הנהלת ויצו העולמית מסיירת באזור השריפה בכרמל

הנהלת ויצו העולמית בראשותן של גב' הלנה גלזר, הנשיאה, גב' טובה בן-דב, יו"ר ההנהלה, גב' יוכי פלר, יו"ר ויצו ישראל, מירלה גל המנכ"לית, יצאה ביום ג' 14.12.2010 לסיור באזור השריפה הגדולה בכרמל.

16/12/2010

מטרת הסיור הייתה להתרשם מנזקי השריפה ולאתר נושאים אשר בהם יכולה תנועת ויצו לסייע לנפגעים.
הקבוצה רבת המשתתפות התארחה  בפנימיית  ויצו אחוזת ילדים ושמעה מפי מנהל הכפר מר יוסי סרגוסטי ושולמית ברנסקי  האחראית על השרות הטיפולי במקום על הטראומה הנוראה שעברה על הילדים שבמקום, על הפחדים שמלווים אותם עד היום ועל הטיפול המקצועי והמקיף הניתן לילדים על ידי המדריכים והצוות המקצועי של הכפר.

שלושה חניכים : בן, אור ונאור (שמות בדויים) סיפרו בהתרגשות את שעבר עליהם במשך הימים הנוראים של השריפה וחשפו טפח  מסיפורם האישי הנוגע ללב.

פנימיית  ויצו אחוזת ילדים הוא בית חם לכ- מאה ילדים שעברו טראומות קשות בחייהם הקצרים וההלם הקשה כתוצאה מהאיום בשריפה לא הקל עליהם במאום ואותות הטראומה ניכרו בהם.

מנהל ויצו אחוזת ילדים יוסי סרגוסי , שלומית והצוות המסור, אשר התייצבו במקום מיד עם ההודעה על האסון וליוו את הילדים יד ביד כל העת תוך "הזנחת" משפחותיהם אשר גם הן גרות בקרבת מקום, ימשיכו לעשות כל שביכולתם לתמוך לחבק ולהעצים את הילדים שרואים בהם "הורים" ומלווים נאמנים.

הביקורים הבאים היו בסניפי ויצו בכפרים  הדרוזיים. בעוספיא נפגשנו עם היו"ר הגב' סמירה עזאם וחברות הסניף ובדליית  אל כרמל.נפגשנו  עם היו"ר  עאדה כאמל וחברות הסניף.

הכפרים עצמם לא ניזוקו ישירות אך פחד השריפה  והעשן הכבד אפפו אותם והרעידו את נימי נפשם של התושבים אשר רובם נטועים זה דורות בנוף הכרמל הירוק תמיד. מילותיה של סמירה לפיה "הלב נשרף" ו"הכרמל הוא גינת הבית שלנו" ריגשו את כולן.. התחושה של " התגמדות האדם" לנוכח מה שקרה וחוסר היכולת " להציל את הבית" אשר ביטאו שיקפה את מה שחשנו כולנו במהלך הימים בהם השתוללה השריפה.
הדבר ניכר והורגש במפגש הקסום עם הנשים המסורות והיקרות המובילות מהלך לשינוי איטי אך יציב ומתמשך בחברה המסורתית הדרוזית.
החברות הדרוזיות מאד התרגשו וארחו את הבאות במאור הפנים ובנדיבות האופייניים להן.
הסיפורים על שעבר עליהן ועל בני משפחתן במשך ימי השריפה הקשים וסקירה קצרה על הפעילות בסניפיהן תוך הבעת תקווה לשמירה על קשר אמיץ עם חברות ויצו בסניפים השונים בארץ היו בלב שיחת הרעים.
החברות הביעו רצון לקיים עם בני הנוער בבתי הספר שבמקום פעילות בתחום  הצלת נפשות, כיבוי אש, התנהלות בזמן אסון טבע או חלילה מלחמה וכן תשמחנה החברות  במגזר הדרוזי להיעזר  בתחום העצמת נשים, יוזמה עסקית והעשרה תרבותית.

הנהלת ויצו  ובראשה הגב' הלנה גלזר, הגב' טובה בן-דב והגב' יוכי פלר  הבטיחו כי תנועת ויצו בעולם כולו תמשיך ותעמוד לצד הילדים והמשפחות ותפעל בכל דרך למזעור הנזקים ומתן כלים להתמודדות עם הטראומה.

בסופו של סיור מאלף  זה עצרה הקבוצה ועמדה דומם אל מול הנוף של עצים שחורים שרופים ואדמה חרוכה. הכול הרכינו ראש לזכר הנספים באסון והביעו תקווה שלא יישנה לעולם.