סקר ויצו: שליש מבני הנוער היו עדים לאלימות בין הוריהם

ויצו חושפת נתונים קשים אודות חשיפה לאלימות בבית 

 

בקרב צעירים ובני נוער:

 

• 67% מכירים באופן אישי צעיר שחשוף לאלימות בביתו 
 57% מעולם לא קיבלו מידע בבית הספר בנושא אלימות במשפחה 
 1 מכל 4 צעירים לא יספר לאיש שהוא עד לאלימות בביתו 


יו"ר ויצו ישראל גילה אשרת:
"מדובר בכשל מערכתי. מאות אלפי ילדים בישראל שקופים אל מול החברה והטיפול בהם נופל בין הכיסאות"

סקר מיוחד שערך ויצו ע"י חברת 'סאפיו' בקרב צעירים בישראל, במסגרתו ביקש הארגון לבדוק את היקף החשיפה של ילדים ובני נוער לאלימות במשפחה ואת תפיסותיהם לגבי אלימות במערכת זוגית. הסקר נערך במסגרת קמפיין שמובילה ויצו לציון היום הבינלאומי למאבק באלימות כלפי נשים תחת הכותרת "מוציאים את הילדים ממעגל האלימות", שבאמצעותו אנו קוראים לממשלה להקצות תקציבים מיוחדים ולפתח תכניות לאיתור ילדים חשופים לאלימות ולטיפול בהם. הסקר נערך בקרב 500 בני נוער וצעירים בגילאי 16-24, המהווים מדגשם מייצג של האוכלוסייה.

הנתון המדאיג ביותר מתייחס לכך ש 1 מכל 3 צעירים (37%) חשוף או היה חשוף לאלימות בביתו. כאשר אחד מתוך עשרה היה עד לאלימות פיזית: אגרופים, סטירות, דחיפות ועוד. המספרים מטפסים עוד יותר כאשר 67 אחוז מהנשאלים הודו כי הם מכירים באופן אישי אדם בן גילם שנחשף בביתו לאלימות. 

אולם היקף ממדי האלימות בבתים איננה הסוגיה הקשה היחידה שעולה מהסקר, שכן התוצאות מלמדות כי במקרים רבים הסביבה מתעלמת ולא יודעת להושיט סיוע משמעותי. מהנתונים עולה כי רק 16 אחוזים מכלל הצעירים נשאלו באופן יזום ע"י מבוגר על מצבם בבית. בקרב אלו שאישרו כי נחשפו לאלימות פיזית בין הוריהם רק 29% זכו להתעניינות מסביבתם הקרובה וניסיון לסייע. במקביל הודו כרבע מהנשאלים (24%) כי לא היו פונים לקבלת עזרה במידה והיו חוויות אלימות בין הוריהם. כמו כן נשאלו הצעירים האם עברו במסגרת בית ספרית שיחות ופעילות בנושא אלימות במשפחה ומיגורה, כש- 57% מהנשאלים השיבו בשלילה וציינו כי מערכת החינוך מעולם לא קיימה נתנה כלים אמיתיים להתמודד עם התופעה הקשה.

עוד בחן הסקר אלו התנהגויות מוגדרות בקרב הצעירים כהתנהגויות אלימות. מהממצאים עולה כי לצד פעולות שנתפסות אלימות באופן כמעט גורף ע"י בני הנוער, כמו אגרופים (92%), סטירות (89%) ומשיכות בשיער (87%), רק 64 אחוזים מהצעירים הגדירו קיום יחסי מין כשאין רצון אמיתי בין שני ההורים כאלימות ו-42% בלבד הגדירו אלימות כלכלית ושליטה על כספים כאלימות בתוך המשפחה. 25 אחוז בלבד הגדירו כאלימות הרמות קול בעת ויכוחים.

יו"ר ויצו ישראל גילה אשרת התייחסה לנתונים ואמרה: "הנתונים משקפים תמונה עגומה ולא מפתיעה, המלמדת כי האלימות נמצאת ביותר מדי בתים במדינת ישראל. הכשל בטיפול הינו רב מערכתי ומתחיל במערכת החינוך שלא מזהה עצמה ככלי מרכזי באיתור הילדים, ונמשך אל כלל הגורמים אשר אמורים לטפל בהם. כתוצאה מכך, מאות אלפי ילדים בישראל שקופים אל מול החברה וטיפול בהם נופל בין הכיסאות. זו ההזדמנות האמיתית של מדינת ישראל להביא לפתרון מלא ומקיף למגפת האלימות במשפחה, באמצעות הובלת התוכנית הבין משרדית שאושרה כבר אשתקד ועדיין ממתינה ליישום."

גלי הרשנזון מנכ"ל סאפיו: "נתוני המחקר המעידים על שיעורי חשיפה עקיפים וישירים מאוד גבוהים של בני נוער וצעירים לאלימות בבית מהווים תמרור אזהרה לכל העוסקים בתחום. זאת במיוחד נוכח העובדה כי פחות ממחציתם נחשפים לשיחות ופעילויות בנושא במסגרת בית הספר וכי הרוב המכריע מעולם לא נשאל על הנושא ע"י מבוגר. בהקשר זה ניכר גם הצורך בהעמקת ההבנה של הצעירים ובני הנוער על ממדי אלימות שונים שרבים מהצעירים ובני הנוער אינם תופסים ככזו כדוגמת שליטה על כסף או יחסי מין כפויים".