבה עבורם.

 


הזמנת הסדנה

ניתן להזמין את הסדנה באגף לקידום מעמד האישה בטל`: 03-6923791