שבחים לתוכנית החדשנית של ויצו נווה שאנן בקרב העולות מאתיופיה

סדנה ייחודית להכנה לתעסוקה ל- 15  נשים ממרכז הקליטה של הסוכנות היהודית בשכונה מתקיימת בשפה האמהרית ומעניקה להן כלים להשתלבות בעולם העבודה בארצן החדשה.

פורסם במקומון חדשות חיפה והצפון, מרץ 2011

8/3/2011

סניף ויצו נווה שאנן, בראשות היו״ר הפעלתנית ניצה סובוביץ, ידוע בתוכניות החדשניות הרלוונטיות שהוא מקיים לאורך כל שנת הפעילות.
אחת התוכניות הללו המהווה מקור לגאווה לפעילות ומתנדבות הסניף היא סדנה ייחודית לנשים עולות מאתיופיה להכנתן לעולם התעסוקה.
סניף ויצו נווה שאנן אימץ את מרכז הקליטה חניתה של הסוכנות היהודית בנווה שאנן שבו שוהות משפחות עולות מאתיופיה אשר אך זה הגיעו לארץ ובהן כמובן נשים. סניף ויצו בשכונה אף מיוצג באגודת ידידי מרכז הקליטה. הסדנה הייחודית מתקיימת בשיתוף פעולה עם האגף לרווחת המשפחה בויצו ישראל .
הסדנה מועברת בסניף ויצו נווה שאנן על ידי אנשי מקצוע ובראשם המדריך ג׳סטין לג׳לם, יחד עם מתנדבות הסניף והיא מתקיימת במקביל בשפה האמהרית ובשפה העברית. עד כה נערכו כמה מפגשים מעניינים במיוחד שכללו סימולציה.
בין הנושאים הנלמדים: דרכים לחיפוש עבודה, ראיונות אישיים מול מעסיק והיכרות עם התנאים הסוציאליים. אחדות מן הנשים המשתתפות בסדנה שהו בתחילתה בארץ רק כשבועיים ובהיעדר מחסום השפה הן יכלו לקבל באמהרית את כל הדרוש להן כדי להתמודד עם נושא התעסוקה בארצן החדשה. חלק מ 15 הנשים המשתתפות בסדנה מגיעות אליה עם תינוקות במנשאים, זאת כדי לא להפסיד את מפגשי הסדנה. לנוחות האמהות מעסיקות נשות הסניף את הילדים במהלך קיום הסדנה. הסדנה מועברת באמצעות מתנדבות מקסימות - נורית סנש, צילה שלמון, נורית נהון ושוש שנקר.
יו״ר סניף ויצו נווה שאנן, ניצה סובוביץ, אומרת; ״סדנת התעסוקה לנשים העולות מאתיופיה היא פשוט סיפור הצלחה. הנשים עושות חיל, מבינות עניין, מתלהבות, מתרגשות ועושות את הסימולציה בהנאה רבה.
הסדנה מוכיחה עד כמה לנשים האלה יש רעיונות יצירתיים. הן שותפות בתכנים,לומדות את המנהגים בארץ בנוסף לנושאים שימושיים כמו כיצד יש לגשת לראיון עבודה ומה הן צריכות להביא מעצמן לעבודה. הסדנה זו ממש ברכה ובסיומה הן תוכלנה להשתלב בתעסוקה בתחומים שונים״.
כתוצאה משיתוף הפעולה עם מנהלת המרכז, אבבצ׳ יברקן ונציגות המרכז, גב׳ ויקי והמתורגמנית גב׳ אורית, קיבלה הסדנה ערך מוסף עצום.
פעילות ברוכה זו לא יכולה הייתה לצאת לפועל ללא הסיוע הניתן על ידי האגף לרווחת המשפחה בוויצו ישראל בראשות היו׳ר נינה שפירא והאחראית על הסדנה מטעם ויצו ישראל, ורדה הלל. יצוין כי במקביל לומדות העולות את השפה העברית במרכז הקליטה חניתה. בנוסף לכל זאת השתתפו הנשים העולות מאתיופיה בסדנת יצירה בה ביצעו עבודות מלאכת יד בהן הן מצטיינות ואף הציגו אותן למכירה בבזאר השנתי של הסניף. העולות אף השתתפו במפגש סיום שנת הפעילות בו התארחה יו״ר אגף הרווחה בויצו ישראל, נינה שפירא.
לאור הפעילות היפה והחדשנית בויצו נווה שאנן ותוכנית העבודה המאוד אינטנסיבית המתקיימת לאורך כל השנה זכה הסניף לשבחים רבים ויעיד על כך מכתבה של יו״ר הנהלת ויצו העולמית, טובה בן דב, שכתבה ליו״ר הסניף, ניצה סובוביץ: "לניצה היקרה, לרגל חגיגות המאה שנה ליום האישה הבינלאומי, אני רוצה לברך אותך, ניצה, על פועלך למען ויצו ולמען החברה. אכן, "אשת חיל מי ימצא". האיכפתיות שלך והנכונות שלך לפעול למען כולן הן פשוט דוגמא למופת. המשיכי כך ויישר כוח".