"פתאום הרגשתי שיש לי כוח, ואני יכולה לעבוד!"

נשים עושות שינוי, כך באמצע החיים, ובאות לרכוש מקצוע בויצו. פגשנו אותן בסיום קורס מטפלות, דקה לפני שהן יוצאות לשוק העבודה. 

17/10/2010

הן באו ללמוד- ומצאו את עצמן עוזרות ותומכות אחת בשנייה. הן הגיעו ללא שום קשר או היכרות מוקדמת, ומצאו עצמן שותפות לסודות הכי כמוסים ולהתרחשויות הכי אינטימיות בחיי כל אחת תוך כדי הלימודים האינטנסיביים. הן הגיעו לקורס מתל אביב, יפו, בני ברק, פתח תקווה, שהם, לוד ורמלה. דרוזיות, מוסלמיות, נוצריות ויהודיות, בחלקן דתיות, בחלקן חילוניות, צעירות לצד מבוגרות. קודם לקורס, הן עבדו בשלל מקצועות ועיסוקים מתחום הביטוח, האדמיניסטרציה ואחת אף הייתה תופרת למחייתה. כולן הגיעו לויצו כדי ללמוד כיצד תוכלנה להיות מטפלות לגיל הרך, המחנכות החדשות של דור העתיד, זאת על אף המחאות הרבות על רקע שכרן של המטפלות בישראל. מי שנכח בסיומו של הקורס מצא נשים ערכיות ואסרטיביות הרואות במקצוע המטפלת שליחות של ממש.

השינוי שזה עשה לי!  
אלה, עולה חדשה מקזחסטן, המתגוררת עם בעלה ושני ילדיה ברמלה, שיתפה את חברותיה לקורס בסיפורה: "למדתי בקזחסטן במשך ארבע שנים במכללה להוראת הגיל הרך, ולאחר מכן המשכתי לעוד שנתיים באוניברסיטה. כשהגעתי לישראל, כעולה חדשה, שלא יודעת את השפה, מצאתי עצמי יושבת בבית עם שני ילדיי. הרגשתי שאני נחנקת. לא יצאתי כמעט מהבית בגלל מחסום השפה, ולא יכולתי להתפתח משום בחינה. לא ידעתי לאן לפנות או למי. כשהגעתי ללשכת התעסוקה, פתאום קיבלתי הצעה לקורס מטפלות בויצו. זה היה מדהים השינוי שזה עשה לי! קיבלו אותי עם חיוך, הרגשתי פתאום שיש לי כוח ואני יכולה לעבוד", כך אמרה אלה בעודה בוכה מהתרגשות. "אני מרגישה פה כמו מלכה! מחשיבים אותי, עונים לי על שאלות. תודה שנתתם לי עבודה! כל הקושי שהיה לי- עבר. עכשיו יש לי עבודה חדשה, מעון חדש, הסעה חדשה. אני לא מאמינה איך השתנו לי החיים".
אודליה, אם חד הורית צעירה מלוד שקיבלה הצעת נישואין מבן זוגה במהלך הקורס, שיתפה גם היא את חברותיה בשינוי שעברה באמצעות הקורס: "יש כאן קבוצה מקסימה של נשים חזקות ומעניינות. הקורס הזה שינה אותי מהקצה אל הקצה. אני מרגישה שיש לי היום הרבה יותר בטחון והרבה יותר ידע.  אני, בין השאר, גם אמא טרייה ואני חושבת שחשוב שכל אמא תעבור את הקורס הזה של ויצו, כי כך היא תגדל את ילדיה באופן טוב יותר, תדע להכיר את כל השלבים ההתפתחותיים, ותוכל להעניק לילד הרבה יותר".
שרה כרמון, המדריכה הראשית בקורס אמרה בנוכחות חגית סלומון, מרכזת הקורס, ובנוכחות בוגרותיו כי היה לה לעונג ללמד אותן, ומקווה שתצלחנה ליישם את מרבית החומר הנלמד: "המערכת בתחום הגיל הרך זקוקה לכן. היה זה קורס יוצא דופן של נשים חיוביות ומקסימות".

ומה יהיה בעתיד הקרוב?
אנה מריה, שהגיעה לישראל  מקונגו, היא אמא בת 40 ל- 4 ילדים ורוצה להעניק את אותו חום, את אותה אהבה גם לילדים בהם תטפל במעון. דנה מראש העין מחליטה בסוף הקורס שהיא ממשיכה ללמוד ולהיות גננת: "התאהבתי בתחום הזה". דבורה מבני ברק, החליטה לפתוח משפחתון וסיפרה לכולם כמה נהנתה וכמה הקורס תרם לה. נטליה, בת 53 מפתח-תקווה, שתמיד עבדה כמטפלת, אך בבית אבות, מחכה כבר להתחיל לעבוד. "לטפל בקשישים או לטפל בילדים זה כמעט אותו דבר. לא רק שיש דמיון, צריך להשקיע ולהראות יחס אישי חם. למדתי בקורס המון מילים חדשות, קיבלתי המון ביטחון. תודה על הסבלנות, תודה על הכל!".

לעדכונים לגבי פתיחתם של קורסים נוספים אנא פנו אל חגית סלומון, 03-6923873

 

 

 

 
 

קורס מטפלות- מתיאוריה למעשה

האגף לגיל הרך בויצו העולמית מכשיר מדי שנה בשנה מאות נשים לעבודה כמטפלות לגיל הרך. חלק מהקורסים במימון משרד התמ"ת מיועדים למחפשי עבודה, ביניהם נשים, ראשי משפחות חד הוריות. השנה הוחל בפרויקט משותף לויצו עם הקרן למפעלים מיוחדים של הביטוח הלאומי בפרויקט הכולל תהליך לאיתור וליווי ההשמה במעונות והמשך תמיכה במטפלת החדשה שזה עתה החלה בעבודתה.
תכני הקורס, המתפרשים על פני מספר חודשי לימוד, כוללים את תפקידי המטפלת הן בהיבטים הפיזיים והן הפדגוגיים, לימוד עקרונות בחינוך ילדים, משמעת, עידוד עקביות; זיהוי קשיים במהלך התפתחות הילד– גורמי סיכון, הפרעות התפתחותיות, התמקדות בנושא השנתי של המעונות- תזונת ילדים; שילוב אומנויות בחינוך – משחק, התנסות בחומרים, ספרות ילדים, מוסיקה ושירי ילדים ותנועה; התמקדות בתקשורת בין אישית ואתיקה מקצועית לצד בטיחות ותחזוקה, עזרה ראשונה והחייאה. בשילוב עם לימוד תיאוריות התפתחויות הנוגעות להתפתחות חושית, מוטורית, חברתית, רגשית ושכלית מושם דגש על ארגון הסביבה הפיזית במעון ומחוצה לו, פיתוח עבודת צוות ועבודה יחד עם ההורים.