היום הבין-לאומי לציון המאבק באלימות נגד נשים - 25.11.2010

תנועת ויצו לממשלת ישראל: העניקו קצבת הבטחת הכנסה לדיירות מקלטים לנשים מוכות.   

25/11/2010

עשרות פעילות ויצו מרחבי הארץ צעדו במרכז תל אביב כשהן נושאות ארונות קבורה שחורים לזכר 19 הנשים שנרצחו בישראל השנה ולאחר מכן ערכו עצרת זיכרון מרכזית בהשתתפות שר הרווחה, יו"ר האופוזיציה וחברי כנסת נוספים
 
לרגל היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים, שהתקיים היום (25/11) ערכה תנועת ויצו צעדת אבלות ועצרת מרכזית לזכר הנרצחות, ברחבת בית אריאלה בת"א. צעדת האבלות יצאה מבית ויצו בת"א, בהשתתפות עשרות פעילות ויצו, נשים וגברים מרחבי הארץ, שנשאו 18 ארונות קבורה, לזכר הנשים שנרצחו השנה בישראל.

בעצרת האבלות השתתפו שר הרווחה יצחק הרצוג, יו"ר האופוזיציה ח"כ ציפי לבני, סגנית השר לענייני נשים גילה גמליאל, ח"כ אורית זוארץ, ח"כ ציפי חוטבלי וח"כ שלמה מולה, זהבה גלאון ואישי ציבור רבים אחרים. הנחתה את העצרת הילה אלפרט ובמהלכה נאם גם מיכאל אליין – אחיה של אורלי טפטה אשר נרצחה לפני כשנה בנתניה ע"י בעלה.

יו"ר האגף לקידום מעמד האישה של ויצו, גילה אושרת, אמרה בפתיחת העצרת: "החודש האחרון היה חודש קשה לחברה הישראלית. מעשי הרצח והאלימות במשפחה רדפו בזה אחר זה. מדובר ב-19 נשים, שהיו קרבן של טרור ואלימות. יש לעשות מעשה שיעצור את כדור השלג הנוטף דם.

"האלימות במשפחה היא תופעה חברתית קשה וחמורה הפוגעת בכל השכבות החברתיות של האוכלוסייה ללא הבדלי מעמד, השכלה או מצב חברתי. היא קיימת בכל המגזרים - יהודים, ערבים, דרוזים ובדואים. היא קיימת בקרב חילוניים ודתיים, צעירים ומבוגרים, תושבים ותיקים ומתרחבת בקרב העולים החדשים, אלימות במשפחה היא הפרה בוטה ביותר של זכויות האדם".

עוד הוסיפה אושרת, כי יש להכיר בעובדה, שאלימות נגד נשים היא לא בעיה של הנשים בחברה, היא בעיה של החברה. ועובדה זו משנה את התפיסה של אלימות נגד נשים והופכת אותה מנושא אישי לסוגיה ציבורית, המחייבת נקיטת צעדים למיגור התופעה, והצבתה בראש סדר העדיפויות הלאומי והקצאת משאבים ליישום תכניות עבודה מערכתיות.

אושרת, פנתה לשר הרווחה שנכח בעצרת וקראה לו בשם הנשים הנמצאות במקלטים והנשים המוכות לקדם הצעת חוק ממשלתית אשר תכיר בנחיצותו של תיקון חוק הביטוח הלאומי, כך שיאפשר לנשים השוהות במקלט לקבל הבטחת הכנסה, למען עתידן ולמען עתיד ילדיהן. נשים רבות חוזרות לבני זוגן האלימים בשל מצוקה כלכלית. לאור העובדה שהמדינה משקיעה כספים רבים בשירותים עבור נשים נפגעות אלימות וילדיהן, תוספת גמלת הבטחת הכנסה  הינה תוספת שולית יחסית  , אך משמעותית ולעתים הרת גורל לנשים אלו.

אחיה של אורלי טפטה(34), שנרצחה באוקטובר האחרון  מיכאל איילין קרא  לכל הנשים בישראל  לא לשתוק, לא לחכות ולומר "שיהיה בסדר", כפי שאחותו אורלי אמרה לו,יום לפני שנרצחה.

"אני קורא לכל האחיות אל תשתקו, אל תתביישו, שתפו את המשפחות שלכם, האחים, הדודים ואל תפחדו. אל תישארו בגלל הבית או בגלל הרכוש, או הילדים, או מה בגלל מה שיגידו השכנים, המשפחות, קודם הצילו את חייכן".

עוד קרא איילין למשפחות לתמוך באישה ולעודד אותה ולעזור לה, שהיא מבקשת לעזוב את הבעל האלים לנשים והגברים שסובלים בזוגיות לקום ולעזוב ולא לחכות לזוועה שתבוא, כי אפשר לבנות את החיים מחדש.

יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני: "היום הזה צריך להיות יום בו החברה הישראלית מבינה שיש מילים שלא משתמשים בה ואנחנו מוחקים ומוחקות את המושג רצח על רקע רומנטי ואת המושג רצח על כבוד המשפחה. אין רומנטיקה שמחבקים בה מוות ואין כבוד לרצח. כבוד המשפחה הוא הכבוד, שניתן לנשים בחייהן ויש להוקיע אדם שרוצח ממשפחתו, יש להוקיע אותו מהחברה בה הוא חי וממשפחת האדם."

 "כאשר עוברים על שמותיהן וקורות חייהן של הנרצחות מדהים לגלות עד כמה בחברה הישראלית נשים צריכות להיאבק על שוויון בחייהן, עד כמה קבוצות שונות בחברה הישראלית צריכות להיאבק על שוויון בתוך החברה וכיצד אותן נרצחות מצאו שוויון במותן, כי היה מי שחשב שהן החפץ שלו, שהן נקנו בכתובה או בטבעת או בכל מנהג אחר.ואותו אדם חשב שהוא יכול לעשות בהן כרצונו. אני רוצה לדבר היום גם על המועמדות לרצח, כי אין מילים אחרות לתאר נשים שנמצאות בבית, מאוימות במשפחה וכאשר הן מוצאות את הכוח לעזוב אין להן לאן ללכת אלא לאותם מקלטים שויצו דואגת להם כל ימות השנה.זה לא מספיק.אני רוצה לדבר ביום הזה על כסף- הכסף שהובטח לפני שנה על ידי רה"מ- 5 מיליון שקלים. כדאי שבישיבת הממשלה הפתרון ימצא בדיוק בסכום שהובטח ולא אגורה אחת פחות. *זה לא עניין לנשים בלבד ואין משמעות לתקציב שניתן לשנה בלבד אם הוא לא יופיע בבסיס התקציב גם בשנה הבאה".
 
ח"כ שלמה מולה (קדימה): "שמדובר בטרור וצריך לטפל באלימות נגד נשים בדיוק כמו מלחמה בטרור. המדינה צריכה להקצות משאבים גדולים יותר למיגור תופעות  אלה ולבנות תוכניות מותאמות תרבות. על הנשים והגבים גם יחד מוטלת האחריות להיאבק באלימות נגד נשים".

לרשימת כתבות על ויצו בכלי התקשורת, לחצו כאן!

תמונות: יעל צור