דברי הגב` הלנה גלזר, נשיאת ויצו העולמית, בעת ביקור חברות המליאה בכנסת

נאומה של הגב' הלנה גלזר, נשיאת ויצו העולמית, כפי שנקרא בעת ביקור משתתפות המליאה בכנסת.

30/1/2011

גברתי – ח"כ ציפי ליבני – יו"ר האופוזיציה

גבירותיי –:
סגנית השר גילה גמליאל
ח"כ ד"ר רחל אדטו
ח"כ אורית זוארץ
ד"ר דפנה הקר
נשיאות פדרציות וחברות ההנהלה של פדרציות ויצו מרחבי העולם

בוקר טוב,

ראשית, ברצוני להודות לח"כ ציפי ליבני  שהסכימה לתת חסות לכנס לציון 90 שנה לויצו העולמית המתקיים כאן בכנסת ישראל.

ברצוני גם להודות ל סגנית השר גילה גמליאל, ח"כ ד"ר רחל אדטו, ח"כ אורית זוארץ על שניאותו להשתתף בדיון "החקיקה כערוץ לקידום נשים בחברה הישראלית". ברצוננו להצדיע לעבודתכן ומאמציכן לקידום מעמד האישה בישראל ועל היותכן ידידות נאמנות של ויצו.

לא סוד הוא, שהתאכזבנו מתוצאות הבחירות האחרונות ולא זכינו לראות נשים מהוות לפחות 30% מכלל חברי הכנסת. עצוב גם שלא מספיק נשים מצביעות לנשים. אבל אם נסתכל על העולם הרחב, נראה שמלכות שולטות בבריטניה, דנמרק והולנד, ויש כיום יותר 20 נשים בתפקידי ראש ממשלה או נשיא במדינותיהן . אני תקווה שבחגיגות ה- 100 של ויצו העולמית בעוד עשור – נראה גם אצלנו במדינת ישראל - ראש ממשלה (בפעם השנייה) או נשיאה.

אני גם שואלת את עצמי מדוע יש כה מעט נשים המכהנות בהנהגות של הארגונים היהודיים והציוניים הבינלאומיים? נשמע לכן מוזר אבל זה נכון. אני עומדת כאן ומסתכלת בכן - נשיאות פדרציות וחברות ההנהלה של פדרציות ויצו מרחבי העולם, אתן מקצועיות ומוכשרות, ומעל הכל, אתן יהודיות וציוניות. אתן מחויבות לעם ישראל ולארץ ישראל. אין שום סיבה שאתן לא תמצאו את מקומכן הראוי בתפקידי מפתח בהנהגות  הארגונים היהודיים והציוניים הבינלאומיים בארצות המוצא שלכן.

זה נראה אך מתאים, לקיים את האירוע המרכזי לציון 90 שנה לויצו העולמית כאן בכנסת ישראל בדיון על חקיקה לקידום נשים. כמו כל דבר בויצו הכול מתחיל מרבקה זיו. כ- סופרג'יסטית, רבקה זיו נלחמה להשגת שיווין זכויות פוליטיות וזכות הצבעה לנשים באנגליה. כנשיאת ויצו העולמית היא הגדירה את הציונות הפעילה וקדום נשים כמשימות ליבה של תנועתנו.

רחל כגן יו"ר ויצו ישראל היתה אחת משתי הנשים שחתמו על הצהרת העצמאות של מדינת ישראל (השניה היתה גולדה מאירסון לימים רוה"מ גולדה מאיר). בעת הבחירות לכנסת הראשונה התמודדה רחל כגן בראש רשימת ויצ"ו (שסימנה היה נ'), אשר זכתה למנדט יחיד. למרות הקושי שבקיום מפלגה קטנה ואופוזיציונרית, היא נטלה חלק חשוב בייזום חוק המשפחה ושוויון האישה (1951). חוק זה תוקן מספר פעמים  והותאם למציאות בה אנו חיות. מאחר וויצו על פי הגדרה הינה על מפלגתית, הוחלט לא ליטול חלק בזירה הפוליטי מתוך מחשבה שעדיף לתנועתנו לפנות לכלל נשות המדינה ולהכיל עליהן את עיקרי ויצו – חשיבות היציאה לעבודה של נשים כשהן יודעות שילדיהן נמצאים בסביבה בטוחה, מטפחת, מחנכת ומקדמת. ויצו מאמינה שאם ביכולתה כארגון לעזור למאות ואלפי נשים, ילדים, בני נוער ומשפחותיהם במסגרת פעילותה היומיומית,  מדוע לא לסייע לכלל הנשים, ילדים ונוער בארץ באמצעות חקיקה?

ולכן באמצעות ויצו ישראל, ויצו העולמית יוזמת, פועלת ואף עושה לובי (שתדלנות) לקידום המעמד החברתי, המקצועי והכלכלי של הנשים בארץ, ולמיגור האלימות והשחיתות בכל צורותיהן. ויצו מעודדת נשים להצטיין בכל התחומים, להגיע לתפקידי מפתח וניהול בכל הרמות ואף לשאוף לקריירה פוליטית בשלטון המקומי ובכנסת.

יחד עם זאת, לאור המציאות בה אנו נמצאות, עלינו לשאול את עצמנו : מדוע יש חוקים שנשארים בספר החוקים אך לא מיושמים?
מדוע לפעמים קל יותר להעביר חוק בכנסת, מאשר להשיג את תמיכת אלה שהוא נועד לעזור להן? מה ויצו עוד יכולה לעשות כדי ליישם חקיקה המיטיבה עם נשים?

אני יודעת שצפויה לנו דיון מעניין ודינמי , ואני מבקשת, בשם כולנו להזמין את אורחותינו הנכבדות להצטרף אלינו בשנה הבאה לוועידה הכ"ה של ויצו העולמית.